הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעים > ביולוגיה > גנטיקה
ספרית מעריב


תקציר
הגנטיקה היא חקר התורשה - או ליתר דיוק, חקר מנגנוני התורשה. על חשיבות הגנטיקה ותחילת הדרך המדעית של המדע הזה.חידת התורשה ומושג הגן
מחבר: קולין טאג'


התורשה חשובה לנו, לכולנו כאחד חשוב שהילדים שלנו, ההורים שלנו, המשפחות שלנו, הם שלנו. פעמים רבות מדי בהיסטוריה נודעה חשיבות רבה מדי לעובדה שאחדים מאיתנו משתייכים למשפחה זו, או לגזע זה, ואילו אחרים משתייכים למשפחה אחרת, לגזע אחר; עד כדי כך היה הדבר חשוב, שההיסטוריה האנושית (ואולי גם חלק גדול מהפרהיסטוריה) זרועה פרשיות של רצח עם, רוצה לומר, חיסול אנשים הנתפסים כשונים; לכל הפחות ניתן לומר שאם המותקפים אינם שונים במידה מורגשת מן המתקיפים, כגון במלחמת אזרחים, החטא נחשב הרבה יותר כבד בעינינו. התורשה חשובה גם לבעלי-חיים; רבים מהם פיתחו דרכים למניעת גילוי עריות, לפחות בין אחים ואחיות (אם כי קשה יותר למנוע יחסי אבות ובנות); ורבים מקדישים זמן רב, או מסכנים את חייהם, כדי לעזור לצאצאיהם או לאחיהם, בעודם רואים את בני מינם שאינם שארי בשרם כיריבים. צמחים רבים מונעים גילוי עריות בשיטות כימיות: הם יכולים להזדווג בהצלחה רק עם אחרים המשתייכים לאותו המין, ובכל זאת שונים מהם עצמם בדרכים דקות ונסתרות.

הגנטיקה היא חקר התורשה - או ליתר דיוק, חקר מנגנוני התורשה. מכיוון שהתורשה חשובה, הגנטיקה חשובה. ואכן, מכל מדעי החיים, הגנטיקה היא מן הסתם החשובה ביותר.

הגנטיקה מצויה איפוא בלב המיתוסים, בלב התרבות ובלב האינסטינקטים הבסיסיים ביותר של בני אדם ובעלי-חיים אחרים. התעניינות האדם בתורשה, ימיה כימי האנושות עצמה, או אף יותר מזה, כי היא העסיקה גם את כל אבותינו בעלי-החיים. הספר הזה מציג סקירה כללית של מדע הגנטיקה המודרני. אפתח בנקודה המצויה ממש לפני תחילת דרכו האמיתית של המדע הזה: בצ'רלס דארווין, ובייחוד בספר החשוב מאין כמוהו שפרסם ב- 1859, על מוצא המינים באמצעות ברירה טבעית.

לפריטים נוספים מתוך הפרק:

חידת התורשה ומושג הגן (פריט זה)
חידת התורשה ומושג הגן : תורשה וצ'רלס דארווין
חידת התורשה ומושג הגן : גרגור מנדל
חידת התורשה ומושג הגן : הגנטיקה ה"קלאסית" במאה העשרים: מדריך בזק
חידת התורשה ומושג הגן : ניאו-דארוויניזם: מערך החשיבה המודרני
חידת התורשה ומושג הגן : מושג המין
חידת התורשה ומושג הגן : זהה אבל שונה
חידת התורשה ומושג הגן : פולימורפיות
חידת התורשה ומושג הגן : הערות שוליים מודרניות למערך החשיבה הניאו-דארוויניסטי

ביבליוגרפיה:
כותר: חידת התורשה ומושג הגן
שם  הספר: מהנדס הגן : גנים וגנטיקה : ממושג התורשה עד ליצירת חיים
מחבר: טאג', קולין
תאריך: 1996
הוצאה לאור: ספרית מעריב
הערות: 1. מאנגלית: עמנואל לוטם.
הערות לפריט זה: 1. המאמר הוא פרק 1 בספר.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית