הסדרי נגישות
עמוד הבית > אמנויות > אמנויות פלסטיות > ציור > ציור ישראליעמוד הבית > יהדות ועם ישראל > מקרא [תנך] > משפחת האבות > סיפורי אברהםעמוד הבית > יהדות ועם ישראל > מקרא [תנך] > מקרא באמנות > אברהם, יצחק ויעקבותצחק שרה בקרבה... (בראשית יח 12)ותצחק שרה בקרבה... (בראשית יח 12)

מציורי התנ"ך של אבל פן.
שרה. פסטל. 1950 בקירוב.


לתמונה מוגדלת


כמו בסיפור המקראי, שרה בציור זה מבוגרת, צוחקת ומציצה מפתחו של אוהל. אבל פן מצליח להעביר תחושת חיים ונוכחות של הדמות המתוארת, בעזרת גופה הכבד והבעת הפנים החיה והאמינה שלה. אם לא היינו יודעים שזו שרה, היינו יכולים לראות את הציור כתיאור של דמות מתקופתו של אבל פן, ואכן אבל פן תיאר בציוריו את הדמויות כדמויות בנות-זמנו. מעבר לתיאור האמין של פני הדמות, אבל פן מתאר גם את הלבוש והתכשיטים המזרחיים באופן מפורט ואמין.
אבל פן מתאר את פניה של שרה כבעלות נפח, ידה מצויה במישור קרוב יותר אלינו ומטבעות כיסוי הראש שלה יוצרות צל על פניה: כל אלה הן דרכים ליצירת תלת-ממד בציור. לצד זאת, הוא יוצר בציור אזורים שטוחים, שאינם יוצרים תחושה שאנו מתבוננים בדימוי תלת-ממדי: התבוננו בחלקו התחתון של גופה של שרה – בגדה נראה ככתם צבע שטוח המבטל את התלת-ממד של שאר גופה; התבוננו בשני משטחי הצבע הגדולים – הכהה מימין (המתאר את פנים האוהל החשוך) והבהיר משמאל (המתאר את הבד ממנו עשוי האוהל) – הם נראים כמשטחים מופשטים הניצבים זה לצד זה.אל האסופה ציורי התנ"ך של אבל פן3

ביבליוגרפיה:
כותר: ותצחק שרה בקרבה... (בראשית יח 12)
שם  הקטלוג: אבל פן 1963-1883
מחבר: פן, אבל
תאריך: דצמבר 1987
הוצאה לאור: מעינות
הערות: 1. אלבום ציורים עם מבואות ודברי הסבר.
2. הקדמה: יעל גנסיה.
3. מבואות: ד"ר גדעון עפרת, יגאל צלמונה, יעל גנסיה.
4. תרגום מעברית: פרץ קדרון.
5. באדיבות מר איתיאל פן.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית