הסדרי נגישות
עמוד הבית > ישראל (חדש) > אקולוגיה ואיכות הסביבה > שימור > שימור מבנים ואתרים
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
תקציר
מהי העיר הלבנה? על מבני הבאוהאוס בתל אביב- יפו ועל שימורם.העיר הלבנה
מחברים: אופירה גל; מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות גיאוגרפיה


בתל-אביב-יפו יש אזור שזכה לתואר המכובד "אתר מורשת תרבות עולמית" מטעם ארגון אונסק"ו, ארגון האומות המאוחדות לחינוך, מדע ותרבות. באזור המיוחד שזכה לתואר הזה יש בניינים שנבנו לפני יותר מ-70 שנה, וצופו בטיח לבן, לכן מכנים את האזור הזה "העיר הלבנה". אנשי אונסק"ו מעניקים את התואר "אתר מורשת תרבות עולמית" לאתרים מיוחדים בעולם שלדעתם יש חשיבות לשמור עליהם כפי שהם נראים היום למען הדורות הבאים. האו"ם גם נותן מימון (כסף) מיוחד לצורך השימור הזה.

מה מיוחד בבניינים האלה?

הבניינים של "העיר הלבנה" נבנו בסגנון מיוחד, הידוע בשם "הסגנון הבינלאומי" או "באוהאוס". הרעיון המרכזי של הבנייה בסגנון הזה היה שהדבר הכי חשוב בתכנון של בית הוא שהבית יהיה נוח למגורים, לכן המראה החיצוני של הבתים ב"עיר הלבנה" הוא פשוט וחלק, ללא קישוטים ועיטורים. לדירות בבניינים האלה נבנו מרפסות רחבות, שבדרך-כלל פנו לכיוון הים, וכך יכלו הדיירים ליהנות בימי הקיץ החמים מן הבריזה (רוח נעימה) שהגיעה מן הים.

הבניינים של "העיר הלבנה" נמצאים בעיקר באזור שדרות רוטשילד, סביב כיכר דיזנגוף ובאזור רחוב ביאליק. כדאי לכם לטייל ברחובות האלה, ולהביט במבנים היפים האלה.

יש מבנים שנבנו בסגנון הזה גם במקומות אחרים בעולם, אבל רק בתל-אביב-יפו יש כל-כך הרבה כאלה – כ-4000 מבנים!

בשנים האחרונות הורחבו פעולות השימור והשיפוץ של הבניינים שנבנו בתל-אביב בסגנון הבאוהאוס. היות שהבניינים האלה הוכרזו כאתר מורשת עולמית, וצריך לשמר את המראה המקורי שלהם, נקבעו כללים מיוחדים לביצוע פעולות השיפוץ והשימור. למשל, לפני שניגשים לפעולת השיפוץ יש לבדוק אם על אף האיסור לשנות את המראה החיצוני של הבניין, מותר לבצע שינויים בחלל הפנימי שלו. כללי השיפוץ והשימור חשובים במיוחד כדי להבטיח שבנייני הבאוהאוס לא ייהרסו, מאחר שהם נמצאים במרכז העיר, וחברות הבנייה מעוניינות להרוס את המבנים הישנים כדי לבנות במקומם מגדלי משרדים.

לאתר העיר הלבנה

ביבליוגרפיה:
כותר: העיר הלבנה
מחברת: גל, אופירה
שם  הפרסום מקורי: אתר תל אביב
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות גיאוגרפיה
תאריך: 2008
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הערות: 1. פרסום מקורי שנכתב עבור אתר תל אביב חוגגת 100 או שראה אור באתר תל אביב חוגגת 100.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית