הסדרי נגישות
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתצום הרמדאן
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות הספריה הוירטואלית


ביום ה – 10 לספטמבר 2008 מתחיל צום הרמדאן הנמשך כחודש ימים. רמדאן הוא החודש התשיעי בלוח השנה האיסלמי. המוסלמים מאמינים שזה גם החודש בו נשלח ספר הקוראן משמים כדי להנחות את הדרך לגאולה. במהלך החודש מקיימים המוסלמים את מצוות צום הרמדאן. בתקופה זו המוסלמים מעמיקים יותר באמונתם ובפולחן הדת ועוסקים פחות בעניני היום-יום.

ממנהגי חודש הראמדאן: הצום נמשך מזריחת השמש ועד לשקיעתה – במהלך היום אסור לאכול, לעשן. בתום היום שוברים את הצום בתפילה ובארוחה הנקראת "איפטר". לאחר הארוחה מקובל לצאת ולבקר בני משפחה וחברים. למחרת, חוזרים לצום. הצום לא בא במקום שמירה על התנהגות הולמת, ואינו מכפר על אמירת דבר שקר, חמדנות, השמצות או שבועת שקר הנעשים במהלך החודש. בתקופת הרמדאן מקובל ללכת למסגד לצורך תפילה ולימוד הקוראן. בנוסף לחמש התפילות היומיות, נאמרת תפילה מיוחדת "תפילת הלילה" ("תאראווי"), ויש מאמינים המבלים את כל הלילה בתפילה.
ביום ה – 27 לחודש הרמדאן, חוגגים המוסלמים את "לילת אל קאדר" (ליל הכוח) לפי האמונה זה הלילה בו היתה למוחמד ההתגלות של הקוראן הקדוש, וזה גם הלילה בו קובע האל את האירועים בעולם במהלך השנה המגיעה.
בתום הצום, נחגג "עיד אל פיטר" - חג שבירת הצום.

קראו עוד:

באִסלאם: "מצווה עליכם לצום"

ביבליוגרפיה:
כותר: צום הרמדאן
שם  הפרסום מקורי: ימים וארועים מיוחדים בארץ ובעולם
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות הספריה הוירטואלית
תאריך: -
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הערות לפריט זה: 1. מחברת: עינת בן מנחם.
2. תשס"ה, 2004.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית