הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעים > פיסיקה ומבנה החומר [כימיה] > אישיםעמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > מהפכות תרבותיות, פוליטיות וכלכליות > מהפכה מדעית
אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגיישראל. משרד החינוך, התרבות והספורט


תקציר
ניוטון ניסח את חוקי התנועה הנקראים על שמו, "חוקי ניוטון", ובכך יצר את התאוריה אשר במסגרתה פעלו פיזקאים במשך מאתיים שנה.איזיק ניוטון 1727-1642


איזיק ניוטון חי במאה השבע עשרה עסק בעיקר בתחומי הפיזיקה והמתמטיקה, עבודותיו בתחומים אלה השלימו את המהפכה המדעית של המאה השבע עשרה.

ניוטון נולד בחבל לינקולשאיר באנגליה למשפחת חקלאים. בהיותו בן 19 החל את לימודיו בטריניטי קולג בקמברידג, שם סיים את לימודיו בשנת 1665. בסתיו אותה שנה, פרצה מגפה והאוניברסיטה נסגרה. ניוטון יצא לכפר ושם גילה את גילויו המרכזיים. בשנת 1667 הוא חזר לללמד באוניברסיטה והמשיך במחקריו. בשנת 1666 ניוטון מפרסם לראשונה את תגליותיו החשובות. ב"עקרונות", ששימש לספר היסוד של הפיזיקה. לתקופה קצרה, הצטרף ניוטון לפרלמנט האנגלי ואחר כך עבר ללונדון.
שם עמד בראש "החברה המדעית המלכותית עד מותו. במקביל לפעילותו המדעית, הקדיש ניטון זמן רב למחקריו בתחומי התאולוגיה הנוצרית ובאלכימיה.

ניוטון ניסח את חוקי התנועה הנקראים על שמו: "חוקי ניוטון" בכך יצר את התאוריה אשר במסגרתה פעלו פיזקאים במשך מאתיים שנה, ורבים ממשיכים לפעול במסגרתה עד היום. בעזרת שלשת חוקי התנועה וחוק הכבידה האונברסלי יכול היה ניוטון להסביר את כל ההתנהגויות המוכרות של הכוכבים, והתנהגויות רבות על גבי כדור הארץ. חוק הכבידה של ניוטון אומר - כי כל שני עצמים ביקום מושכים זה את זה, בהתאם למסה כמות החומר בדומה למשקל שלהם. לדוגמא - הכח הגורם לתפוח ליפול על כדור הארץ הוא זה שגורם לירח ליפול לעבר כדור הארץ, וכך הוא נע סביבו במעגל ולא בורח ממנו לכדור הארץ ולשאר כוכבי הלכת לחוג סביב השמש.

כמאה חמישים שנה אחרי פרסום ספרו של קופרניקוס "מחזורי גלגלי השמים" הביא ניוטון לנצחונה המלא של התאוריה ההליוצנטרית על התאוריה הגיאוצנטרית. בהסבירו את התנהגות הטבע בשמיים ועל הארץ. בנוסף לתאוריה העוסקת במכניקה ניוטון עסק רבות בתורת האור.
בשנת 1666 גילה ניוטון מספר גילויים חדשים בשלושה תחומים שונים:
במכניקה ואסטרונומיה הוא גילה את חוק הכבידה האונברסלי .
באופטיקה הוא גילה כי האור הלבן מורכב מאור בצבעי הקשת אור בצבעים אלו הינו טהור ואינו יכול להתפרק עוד.
במתמטיקה המציא את הבסיס לחשבון הדיפרנציאלי והאינטגרלי, הבסיס המתמטי עליו מבוססת הפיזיקה החדשה כולה. החשבון הדיפרנציאלי הינו אחד הענפים החשובים של המתמטיקה המודרנית.

קראו עוד:

תלמי
אריסטו - 322-384 לפנה"ס
יוהנס קפלר 1571-1630
מפאו ברבריני 1568-1644
גלילאו גלילאי 1564-1642
ניקולאוס קופרניקוס 1543-1473

ביבליוגרפיה:
כותר: איזיק ניוטון 1727-1642
שם  האתר: אנדריאה Andrea
בעלי זכויות : אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי; ישראל. משרד החינוך, התרבות והספורט
הוצאה לאור: אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי; ישראל. משרד החינוך, התרבות והספורט
הערות: 1. פרופ' דוד חן - מנהל המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי.
2. דר' דוד מיודוסר - מנהל המעבדה לטכנולוגית ידע.
3. דר' אביגיל אורן - מנהלת הפרוייקט - "דעמיין".
4. אורלי להב - מרכזת הפרוייקט.
5. קבוצת המחקר והפיתוח : דר' אביגיל אורן, דר' דוד מיודוסר, דר' גיל עמית, אורלי להב, שאול קציר.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית