הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי כדור-הארץ והיקום > אסטרונומיה [מדעי החלל]
אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגיישראל. משרד החינוך, התרבות והספורט


תקציר
קופרניקוס היה הראשון אשר הצליח לתאר את תנועת הכוכבים באמצעות תאוריה אסטורונומית המעמידה את השמש במרכז.המערכת ההליוצנטרית


המילה helio פירושה בשפה היוונית - שמש. הליוצנטרי משמעו - שמש הנמצאת במרכז. המושג מערכת הליוצנטרית מתאר מערכת אשר בה השמש קבועה במרכז וסביבה נעים כוכבי הלכת: כוכב חמה נגה כדור הארץ מאדים צדק ושבתאי.
הירח הינו גרם השמים היחיד במערכת זו המסתובב סביב כדור הארץ ויחד איתו סביב השמש

מפתח הגישה ההליוצנטרית קופרניקוס

תאוריה זו הוצעה לראשונה על ידי ניקולס קופרניקוס. קופרניקוס היה הראשון אשר הציע לאחר כ-2000 שנה תאוריה אחרת השונה ממערכת הכוכבים הגיאוצנטרית של תלמי. לפי הגישה התלמאית נמצא כדור הארץ במנוחה במרכז וכל שאר הכוכבים נעים סביבו. בעת העתיקה הועלתה הטענה כי כל הכוכבים מסתובבים סביב השמש, אולם קופרניקוס היה הראשון אשר הצליח לתאר את תנועת הכוכבים באמצעות תאוריה אסטורונומית המעמידה את השמש במרכז.

קופרניקוס פעל שנים רבות והכיר היטב את התאוריה התלמאית. על מנת להסביר את התנועות המדויקות של הכוכבים היה צורך להוסיף עוד ועוד ספירות שעליהן נעים הכוכבים.
קופרניקוס הבחין בכך שלכל כוכבי הלכת למעט השמש תנועה שנתית משותפת וחשב שניתן להסביר תנועה זו באמצעות תנועה שנתית של כדור הארץ סביב השמש. השערתו כי כל הכוכבים סובבים סביב השמש קיבלה חיזוק נוסף מתכונותיה המיוחדות של השמש, אשר נותנת אור וחום לכל שאר כוכבי הלכת.
מכאן מתקבל על הדעת שהיא תהיה במרכז מערכת הכוכבים.

את התנועה היומית של כל הכוכבים סביב הארץ ניתן להסביר, לפי קופרניקוס, על ידי סיבוב כדור הארץ סביב צירו במחזור של שעות.

התמונה המתקבלת מכך שאני מסתובב סביב עצמי זהה לתמונה המתקבלת מכך שכולם מסתובבים סביבי

בספר מסביר קופרניקוס את תנועת כוכבי הלכת וכוכבי השבת בצורה פשוטה יותר מאשר התאוריה התלמאית, אך למעשה לא ניתן היה להצביע על כל הבדל תצפיתי בין התאוריות. שתי התאוריות מנבאות תנועות זהות לכוכבים.

מדענים אחרים והגישה ההליוצנטרית

מהי הדרך לקבוע מה סובב את מה?
כדור הארץ סובב את השמש או השמש סובבת את כדור הארץ?

הדרך להוכחה היא על בסיס נסויים וטעונים פיזיקלים ולא תצפיתיים. גלילאו תרם רבות להעלאת טעונים כאלה נגד התאוריה התלמאית. אולם רק ניוטון העלה טעונים משכנעים בזכות התיאוריה ההליוצנטרית.

קופרניקוס נשאר נאמן לכלים התלמאיים והשתמש בספירות על מנת להסביר את תנועת הכוכבים. גם לפי קופרניקוס תנועת כוכבי הלכת מורכבת ממספר תנועות מעגליות קצובות היוצרות לבסוף מסלול שאינו מעגלי. קופרניקוס נאלץ לנטוש את הרעיון כי כוכבי הלכת מורכבים מחומר מיוחד - אתר. בגלל שגם כדור הארץ הוא כוכב לכת והרי ידוע שאינו עשוי אתר. הוא טען כי תנועות הכוכבים הינן מעגליות קצובות בשל צורתם הכדורית. בשמירתו על התנועה המעגלית ממשיך קופרניקוס מסורת אסטרונומית בת כאלפיים שנה אשר החלה ביוון העתיקה והמשיכה באסטרונומיה הערבית של ימי הביניים ובאסטורונומיה הנוצרית. גם גלילאו ממשיך מסורת זו בשומרו על התנועה המעגלית כתנועה המאפינת את גרמי השמים. יוהנס קפלר היה הראשון אשר גילה שכוכבי הלכת נעים באליפסה סביב השמש.

עמדת הכנסייה לגישה ההליוצנטרית

עוד בשנת 1519 מרטין לותר מנהיג הפרוטסטנטים גינה את התאוריה החדשה אשר שמועות עליה הגיעו אליו. הכנסיה הקתולית לעומת זו בחרה שלא להתייחס לספרו של קופרניקוס עד שנת 1616, עת הוכנס ל"אינדקס" : רשימת הספרים האסורה לקריאה.

אנשי הכנסיה הקתולית אף השתמשו בספרו של קופרניקוס בין השאר לתקון לוח השנה בו אנו משתמשים היום. הכנסיה לא התנגדה לתאוריה כל עוד התיחסו לספר כהסבר מתמטי בלבד שאינו טוען כי באמת כדור הארץ סובב סביב השמש טענה זו אפשרה גם לאסטרונומים פרוטסטנטים להשתמש בתאוריה זו. אך ההתנגדות לתאוריה לא היתה רק על רקע דתי. רוב האסטרונומים ופילוסופי הטבע טענו כי תורתו של קופרניקוס בלתי מתקבלת על הדעת מבחינה מדעית והעלו טענות רבות נגדה.

מחשבות העם . .

ברטולד ברכט במחזה אשר כתב "חיי גלילאו" הציג את החשש של העם מהחידוש בגישה שהציג גלילאו בצורה הבאה

הנזיר הקטן: גדלתי בתור בן איכרים בקאמפאניה הם אנשים פשוטים, הם יודעים הכל על עצי זית אבל מעט מאוד חוץ מזה. מצבם לא טוב אבל גם בעצם קיומם האומלל חבוי סדר מסוים. הם כפופים לכל המחזורים השונים.
מה שנתן להם כח היתה תחושת ההמשכיות והכורח למראה האדמה, העצים שחוזרים ומוריקים מדי שנה. הובטח להם שעינו של אלוהים נחה עליהם. מה יגידו כל האנשים האלה שגדלתי בתוכם אם ישמעו ממני שהם נמצאים על פני רסיס אבן קטן שמסתובב ללא הרף בתוך חלל ריק סביב כוכב אחר? ולא עוד אלא שהוא אחד בין רבים מאוד ויחסית גם לא אחד החשובים שבהם. למה יוסיפו כאן הסבלנות הזאת הנכונות הזאת לקראת היסורים להיות נחוצות או טובות ואיזה ערך יהיה לכתבי הקודש , שהסבירו הכל וקבעו את הסיבות לנחיצות הזיעה הסבלנות הרעב ההכנעה, אם יימצאו כעת מלאי טעויות.
אני רואה איך הם חשים שרימו אותם שבגדו בהם
המניעים הנעלים ביותר הם שמצווים עלינו לשתוק
שלוות הנפש של האומללים.

מתוך הדברים ניתן להבין מדוע גם הכנסיה ואנשי האצולה חששו מגילויים חדשים אשר יערערו את הממסד.

קראו עוד:
המערכת הגאוצנטרית

ביבליוגרפיה:
כותר: המערכת ההליוצנטרית
שם  האתר: אנדריאה Andrea
בעלי זכויות : אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי; ישראל. משרד החינוך, התרבות והספורט
הוצאה לאור: אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי; ישראל. משרד החינוך, התרבות והספורט
הערות: 1. פרופ' דוד חן - מנהל המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי.
2. דר' דוד מיודוסר - מנהל המעבדה לטכנולוגית ידע.
3. דר' אביגיל אורן - מנהלת הפרוייקט - "דעמיין".
4. אורלי להב - מרכזת הפרוייקט.
5. קבוצת המחקר והפיתוח : דר' אביגיל אורן, דר' דוד מיודוסר, דר' גיל עמית, אורלי להב, שאול קציר.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית