הסדרי נגישות
עמוד הבית > אמנויות > מוסיקה
שבא הוצאה לאור


תקציר
אודות המלחין קמיל סן-סאנס, חייו ויצירתו. מיצירותיו הטובות והטיפוסיות ביותר: האופרה שמשון ודלילה, הסימפוניה מס' 3 ("לעוגב") וקרנבל החיות.קמיל סן-סאנס 1921-1835
מחבר: ג'ון סטנלי


קמיל סן-סאנס 1921-1835
Saint-Saëns

יצירה מומלצת

סימפוניה מס' 3 בדו מינור, "לעוגב"
RCA 09026 61500-2

ברג' זמקוצ'יאן (עוגב); התזמורת הסימפונית של בוסטון / שרל מינש
נגינה נפלאה וניצוח מסוגנן ורגיש בגרסה מחודשת מצוינת להקלטה משנת 1959.

יצירות מייצגות

קונצ'רטי לפסנתר מס' 2 בסול מינור ומס' 4 בדו מינור
קונצ'רטו לצ'לו מס' 1
קרנבל החיות
שמשון ודלילה

קמיל סן-סאנס נולד בפריס וקיבל את חינוכו מאמו. הוא החל ללמוד מוסיקה בגיל צעיר, ובטרם מלאו לו שלוש כבר חיבר קטע ראשון לפסנתר. בגיל שבע החל לקבל שיעורי הלחנה, ועד מהרה התפרסם בפריס כילד פלא. ב-1846, בהיותו בן אחת-עשרה, ניגן סן-סאנס קונצ'רטי לפסנתר של מוצרט ובטהובן, וכהדרן הציע לנגן בעל-פה כל סונטה לפסנתר של בטהובן לפי בחירת הקהל.

ב-1848 החל סן-סאנס ללמוד בקונסרבטוריון פריס, ובחמש השנים שלאחר מכן זכה בידידותם ובפטרונותם של מלחינים כרוסיני, גונו, ליסט וברליוז, שהתרשמו מכשרונו המזהיר. מוריו חששו כי יכולתו לספוג מידע ולאמץ סגנונות מוסיקליים שונים, עם כל יתרונותיה, תפריע לו לחבר יצירות מקוריות משלו.

שנות ה-60 של המאה ה-19 היו כנראה התקופה המספקת והיציבה ביותר בחייו של סן-סאנס, והוא עשה לעצמו שם גדול כמלחין וכפסנתרן וירטואוז. ב-1868 כתב תוך שבעה-עשר ימים בלבד את הקונצ'רטו מס' 2 לפסנתר, שקיבל תשבחות חמות מליסט. בסך-הכול כתב סן-סאנס חמישה קונצ'רטי לפסנתר המביעים הלכי-רוח שונים - חינני, לירי, קפריזי או הרואי, ובמקרה של הקונצ'רטו מס 4, באופן חריג לגביו, אפילו טראגי.

בין 1861 ל-1865 עבד סן-סאנס בבית-הספר נידרמאיר, משרתו היחידה כמורה מקצועי, ועם תלמידיו שם נמנה המלחין גבריאל פורה, שהיה לידידו הקרוב. ב-1871 היה סן-סאנס בין מקימי "החברה הלאומית למוסיקה", שמטרתה היתה לקדם יצירות של מלחינים צרפתים. החברה אירגנה ביצועי בכורה חשובים ליצירות מאת דביסי, ראוול, סן-סאנס עצמו ועוד מלחינים רבים. ב-1875 התחתן סן-סאנס עם צעירה שגילה היה מחצית מגילו, אך נישואיהם נמשכו פחות משש שנים, ונראה שבין הגורמים לפירוד היו מזגו הסוער של סן-סאנס ואכזבתם של בני-הזוג מכך שנותרו חשוכי-ילדים (שני הילדים שנולדו להם מתו בינקותם).

בשנות ה-70 וה-80 של המאה ה-19 כתב סן-סאנס כמה מיצירותיו הטובות והטיפוסיות ביותר, ביניהן האופרה שמשון ודלילה (1877), הסימפוניה מס' 3 ("לעוגב") וקרנבל החיות (1886). קרנבל החיות הוא אוסף דיוקנאות מוסיקליים של בעלי-חיים שונים - בהם מינים מוכרים יותר, כמו "הברבור" המפורסם לצ'לו, וצפויים פחות, כגון "מאובנים" ו"פסנתרנים". קרנבל החיות נכתב כמהתלה פרטית, וסן-סאנס אסר על ביצועו בימי חייו. צחוק הגורל הוא שדווקא יצירה זו הבטיחה לו את פרסומו בימינו.

סן-סאנס עשה את שנותיו האחרונות בסיורים באירופה ובארצות-הברית, ומת ב-1921. במכלול היצירות שהותיר אחריו מתגלה אהבתו לסדר, לבהירות ולדיוק, וכן בולטת בו אותה תכונה מלבבת וצרפתית במובהק - הקסם המלודי.

ביבליוגרפיה:
כותר: קמיל סן-סאנס 1921-1835
שם  הספר: מוסיקה קלאסית : גדולי המלחינים ויצירות המופת שלהם
מחבר: סטנלי, ג'ון
תאריך: 1995
הוצאה לאור: שבא הוצאה לאור
הערות: 1. הקדמה מאת סר גיאורג שולטי.
2. בשער: מהדורת התזמורת הפילהרמונית הישראלית.
הערות לפריט זה:

1. הפריט לקוח מתוך הפרק "המורשת הרומנטית" בספר.


הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית