הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי הרוח > ספרות ושירה > ספרות > ז'אנרים


קומדיה
מחברת: דינה ציונית


מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
חזרה3

קומדיה היא יצירה ספרותית דרמטית אשר עלילתה עוסקת במצבים משעשעים. הקומדיה מציגה באור מבדח מגרעות וחולשות הקיימות בבני האדם. הקומדיה היא כלי ביטוי בידי מחזאים המציגים את דעתם על החברה באופן משעשע. מטרתה העיקרית של הקומדיה היא לשעשע ולהצחיק, אך לעיתים מופיעים בה יסודות של סאטירה שמטרתם לתקוף ולבקר. דרכי הקומדיה ליצור מצבים מצחיקים נוצרים בעיקר על ידי חוסר התאמה בין לשון הדובר לדמותו או שיבוש מכוון של לשון תקנית.

מקור הקומדיה כמקור הטרגדיה בטקסים פולחניים לכבודו של האל היווני דיוניסוס, אל היין והפריון. לעומת הטרגדיה, גיבורי הקומדיה היו גיבורים מפשוטי העם. דיבורם היה פשוט ווולגרי. הקומדיה הציגה דמויות טיפוסיות, לעיתים בהגזמה ובאור מגוחך כדי לעורר צחוק.
הקומדיה הגיעה לשיאה באנגליה ביצירותיו הקומיות של שיקספיר. ובצרפת הגיעה לשיאה ביצירותיו של מולייר.
קומדיות נפוצות בקולנוע. גדול הקומיקאים היה צ'רלי צפלין. בימנו כותב הקומיקאי והיוצר וודי אלן קומדיות מתוחכמות המשלבות היבטים פסיכולוגיים.
בספרות העברית נכתבו קומדיות שונות. הבולטים מבין היוצרים הם המחזאים: אפרים קישון, יהושע סובול וחנוך לוין.

קומדיה ד'לארטה

קומדיה ד'לארטה היא קומדיה שהתפתחה באיטליה בין המאות ה- 18-16. היא התבססה על הקומדיה הרומית ואף נעשה שימוש בתלבושות ומסיכות בסגנון רומי. עלילתה בדרך כלל קבועה, אך מאולתרת על ידי השחקנים. היא עוסקת באהבתם ומעלליהם של זוג אוהבים. הזוג מרמה את הוריהם המזדקנים המתנגדים לאהבתם. הקומדיה ד'לארטה הוצגה על ידי שחקנים של תיאטרון נודד. סופה של הקומדיה היה קבוע והסתיים בניצחון האוהבים ובנישואין.
הדמויות בסוג זה של קומדיה היו קבועות: זקנים (פנטלונה), צעירים, צעירות, גברות ומשרתות (קולומבינה), שוטים, וליצנים שהבולט מתוכם הוא ארלקינו. הדיאלוגים, אף להם היה נוסח קבוע והסגנון הותאם בהתאם לדמות. לעיתים קרובות לשון הדיאלוגים הייתה גסה ונועזת.
סגנון הקומדיה ד'לארטה השפיע מאוד על סגנון עבודתם של גדולי היוצרים שיקספיר ומולייר.

ביבליוגרפיה:
כותר: קומדיה
שם  הפרסום מקורי: מושגים מרכזיים בתחום הספרות והשירה
מחברת: ציונית, דינה
תאריך: 2003
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית