הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > שואה > ההתנגדות הלוחמת
יד ושם - רשות הזכרון לשואה ולגבורהתקציר
תאור קורותיו של ילד שנלקח ליחידת פרטיזנים של המחתרת היהודית ואיתם הסתתר בגבעות עד לשחרור.מזיכרונותיו של פרדריק ריימס על החיים בין פרטיזנים
מחברים: מנחם מאיר; פרדריק ריימס


פריט זה הוא חלק ממאגר מידע בנושא השואה שהוקם בשיתוף: בית הספר המרכזי להוראת השואה ומטח.

שני האחים, ילידי גרמניה, גורשו יחד עם הוריהם וקרוביהם מגרמניה לצרפת וטולטלו במחנות הסגר. בתום המלחמה היגר פרד, האח הבכור, לארה"ב, ושם התקדם עד להיותו מדען בתחום הטילים. האח הצעיר, מנחם, עלה לארץ והשתתף במלחמות ישראל, הקים משפחה והתמסר לעבודה חינוכית. במשך שנים רבות לא התראו האחים והקשר ביניהם היה רופף. בשנים האחרונות חידשו את הקשר וכתבו יחדיו את סיפור חייהם המרתק.

עם ילדים נוספים נלקחתי ליחידת פרטיזנים של המחתרת היהודית (היחידה על שם מארק הגוּנוֹ, אחד ממנהיגי המחתרת שנתפס והתאבד), ואיתם הסתתרנו בגבעות עד לשחרור. אנשי המחתרת ה"שישית" הנפיקו ליהודים תעודות מזויפות, איתרו מקומות מסתור, סייעו למסתתרים והבריחו יהודים אל מעבר לגבולות - לשווייצריה ולספרד. הם עשו זאת בעזרת אנשי ממשל שתמכו בפעילות המחתרת, ובאמצעות חותמות מזויפות. יחידת הפרטיזנים גם לקחה חלק בקרבות - לוחמיה פוצצו מסילות ברזל כדי לעכב את האויב מלהגיע לצפון ולהילחם בבעלות הברית, ואף כבשו שתי ערים מידי הגרמנים. בסך-הכול נהרגו במלחמה כמאה וחמישים איש מהמחתרת היהודית.

התגוררנו עם כמה מבוגרים בבית נטוש, בתנאים של מחנה צופים. סוף-סוף יכולנו ליישם את מה שלימדו אותנו עד כה. אמנם לא הורשינו לקחת חלק בפעולות הצבאיות עצמן, אך השתתפנו באימונים והיינו גאים מאוד בכך. חלק חשוב מסדר היום שלנו הוקדש ללימודים. המבוגרים שהיו איתנו טיפחו אותנו והגנו עלינו ככל יכולתם. הם ידעו שאנו השרידים של העם היהודי, ושבנו תלויה התקווה לשיקומו.

המחנה שימש גם מסווה לחברי המחתרת - למקרה של חיפוש פתע היינו בית-ספר של ארגון הקתולים הצעירים, והמחתרת כמובן ציידה אותנו במסמכים המעידים על אמיתות טענה זו. ואכן, ערב אחד נראו אורות מתקרבים לבית. הבנו שאלה הגרמנים. המבוגרים התחבאו, מלבד אלה שהיו להם תעודות. הגרמנים נכנסו לחצר והעמידו בה מכונת ירייה. הם שאלו על אנשים מסוימים, וכולנו היתממנו ואמרנו שאיננו מכירים אותם. לאחר כשעה הסתלקו הגרמנים. זה היה המצב המסוכן ביותר שנקלעתי אליו בזמן המלחמה.

לקריאה נוספת:
מזיכרונותיהם של מנחם מאיר ופרדריק ריימס על חסידות אומות העולם מפעילות בית יתומים בצרפת
התנגדות חמושה בגטאות ובמחנות
תנועות הנוער במחתרת ובמרד הגיטאות

באתר יד ושם:
תערוכה מקוונת – העט והחרב / אלכסנדר בוגן
המוזיאון החדש – התנגדות והצלה
יומנים נוספים בנושא ההתנגדות הלוחמתאל האסופה ההתנגדות הלוחמת3

ביבליוגרפיה:
כותר: מזיכרונותיו של פרדריק ריימס על החיים בין פרטיזנים
שם  הספר: האם העצים פורחים אצלכם? : זיכרונות ומחשבות של שני אחים
מחברים: מאיר, מנחם ; ריימס, פרדריק
תאריך: 2001
בעלי זכויות : יד ושם - רשות הזכרון לשואה ולגבורה
הוצאה לאור: יד ושם - רשות הזכרון לשואה ולגבורה
הערות: 1. סדרה על שם קורצ’ק.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית