הסדרי נגישות
עמוד הבית > ישראל (חדש) > יישובים > מטרופולינים > תל אביב
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתתקציר
על שדרות רוטשילד, אחד הרחובות הידועים והחשובים בעיר תל אביב-יפו. הרחוב קשור לנושאים רבים בעבר ובהווה של מדינת ישראל ותל אביב. ה"נדיב הידוע", טקס הכרזת המדינה, בתים שנבנו בסגנון מיוחד, תערוכות אמנות, מופעי חוצות, קיוסקים, שימור ופיתוח ועוד.שדרות רוטשילד
מחברים: דלית רביד - המאירי; מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות גיאוגרפיה


שדרות רוטשילד הוא אחד הרחובות הידועים והחשובים בעיר תל אביב-יפו. הרחוב הזה קשור להרבה מאוד נושאים בעבר ובהווה של מדינת ישראל ותל אביב. ה"נדיב הידוע", טקס הכרזת המדינה, בתים שנבנו בסגנון מיוחד, תערוכות אמנות, מופעי חוצות, קיוסקים, שימור ופיתוח, שקמה וצאלון ועוד .

נתחיל .....

שדרה היא רחוב רחב במיוחד, שמשני צדדיו, או במרכזו, צומחים עצים.

בשנת 1910 החלו בבניית השדרה. היא נבנתה על אדמה חולית, לאורכו של ערוץ נחל קטן. את הערוץ מילאו בחול ונטעו בו עצים, ואת הבתים בנו בשני צדי הערוץ.

הוחלט לקרוא לשדרה על שמו של הברון בנימין אדמונד דה רוטשילד, שזכה לכינוי "הנדיב הידוע" בגלל שסייע רבות לתושבי מושבות הארץ בימי העלייה הראשונה לפני כ-120 שנה.

בתוכנית גדס (תוכנית לעיר תל אביב שהוכנה על ידי מתכנן הערים גדס) משנות ה-30 של המאה הקודמת שדרות רוטשילד קיבלו תפקיד חשוב - לחבר בין המרכז ההיסטורי של תל אביב (רחוב הרצל ושכונת נווה צדק) לבין האזור החדש שהתפתח מצפון לתיאטרון "הבימה".

ברחוב רוטשילד מספר 16 עמד ביתו של ראש העיר הראשון של תל אביב מאיר דיזנגוף. לאחר מותו הפך הבית למוזיאון תל אביב. ב-ה' באייר תש"ח הכריז בו דוד בן גוריון על הקמת המדינה.

מוזיאון "ההגנה" נמצא בבית מספר 23. בבית זה התכנסו מפקדי "ההגנה" וקיבלו החלטות חשובות בנוגע לאוניות המעפילים שהיו אז בדרכן לארץ, ובנוגע לנושאי ביטחון והתיישבות שונים.

לאורך שדרות רוטשילד יש בתים נוספים בעלי חשיבות, חלקם בנויים בסגנון 'בתי החלומות', סגנון המשלב בין סגנונות בנייה אירופיים וערביים, וחלקם בנויים בסגנון הבאוהאוס ושייכים למה שמוגדר היום "העיר הלבנה".

כאשר מטיילים לאורך השדרה אפשר להבחין בבניינים ששומרו בגלל סגנון הבנייה המיוחד שלהם, כמו בית השגרירות הרוסית לשעבר, וגם בתנופת פיתוח עצומה.

שדרות רוטשילד נחשב לחלק מהמע"ר (מרכז עסקים ראשי) של תל אביב. 

באזור זה נמצאים המשרדים של כמה מהנהלות הבנקים הגדולים בארץ, חברות ביטוח גדולות ועסקים אחרים. השימור והפיתוח הביאו לעליית מחירי הדירות באזור, וכיום זהו אחד האזורים היקרים ביותר בתל אביב.

ברחוב זה מתרחשים אירועי תרבות רבים, כמו מופעי חוצות של להקות ותערוכות שונות, ולאורכו פזורים פסלים סביבתיים שונים. בקצה הצפוני של השדרה נמצא אחד ממתחמי התרבות המרכזיים של תל אביב - תיאטרון הבימה, היכל התרבות ובית הלנה רובינשטיין ( מוזיאון לאמנות).

השדרה היא כמו פארק קטן בלב העיר הסואנת. יש בה שבילי אופניים, ספסלים, מתקני שעשועים לילדים, קיוסקים, בתי קפה ומסעדות. כל אלה מושכים מבקרים רבים, והשדרה הפכה לאחד ממוקדי הבילוי בעיר.

את השדרה מעטרים עצים ממינים שונים: כשהשדרה הוקמה נטעו בה שקמים, ברושים ודקלי תמר וושינגטוניה. מאוחר יותר נטעו גם עצי צאלון, סיגלון ופיקוסים.

ביבליוגרפיה:
כותר: שדרות רוטשילד
מחברת: רביד - המאירי, דלית
שם  הפרסום מקורי: אתר תל אביב
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות גיאוגרפיה
תאריך: 2008
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הערות: 1. פרסום מקורי שנכתב עבור אתר תל אביב חוגגת 100 או שראה אור באתר תל אביב חוגגת 100.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית