מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתישראל. משרד החינוך. האגף לתכנון ופיתוח תוכניות לימודיםנימה


נימה - tone, נימה היא טון דיבור, היא קשורה לקולו של הדובר (להרמת הקול, להשפלתו), וממנה אפשר ללמוד על רגשותיו של המדבר ועל יחסו לדברים שהוא מבטא.

אפשר לדבר על נימה עצובה, נימה מהורהרת, נימה החלטית, נימת לגלוג, נימה משועשעת ועוד ועוד. מצד אחד, נימה היא עניין דק ועדין (משמעויותיה המילוניות הן: חוט, שערה, מיתר, צליל), מצד אחר, כבר מינקות אנחנו אמונים על זיהוי נימת הדיבור של הקרובים לנו. אך מה באשר לכתיבה? איך אפשר לזהות את הנימה (או את הטון) שבה נכתב השיר כאשר איננו שומעים את קול הדובר ואת 'נגינת' הדברים הנאמרים?

מבחינות רבות הנימה היא קרובת משפחה של האווירה. שתיהן שותפות ליצירת מצב הרוח של השיר, ולעתים קשה להפריד ביניהן. אם כך, מהו, בכל זאת, ההבדל ביניהן? אפשר לומר כי הנימה היא מושג השמור בעיקר לדובר, לאופן הביטוי שהוא נוקט. היא קשורה להתכוונות של הדובר ליצירת קשב ב'תדר' מסוים אצל קוראיו. היא משקפת את עמדתו הרגשית או המוסרית כלפי הנאמר, ובמלים אחרות, היא שייכת מאוד לסיטואציה התקשורתית המתקיימת בין דובר לנמעניו. לכן הבנת הנימה שבה נכתב השיר היא מפתח חשוב להבנת השיר כולו.
ראה גם אירוניה.


מעבר ללקסיקון > לקסיקון ספרות
ביבליוגרפיה:
כותר: נימה
שם  התקליטור: שירים בתערוכה : דיאלוג בין שירה לאמנות פלסטית
תאריך: 1999
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; ישראל. משרד החינוך. האגף לתכנון ופיתוח תוכניות לימודים
הערות: 1. נהול מדעי ודידקטי: ד"ר פנינה שירב.
2. פיתוח וכתיבה: ד"ר פנינה שירב (מרכזת הצוות), מינה הוכברג, דבורה אמיר, נורית נתנאל.
3. כתיבת החומר באמנות: אבי כץ.
4. עריכה: לימור ויסמן.
5. ניהול מולטימדיה: אפרת טורג'מן.
6. תקליטור זה הוא פרי פיתוח משותף של שני הגופים הבאים: ת"ל- האגף לתוכניות לימודים, המינהל הפדגוגי, משרד החינוך, התרבות והספורט ומטח- המרכז לטכנולוגיה חינוכית. 
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית