הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי כדור-הארץ והיקום > אסטרונומיה [מדעי החלל]עמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > מהפכות תרבותיות, פוליטיות וכלכליות > מהפכה מדעית
אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגיישראל. משרד החינוך, התרבות והספורט


תקציר
על יוהנס קפלר, שחולל מהפכה באסטרונמיה, והיה הראשון אשר טען כי כוכבי הלכת נעים במסלול אליפטי, ולא במסלול מעגלי.יוהנס קפלר 1571-1630


Johannes Kepler (1571-1630)

יוהנס קפלר היה הראשון אשר טען כי כוכבי הלכת נעים במסלול אליפטי, ולא במסלול מעגלי כפי שסברו האסטרונומים והפיזיקאים שקדמו לו. קפלר האמין בנכונות מערכת הכוכבים הקופרניקאית וטען כי כדור הארץ הינו אחד מכוכבי הלכת, הנע יחד עם האחרים סביב השמש. אך שלא כמו קופרניקוס וגלילאו הוא טען בספרו אסטרונומיה חדשה (1609) כי תנועה זו אינה מעגלית אלא אליפטית. כמו כן קפלר גילה את חוק התנועה לפיו כוכב הלכת "מכסה" שטחים שווים במשך פרק זמן שווה. במקביל למהפכה שחולל גלילאו במכניקה, קפלר חולל מהפכה באסטרונמיה.

בשנת 1600, קפלר שימש כעוזרו של טיכו ברהא למשך שנה עד למותו של ברהא. חוקי תנועת הכוכבים של קפלר מבוססים על תצפיותיו המדויקות של טיכו ברהא, בנושא תנועת המאדים. כפי שהיה מקובל באסטרונומיה עד זמנו, קפלר לא הסתפק בתאור תנועות הכוכבים אלא חיפש את סיבת תנועתם, את הכוחות המניעים אותם. כוחות אלו התבססו על המכניקה האריסטוטלית, ולא על המכניקה החדשה של גלילאו. עלינו לציין כי הסברים אלה אינם מקובלים היום.

קפלר עסק בתחומים מדעיים נוספים כגון, במתמטיקה ובאופטיקה. מחקריו באופטיקה עסקו בראיה ובעדשות, הוא חקר בין היתר את הטלסקופ של גלילאו, והציע תאוריה אופטית להסבר פעולותו.
בנוסף לפעילותו המדעית עסק קפלר באסטרולוגיה, אותה קישר לאסטרונומיה שלו. מחקריו האסטרונומים הושפעו מאמונתו בתורות מיסטיות שונות, כמו החיפוש אחר הרמוניה בין כל מרכיבי היקום, בספרו הההרמוניה העולמית (De Harmonie Mundi-1619) ניסה קפלר להצביע על קיום קשר בין מרחקי הכוכבים להרמוניות המוזיקליות. בספר זה קפלר גילה את החוק הפיזקלי הקושר בין מרחק כוכב מהשמש וזמן המחזור שלו בתנועה סביבה.

יוהנס קפלר נולד ב-1571 בואיל (Weil) אשר בנסיכות ויטמברג בדרום גרמניה. הוא למד באוניברסיטה בטיבינגן על מנת להצטרף לכנסיה, אך נשלח לבסוף ללמד בגרץ בשנת 1594. באותה תקופה כבר היה משוכנע בנכונות רעיונותיו של קופרניקוס, בעקבות מפגשו עם מסטלין. בשנת 1600 הצטרף קפלר לטיכו ברהא בפראג, שנה לאחר מכן עם מותו של טיכו ברהא מונה במקומו לאסטרונום של הקיסר, ושנים מאוחרות יותר לאסטרונום של אוסטריה עילית. בשנת 1628 עבר קפלר לשלזיה ונפטר ברטיסבן אשר בבואריה (דרום גרמניה).

קראו עוד:

תלמי
אריסטו - 322-384 לפנה"ס
מפאו ברבריני 1568-1644
גלילאו גלילאי 1564-1642
ניקולאוס קופרניקוס 1543-1473
איזיק ניוטון 1727-1673

ביבליוגרפיה:
כותר: יוהנס קפלר 1571-1630
שם  האתר: אנדריאה Andrea
בעלי זכויות : אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי; ישראל. משרד החינוך, התרבות והספורט
הוצאה לאור: אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי; ישראל. משרד החינוך, התרבות והספורט
הערות: 1. פרופ' דוד חן - מנהל המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי.
2. דר' דוד מיודוסר - מנהל המעבדה לטכנולוגית ידע.
3. דר' אביגיל אורן - מנהלת הפרוייקט - "דעמיין".
4. אורלי להב - מרכזת הפרוייקט.
5. קבוצת המחקר והפיתוח : דר' אביגיל אורן, דר' דוד מיודוסר, דר' גיל עמית, אורלי להב, שאול קציר.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית