הסדרי נגישות
עמוד הביתעמוד הבית > יהדות ועם ישראל > תרבות ישראל > תורה שבעל פה > אמונות ודעותעמוד הבית > יהדות ועם ישראל > תרבות ישראל > תורה שבעל פה > מסכתות המשנה והתלמוד > נזיקין
כתר הוצאה לאורתקציר
מדוע מהמר פסול לעדות? 'הרי ראה מה שראה, ושמע מה ששמע? האין הוא יכול להעיד על תאונה שראה? על הבטחה ששמע? ובכן, המהמר פסול לעדות: "הואיל ואינו עוסק ביישובו של עולם".מהמר: אורגאניזם ירוד
מחבר: אדם ברוך


לאחרונה, סביב פרשייה ציבורית מרעישה, הזכירו כי אחד המעורבים חשוד במשחקי-קובייה ובנטייה קשה להימורים. והנה הרמב"ם (ספר שופטים): "משחק בקובייה פסול לעדות". משחק בקובייה, כלומר מהמר.

ולמה הוא פסול לעדות? הרי ראה מה שראה, ושמע מה ששמע? האין הוא יכול להעיד על תאונה שראה? על הבטחה ששמע? ובכן, המהמר פסול לעדות: "הואיל ואינו עוסק ביישובו של עולם".

ההלכה מגדירה את המהמר כאורגניזם ירוד, שלו מושגי שכר-ועונש מעוותים. כאישיות מאנית-דיפרסית. כטפיל שאינו שותף בחיי הקהילה. כנכה-נפשית שתפישת המציאות שלו חד ממדית. כמי שלבו ומוחו אינם פנויים לזולת, לסולידריות אנושית. ואמנם הוא רואה ושומע, ולכאורה מסוגל להעיד – אך ההלכה נמנעת מלהעמיד במבחן את אישיותו לחברה ולסובב, ואת אטימותו לניואנסים אנושיים. אין לו הכוננות הנפשית והמוסרית הדרושה למתן עדות מדויקת. כל קיומו על בצע וערמומיות, ולכן אין בו את תום הלב והאמפתיה האנושית הדרושות לעדות. ואם יעיד, חס ושלום, יעיד מתוך קהותו הכללית. הימורים הם תודעתו, ולא יישובו של עולם.

והכל, כשהמדובר במהמר מקצועי ושטוף-כולו – ואין המדובר בקייטן שאחת לשנה, בחופשתו, משתעשע בהימור או שניים.

סוגיה רלוונטית לפריט זה: סנהדרין כד, ע"באל האסופה אדם ברוך היה אומר3

ביבליוגרפיה:
כותר: מהמר: אורגאניזם ירוד
שם  הספר: סדר יום : חיי יום יום בראי ההלכה
מחבר: ברוך, אדם
תאריך: 2000
בעלי זכויות : כתר הוצאה לאור; אדם ברוך
הוצאה לאור: כתר הוצאה לאור
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית