עמוד הבית > טכנולוגיה ומוצרים > חקלאותעמוד הבית > מדעים > ביולוגיה > צמחים
ספרית מעריב


תקציר
השבטת צמחים מתאים יחידים חושפת מוזרות מסוימת, כי הפרטים בשבט התרבית אינם זהים זה לזה בכל המקרים - אף-על-פי שכולם נוצרו מתאים זהים גנטית, לכאורה. מדובר בתופעה הקרויה שונות סומקלונית.השבחה : שונות סומקלונית
מחבר: קולין טאג'


קרוב לוודאי שיש לשונות הסומקלונית כמה וכמה סיבות. בתאיה של רקמת גדילה רגילה חלה מוטציה מפעם לפעם. בדרך-כלל, ההבדלים הפעוטים הנגרמים כך אינם מורגשים, לפחות כל עוד אין התא מגיע לתרבית, כדי להתפתח לצמח שלם. אבל לפעמים אפשר לראות את ההשפעה בצמח הגדל, כפי שקורה אם תא מריסטם שעבר מוטציה יוצר ענף יוצא דופן, מהסוג שאנו יכולים לראות מדי פעם בעצים לצדי הדרכים. אפשר שבצמחים מאריכי ימים, כמו עצים, יש למוטציות האלה במריסטם ערך שרידה, שכן הענפים החדשים עשויים להיות פחות רגישים לפתוגנים הנפוצים מאשר שאר חלקי העץ (וכל ענף מסוגל לשאת פרי ולהפיץ זרעים בפני עצמו). עוד ייתכן שההרביה מקדמת מוטציות. ואולי שיטת ההרביה משפיעה לא על המבנה של גנים מסוימים, אלא על התבטאותם.

בפועל, רוב המוטציות מזיקות, ורוב הווריאציות הסומקלוניות אינן עולות יפה. אבל מקצתן עולות יפה, ואלה מספקות מקור שופע של חומר חדש, שהמשביחים יכולים לטפל בו. לדוגמה, מדענים במכון לרביית צמחים (כפי שנקרא בשעתו) בקיימברידג' יצרו וריאציות סומקלוניות של תפוח-האדמה הנפוץ מריס פייפר, המגלות עמידות רבה יותר בפני קישיון ובפני כמה נגיפים. בהוואי ובפיג'י התקבלו וריאציות סומקלוניות מתרביות קנה-סוכר שגילו עמידות מוגברת בפני קישיון רולפסי - פטרייה המסוגלת לחסל מטעים שלמים. בבר לא נמצאו זנים עמידים. בהינדוסטן ליוור מחפשים המדענים וריאציות דומות, וכן הם שואפים ליצור שושלות סומקלוניות של קנה-סוכר, המסוגלות לעמוד בתנאי מליחות. ד"ר ס' בהסקרן מהינדוסטן ליוור אפילו טוען שהשונות הסומקלונית היא אולי אחד המקורות החשובים ביותר לגידולים חדשים.

תרבית התאים מציעה עוד מקור אחד לשונות. זה כמה שנים שהביולוגים בודקים את האפשרות למזג תאים ממינים שונים, כרי לקבל מכלואים שאי-אפשר ליצור אותם בדרכים הרגילות, הזוויגיות.

לפריטים נוספים מתוך הפרק:

השבחה
השבחה : השפעת החקלאים הראשונים על צמחים ובעלי-חיים
השבחה : ההשבחה שמלפני המשביחים
השבחה : מין חדש על רגל אחת: פוליפלואידיות
השבחה : הופעת המשביח המקצועי
השבחה : יתרונות ההשבחה המודרנית על החקלאות הפשוטה
השבחה : רביית-פנים ורביית-חוץ
השבחה : הכלאה לאחור
השבחה : מכלוא F1
השבחה : הרחבת המאגר הגנטי
השבחה : גידולים חדשים באמצעות פוליפלואידיות
השבחה : משחקי כרומוזומים
השבחה : הכפלה אל-זוויגית
השבחה : הזינוק הגדול קדימה: תרבית רקמות צמחים
השבחה : שונות סומקלונית (פריט זה)
השבחה : מכלואים סומטיים
השבחה : בהמות משק
השבחה : "יעילות"
השבחה : גזעים נדירים
השבחה : "השבחה" מהי?

ביבליוגרפיה:
כותר: השבחה : שונות סומקלונית
שם  הספר: מהנדס הגן : גנים וגנטיקה : ממושג התורשה עד ליצירת חיים
מחבר: טאג', קולין
תאריך: 1996
הוצאה לאור: ספרית מעריב
הערות: 1. מאנגלית: עמנואל לוטם.
הערות לפריט זה:

1. המאמר הוא חלק מפרק 6 בספר.


הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית