הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעים > ביולוגיה > גוף האדם > רבייה והתפתחות


אברי המין הגבריים
מחברים: ד"ר יעל קשתן; אלון ברהם


מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי
חזרה3

בגיל ההתבגרות גופנו משתנה מגוף של ילד לגוף של מבוגר.
בגיל הרך הבנים אינם שונים הרבה מהבנות: כשהם לבושים, לא תמיד ניתן לזהות אם מדובר בתינוק או בתינוקת. ההבדל מתבטא רק באברי המין הנקראים "סימני מין ראשוניים".

בגיל ההתבגרות ההבדלים הגופניים בין בנים לבנות מתחדדים, ונוצרים סימני מין נוספים, הנקראים "סימני מין משניים". סימנים אלה כוללים הופעת שיער על הפנים, בבתי השחי ובמפשעה וכן על פני הגוף. שינוי בקול ובמבנה הגוף. גדילה של האשכים ושל איבר המין.
אצל כל אחד תהליך השינוי מתחיל בזמן אחר: אצל חלק הוא מתחיל כבר בגיל 10, ואצל אחרים - רק בגיל 16. בדרך-כלל, הבנות מתחילות להתבגר מוקדם יותר מהבנים.
תקופת ההתבגרות נמשכת מספר שנים. בסופה אנו בשלים מבחינה גופנית להוליד ילדים, גם אם מבחינה נפשית אנו עדיין צעירים מדי מכדי להיות הורים.
מהם אברי המין של הזכר?

האשכים

האשכים הם בלוטות המייצרות תאי זרע והורמוני מין גבריים החל מגיל ההתבגרות. הם מקבילים לשחלות אצל הנקבה. האשכים נתונים בתוך שק האשכים הנמצא מחוץ לגוף הגבר. אל כל אשך מחובר צינור ארוך ומפותל הנקרא יותרת האשך וממנו ממשיך הצינור מוביל הזרע. תאי הזרע נוצרים באשך, מבשילים תוך כדי המעבר ביותרת האשך ויוצאים אל הצינור מוביל הזרע בזמן שפיכה. חשיבות מיוחדת יש לעובדה שהאשכים נמצאים בשק האשכים, מחוץ לגוף. הזרעים אינם מתפתחים בצורה תקינה בטמפרטורה של 37 מעלות ולכן הם לא היו מתפתחים לו האשכים היו נמצאים בתוך הגוף, כמו השחלות. בשק האשכים הטמפרטורה נמוכה מ37 מעלות ועל כן מתפתחים שם תאי הזרע.

בלוטות נוזל הזרע

אל הצינור מוביל הזרע נפתחות שתי בלוטות המפרישות אליו נוזל שהן מייצרות. אחת היא בלוטת הערמונית (פרוסטטה) והשניה היא בלוטת נוזל הזרע. נוזל זה מעניק לתאי הזרע סביבה לחה, חמה ועשירה המבטיחה את הישרדותם במעבר ממערכת המין הזכרית למערכת המין הנקבית.

הפין והשופכה

הפין מורכב מרקמה ספוגית שבה עוברים כלי דם. בשעת זקפה מתמלא הגוף הספוגי בדם והפין מתקשה ונעמד. נוזל הזרע המכיל את תאי הזרע זורם אל צינור השופכה העובר במרכזו של הפין ויוצא החוצה בזמן השיא של ההתרגשות המינית. השופכה משמשת גם לנתינת שתן.

ביבליוגרפיה:
כותר: אברי המין הגבריים
מחברים: קשתן, יעל (ד"ר) ; ברהם, אלון
שם  התקליטור: חלונות אל גוף האדם : על האדם ובריאותו
תאריך: 1998
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי
הערות: 1. ניהול מדעי ודידקטי: ד"ר רחל מינץ.
2. התכנית פותחה בשיתוף עם אוניברסיטת תל אביב. בית הספר לחינוך. המרכז הטכנולוגי חינוכי - מדע וטכנולוגיה לחטיבות הביניים.
3. פתוח וכתיבה: ד"ר יעל קשתן, אלון ברהם, ד"ר רחל מינץ, ד"ר גילי מרבך-עד, ד"ר סמדר רייספלד.