הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי החברה > פסיכולוגיהעמוד הבית > מדעים > רפואה וקידום הבריאותעמוד הבית > אחר > עישון, סמים ואלכוהול


מריחואנה - כל האמת


הרשות הלאומית למלחמה בסמים
חזרה3

מהו החומר?

מריחואנה היא תערובת של עלים מיובשים וכתושים, גבעולים, זרעים ופרחים של צמח הקנאביס. התערובת עשויה להיות ירוקה, חומה או אפורה. השם המדעי של החומר הוא קנאביס סאטיבה.
לכאורה זהו רק צרור תמים של עלים אך למעשה ישנו במריחואנה חומר כימי שנקרא טטראהידרוקנאבינול הידוע יותר בקיצורו THC. כ-400 חומרים כימיים נוספים מצויים במריחואנה, חלקם עשויים לגרום לסרטן הריאות, אך THC הוא המרכיב הפעיל העיקרי.

מהם כינויי העגה הנפוצים של החומר?

בארצות הברית יש לחומר יותר מ- 200 כינויי עגה והם שונים מעיר לעיר ומסביבת מגורים אחת למשניה. בישראל נפוצים השמות: גראס, ג'וינט, כיף, קססה, ג'אנג'ה, צינגלה.

כיצד צורכים את החומר?

מריחואנה נצרכת בדרכים רבות. ישנם הצורכים אותו כתה (לאחר חליטת העלים) או באכילה בתערובות מזון. אחרים מעשנים אותו בסיגרים שמולאו בחומר לאחר שרוקנו את תוכנם. לפעמים משנים אותה במקטרת מים שנקראת באנג. דרך השימוש הנפוצה ביותר היא עישון של עלי מריחואנה שגולגלו לסיגריה שקרויה ג'וינט.

כמה מתבגרים צורכים מריחואנה?

במחקר מקיף שבוצע בקרב מתבגרים לומדים בישראל ב- 2001 נמצא כי 5% מהמתבגרים (בני 12-18) עשו שימוש כלשהו במריחואנה או בחשיש (שניהם מיוצרים מצמח הקנאביס ונבדלים בריכוז ה- THC שבהם) בשנה האחרונה. בקרב מתבגרים שאינם לומדים בבתי ספר או אינם לומדים באופן מלא בבתי ספר (נוער מנותק) נמצא כי הנתון המקביל הוא 28% (במחקר שבוצע עבור הרשות הלאומית למלחמה בסמים ב- 1998).

מהן ההשפעות הנפוצות ביותר של החומר?

דמיין לעצמך זאת: אתה נמצא במשחק כדורגל, משחק בצד השמאלי של המגרש. כדור פשוט מגיע עליך ואתה חולם על כך שכאשר הכדור ינחת לתוך רגלך תבקיע גול, קבוצתך תנצח ואתה תהיה גיבור. אך אתה לא מחובר. הכדור מתחכך ברגלך ונוחת מחוץ למגרש. באו על סיומם חלומות התהילה שחלמת.
סוג כזה של איבוד הקואורדינציה (צירוף של תנועות השרירים בגוף למען פעולה מתואמת) עשוי להיגרם בשל השימוש במריחואנה. וזו רק אחת ההשפעות השליליות של החומר. השימוש במריחואנה יכול לגרום לך לשכוח את מספרי הטלפון של חבריך הטובים ביותר, לראות איך ציוניך צוללים כמו אבן במים, להיקלע לתאונת דרכים. שימוש במינונים גבוהים יכול לגרום לתופעות קשות הרבה יותר כמו התקפי חרדה או פאניקה.
לפני שנתבונן בנזקים שמריחואנה עשויה לגרום בוא נחזור לרגע ונשוחח על אמת מתעתעת (מוליכה שולל) לגבי השפעת החומר: ישנם אנשים שמרגישים טוב מיד לאחר עישון החומר, הם מרגישים זחוחים (high) או מתמלאים בתחושות נעימות. חומר כימי שמצוי במריחואנה, THC, גורם לתאי המוח לשחרר את החומר הכימי דופאמין וזה יוצר את התחושה הטובה המורגשת לזמן קצר.

התמכרות

וכאן טמון התעתוע: ברגע שדופאמין מתחיל לזרום במוח, המשתמש מרגיש את הדחף לצרוך שוב מריחואנה, ואחר כך עוד פעם, ועוד פעם. שימוש חוזר ונשנה יכול לגרום להתמכרות, והתמכרות היא מחלה מוחית.

THC מתקשר לקולטנים ייחודיים במוח

THC אינו מביא שום תועלת למוח. THC מוצא תאי עצב שבהם יש קולטנים (רצפטורים) ייחודיים שנקראים קולטנים לקנאבינואידים ואז הוא מתקשר לאותם קולטנים.
כאשר THC מתקשר לתא עצב החומר מתערב (ופוגע) בפעולה הנורמאלית של התקשורת בין תאי העצב. אתה יכול להשוות זאת לתקלה שנגרמת בשירותי הטלפון שעשויה להיגרם בשל משתמשים רבים שמתקשרים בטלפון בבת אחת. אם תא עצב מס' 1 צריך "לומר" משהו לתא עצב מס' 2 כדי ליצור זיכרון חדש ו- THC מתערב באמצע, המסר לא יעבור כנראה.
בחלקים מסוימים של המוח מצויים ריכוזים גבוהים של קולטנים לקנאבינואידים. אזורים אלה הם: היפוקמפוס, המוח הקטן (מוחון, סרבלום), הגנגליונים הבזאליים וקליפת מוח.

THC גורם לקשיי למידה וזכירה

ההיפוקמפוס הוא חלק של המוח ששמו מצחיק אך הוא בעל תפקיד עצום. הוא אחראי על כמה סוגים של למידה וזכירה.
התערבות בתפקוד ההיפוקמפוס גם יכולה להביא לאיבוד הזיכרון לזמן ממושך. בניסויים שנערכו בחיות מעבדה נמצא ששימוש בהרבה THC במשך תקופה ארוכה עשוי להרוס תאי עצב בהיפוקמפוס. אם זה קורה לעכברים, ישנם סיכויים רבים שזה קורה גם לבני אדם שמעשנים מריחואנה.

נהיגה לאחר עישון מריחואנה היא מסוכנת

המוח הקטן הוא חלק במוח האחראי על מרבית השמירה על שיווי המשקל (איזון) והקואורדינציה. כאשר THC חודש למוח הקטן הוא הופך את הבעיטה בכדור במשחק כדורגל או את קליעת הכדור לסל למשימות שקשה מאוד לבצע אותן.
THC גם פוגם בפעילות של הגנגליונים הבזליים, חלק נוסף במוח שמעורב בוויסות התנועתיות.
פעולות אלה של ה- THC עשויות לגרום אסונות בדרכים. ממצאי מחקר מראים שלנוהגים לאחר שימוש במריחואנה תגובות איטיות, כושר שיפוט לקוי, קשיים בציות לתמרורים ובהגבה לקולות. באחד המחקרים בקרב 150 נהגים פזיזים שנבדקו נמצאו 33 מהם חיוביים למריחואנה. במחקר שנערך לאחרונה בקנדה בקרב נהגים שנהרגו או נפצעו קשה בתאונות דרכים נמצא כי 19.5% מהם השתמשו במריחואנה.

עישון מריחואנה עשוי לגרום לסרטן בריאות

רשימת התוצאות השליליות של שימוש במריחואנה הולכת ומתארכת. עישון מריחואנה מגדיל את הסיכון להתקף לב. עישון מריחואנה עשוי לגרום לסרטן בריאות משום שיש בו חומרים מסרטנים כמו בעישון הטבק. ובנוסף, מעשני מריחואנה נוהגים לשאוף שאיפות עמוקות יותר ממעשני הטבק ולהחזיק את העשן זמן ממושך יותר בריאות. כך נכנס עשן רב יותר לריאות. לכן עשוי עישון מריחואנה להגדיל את הסיכון לסרטן בריאות יותר מעישון הסיגריות.

ומה עם מריחואנה רפואית?

ל- THC, המרכיב הפעיל העיקרי במריחואנה יש השפעות שאותן אפשר לנצל לטיפול במגוון של בעיות בריאות. זהו המרכיב העיקרי בטבליות לטיפול בהקאות שניתנות לחולי סרטן שמקבלים כימותרפיה, וכן להגברת התיאבון בקרב חולי איידס תשושים. חוקרים ממשיכים לבדוק שימושים רפואיים נוספים של הקנבינואידים.
עם זאת, אין לסמוך על עישון מריחואנה לצרכים רפואיים משום שכמות ה- THC במריחואנה אינה תמיד זהה. לכן אין זה בטוח ומועיל לצרוך את החומר משום שאף פעם אי אפשר לדעת מהי כמות ה- THC שאתה מקבל. יותר מזה, ההשפעות השליליות של עישון מריחואנה על הריאות מבטלות את ההסתייעות המסוימת שעשויה להיות בזה לכמה חולים.
ולבסוף, מעט מאד ידוע על מאות החומרים הכימיים האחרים שמצויים במריחואנה , בנוסף ל- THC, ועל השפעותיהם השליליות האפשריות על מטופלים במצבים רפואיים שונים.

ביבליוגרפיה:
כותר: מריחואנה - כל האמת
שם  האתר: הרשות הלאומית למלחמה בסמים
בעלי זכויות : הרשות הלאומית למלחמה בסמים
הוצאה לאור: הרשות הלאומית למלחמה בסמים