הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעים > ביולוגיה > גוף האדם > מערכת העיכול ותזונה
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתאוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי


תקציר
עיכול המזון מורכב משני תהליכים – פירוק המזון וספיגתו. הפירוק מאפשר את הספיגה. הפירוק הוא גם פירוק מכני, לחתיכות קטנות וגם פירוק כימי, על ידי אנזימים.תהליך העיכול
מחברים: ד"ר יעל קשתן; אלון ברהם


החלבונים, הפחמימות והשומנים שבמזון אינם יכולים להיספג בדם ולהגיע לכל תא בגופנו. לשם כך צריך לפרק אותם לחומרים קטנים, פשוטים יותר. פירוק זה נקרא "עיכול". כאשר החומרים הפשוטים נמצאים בתאים, הם מחוברים בצורה חדשה ומשמשים לבניית הגוף ולהפקת אנרגיה.

בצינור העיכול המזון עובר בתחנות שונות, ובכל אחת הוא מקבל "טיפול" אחר.
הפירוק מתרחש בשתי דרכים – פירוק מכני, שעיקרו חיתוך וטחינה של המזון כך שיתקבלו חתיכות קטנות יותר ופירוק כימי שמתבצע על ידי שבירה של קשרים כימיים בתוך המולקולות המרכיבות את המזון. בנוסף לפירוק המכני ולפירוק הכימי מתרחשת הוספת נוזלים למזון המתעכל בכל השלבים של תהליך העיכול עד לקבלת עיסה דייסתית לחלוטין.

בתחנה הראשונה של מערכת העיכול, בפה, מתרחש גם פירוק מכני וגם פירוק כימי וגם הוספת נוזלים. הפירוק המכני מתבצע על ידי השיניים. הפירוק הכימי מתבצע על ידי אנזים המצוי ברוק – האנזים עמילאז – שמפרק שרשרות ארוכות של עמילן לשרשרות קצרות יותר. הוספת הנוזלים מתרחשת על ידי הרוק עצמו המופרש מ בלוטות הרוק. הפירוק המכני השובר את המזון או קורע אותו לחתיכות קטנות ביחד עם הרטבת המזון והפיכתו לדייסתי מגבירים את היעילות של האנזים המפרק את הפירוק הכימי. שטח הפנים של המזון המפורק לחתיכות קטנות גדול יותר מאשר שטח הפנים של המזון בצורתו המקורית והאנזים יכול לעסוק בפירוק על פני שטח הפנים של כלל החתיכות הקטנות. הסביבה הרטובה מסייעת בהבאת האנזים לכל מקום בפה.

המזון החתוך, המורטב, שהעמילן שבו מפורק בחלקו מועבר על ידי הלשון לחלק האחורי של הפה, נבלע ומגיע לושט. הוא מועבר לקיבה ושם נמשך הפירוק המכני והפירוק הכימי של הבלילה. בהמשך עובר המזון שמרקמו כעת הוא דייסתי לחלק הראשון של המעי הדק – התריסריון ושם מתבצע פירוק כימי של כל מרכיבי המזון ומתחילה ספיגה שלהם דרך דפנות המעי אל צינורות הדם והלימפה.

הנוזלים שהופרשו מדפנות מערכת העיכול אל החלל על מנת להרטיב את המזון הנבלע ולהפכו לדייסה נספגים חזרה אל הגוף דרך דפנות המעי הגס.

למידע על מערכת העיכול

ביבליוגרפיה:
כותר: תהליך העיכול
מחברים: קשתן, יעל (ד"ר) ; ברהם, אלון
שם  התקליטור: חלונות אל גוף האדם : על האדם ובריאותו
תאריך: 1998
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי
הערות: 1. ניהול מדעי ודידקטי: ד"ר רחל מינץ.
2. התכנית פותחה בשיתוף עם אוניברסיטת תל אביב. בית הספר לחינוך. המרכז הטכנולוגי חינוכי - מדע וטכנולוגיה לחטיבות הביניים.
3. פתוח וכתיבה: ד"ר יעל קשתן, אלון ברהם, ד"ר רחל מינץ, ד"ר גילי מרבך-עד, ד"ר סמדר רייספלד.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית