הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי הרוח > ספרות ושירה > ספרות > אישים


דוסטוייבסקי, פיודור מיכאילוביץ'


כתר הוצאה לאור
חזרה3

(Dostoyevski 1881-1821), סופר רוסי, מהענקים שבמחברי הרומנים בכל הזמנים; נולד במוסקווה. אביו, רופא צבאי, נרצח באכזריות בידי צמיתיו, ורצח זה היה המניע העיקרי לעיסוקו, האובססיבי כמעט, של דוסטוייבסקי בפשע ובאלימות. אחרי שסיים בי"ס טכני קיבל מישרה במוסד ממשלתי, אך נטש אותה לטובת הכתיבה. יצירתו הראשונה, 'אנשים דלים' (1846), עוררה תשומת לב רבה, ובעקבותיה החל לכתוב את הרומן הראשון שלו. ב-1849 נאסר בשל פעילותו בארגון סוציאליסטי ונידון למוות, אך ברגע האחרון קיבל חנינה והוגלה. למאסרו בסיביר (1854-1850) ולהתעוררות הדתית שחלה בו באותו זמן נודעו השפעה רבה על התפתחותו בתור סופר והוגה. לאחר שריצה את עונשו שירת בצבא וב-1859 שוחרר.

לאחר שחרורו ייסד את כתב העת 'הזמן' ופרסם בו את 'רשימות מבית המוות' (1862), על חוויותיו מן המאסר. ב'רשימות מן המרתף' (1864) תיאר את המאבק בין הרצון לבין השכל ואת ההתבוננות העצמית של הגיבור, יסודות המופיעים בהרחבה ברומנים הגדולים שלו. לאחר מות אישתו והתמוטטות עיתונו 'התקופה' התמכר להימורים ובשל כך עזב את רוסיה. כבר אז התבלט בתור ריאקציונר 'פרבוסלאבי'.

ב-1866 פורסם 'החטא ועונשו', שבו הוא מתאר בעמקות רבה דמויות שונות בחברה הרוסית ותהליכים פסיכולוגיים המתחוללים בנפש הגיבור, רסקולניקוב, הנהפך מצעיר ניהיליסט, המצדיק פשע לשם השגת כסף, לאדם המכיר בהכרח שבסבל לשם השגת האושר עלי אדמות. בערך באותו זמן חיבר את הרומן 'המהמר' (1867), סיפור אוטוביוגראפי למחצה.

את הרומן 'אידיוט' (1868) כתב כששהה מחוץ לרוסיה, בעודו נאבק בלא הפסק בעוני ובתלאות החיים יחד עם אישתו השנייה. את כתיבת 'השדים' (1872) סיים ברוסיה, ובו תקף בחריפות את המהפכנים שעם שורותיהם נמנה בעבר. עיקרו של הרומן 'האחים קרמאזוב' (1880), מיטב יצירתו, הוא החיפוש המתמיד אחר האל והאמונה באל.

דוסטוייבסקי היה חולה במחלת הנפילה, וסימניה ניכרים ביצירותיו. היה אנטישמי והירבה להשמיץ את ה'ז'יד', את אופיו, את אורח חייו ואת מסורתו. נחשב אחד מגדולי הסופרים של המאה ה-19 ונודעה לו השפעה רבה ביותר על הספרות העולמית.

ביבליוגרפיה:
כותר: דוסטוייבסקי, פיודור מיכאילוביץ'
שם  הספר: האנציקלופדיה הישראלית הכללית : חדשה, מקיפה
עורך הספר: פדר, יון
תאריך: 1989
בעלי זכויות : כתר הוצאה לאור
הוצאה לאור: כתר הוצאה לאור
הערות: 1. מהד’ ב.
2. 3 כר’, התוכן:
    1 - אאגינה-התשה. ‬
    2 - ואגנר-נתרן. ‬ 
    3 - סאבא-תת-פיתוח. ‬