הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי החברה > כלכלה וניהולעמוד הבית > מדעים > אקולוגיה ואיכות הסביבהעמוד הבית > מדעי החברה > אזרחות ומדע המדינה > כלכלה וחברה
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתתקציר
מטרתו של "היום הבין לאומי ללא קניות" למחות נגד תרבות הצריכה, ולהראות מה המחיר הסביבתי שהיא גובה – דילול משאבי הטבע מחד ויצירת כמויות פסולת לא- מתכלה מצד שני.יום ללא קניות
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות הספריה הוירטואלית


היום הבינלאומי ללא קניות (Buy Nothing Day) יצוין השנה בקנדה ובארה"ב (וגם בישראל) ב – 25 בנובמבר ובאירופה ב - 26 בנובמבר. זו תחילת עונת הקניות העמוסה ביותר בשנה : מהיום שלאחר חג-ההודיה ועד לחג המולד. את היום מציינים בכ – 55 מדינות בעולם, וב – 4 השנים האחרונות גם ישראל, למרות שהוא לא מועד רישמי.

את " היום הבין לאומי ללא קניות" מציינים בעולם החל משנת 1993. מטרתו למחות נגד תרבות הצריכה, ולהראות מה המחיר הסביבתי שהיא גובה – דילול משאבי הטבע מחד ויצירת כמויות פסולת לא- מתכלה מצד שני.

ביום זה אנחנו אמורים להימנע לגמרי מקניות למשך יום אחד ולהקדיש את הזמן למשפחה וחברים, ולהעניק להם חיבה ותשומת לב ולא באמצעות מתנות חומריות. היוזמה הראשונית לקיום היום היתה של ארגון קנדי בשם "מכסחי המודעות" (Adbusters), שנהגו לשנות את הכיתוב בשלטי חוצות עליהן הופיעו פירסומות שעודדו צרכנות .

האם אנחנו צריכים את כל מה שאנחנו קונים? האם ההבטחות המפתות המפוזרות בפרסומות באמת מתקיימות? מתנגדי תרבות הצריכה טוענים שאנחנו קונים מהסיבות הלא-נכונות: לחצים חברתיים לקנות חפצים ומותגים שהם סמלי מעמד בחברה בה מעריכים אדם על פי רכושו, ולא על פי הרעיונות המנחים אותו או המעשים בהם הוא מגשים אותם. המטרה היא כסף או עושר חומרי, וזכורה הסגידה של בני ישראל ל"עגל הזהב" המוזכרת במקרא, ועד ימינו אלה בהם התרבות השלטת היא תרבות ה"רייטינג" , המוכתבת בעיקר על ידי פירסומות.

הידעתם ש - 20% בלבד מאוכלוסית העולם משתמשת ביותר מ – 80% ממשאבי כדור הארץ? . מכאן ש – 80% מתושבי כדור הארץ נאלצים להסתפק במועט, ונשארים עניים, למרות שהם הפועלים המייצרים את רוב מוצרי הצריכה עבור העולם המערבי. הצריכה מתמקדת בארצות המערב – ארה"ב, קנדה, מערב אירופה אוסטרליה ויפאן. אך גם קבוצות של עשירים ממדינות עניות כמו הודו, או קניה משתתפות בחגיגת הצריכה. התוצאה היא שהמשאבים הקיימים, שהיו יכולים להספיק לכולם , אינם מחולקים בדרך שוויונית, ולכן ,מדינות העולם השלישי סובלות ממחסור ומרעב. צפיפות האוכלוסין במדינות העולם השלישי אינה ההסבר היחיד לרעב הקיים במדינות אלה, שאינן צפופות בהרבה מבריטניה, יפאן או הולנד. (לדוגמה: בשנת 1999 היו בעולם רק 29 מדינות שהיו צפופות יותר ממדינת ישראל).

ומה עם הסביבה? לפי דיווחי המשרד לאיכות הסביבה הישראלי, כל אחד מאיתנו מייצר כ – 2.5 ק"ג של פסולת מידי יום! צריך לזכור ששימוש במכוניות, הובלת מוצרי צריכה, הפסולת מהמיפעלים וכמובן האריזות – כל אלה יוצרים את הפסולת שחלקה לא מתכלה גם אחרי הרבה שנים והיא מזהמת את האויר, מדללת את שיכבת האוזון וחודרת למי התהום . כך ש"יום ללא קניות" הוא הזדמנות לבחון שוב מהם הדברים הדרושים לנו באמת, ולראות אם אלה גם הדברים שאנחנו חושבים שאנחנו צריכים וגם צורכים.

קראו עוד:

משהו על צרכנות - לרגל 'יום ללא קניות'

ביבליוגרפיה:
כותר: יום ללא קניות
שם  הפרסום מקורי: ימים וארועים מיוחדים בארץ ובעולם
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות הספריה הוירטואלית
תאריך: -
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הערות לפריט זה:

1. מחברת : עינת בן-מנחם.
2. תשס"ד, 2004.


הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית