הסדרי נגישות
עמוד הבית > אמנויות > אמנויות פלסטיות > ציורעמוד הבית > יהדות ועם ישראל > מקרא [תנך] > משפחת האבות > סיפורי יעקבעמוד הבית > יהדות ועם ישראל > מקרא [תנך] > מקרא באמנות > אברהם, יצחק ויעקבחלום יעקב
צייר: גוסטב דורהחלום יעקב

מציורי התנ"ך של גוסטב דורה, צייר צרפתי בן המאה ה 19. התמונה מתארת את חלום יעקב בבית אל : "ויחלום והנה סולם מוצב ארצה וראשו מגיע השמימה והנה מלאכי אלהים עולים ויורדים בו" (בראשית כ"ח י"ב).


לתמונה מוגדלת


תמונה זו של דורה מציגה על אותו מצע את החולם ואת חלומו. האזור בו מתואר יעקב הישן מואר באור בעל מראה טבעי, סביבו ומעליו צמחייה ועצים. באור טבעי זה ניתן להבחין בפרטי הלבוש של יעקב, בתווי פניו, בפרטי הצמחייה וכדומה.
בחלק הימני של התמונה האור בהיר מאוד ומסנוור, ולכן לא ניתן לראות את פרטיהן של הדמויות העליונות יותר, הקרובות לשמים. זהו אור אלוהי, שמיימי, לא טבעי. באופן זה מדגיש דורה הן את היותו של חלק זה חלום ולא מציאות, והן את היותו של הסולם נובע מהאל, ואת קדושתן של הדמויות העולות ויורדות עליו.


Jacob sleeps, resting against a large rock, holding his staff. In the background, a staircase appears, on which angels stand and an illuminated figure sits at its top.אל האסופה ציורי התנ"ך של גוסטב דורה3

אל האסופה מדרש תמונה מבית תל"י: חיי יעקב3

ביבליוגרפיה:
כותר: חלום יעקב
צייר: דורה, גוסטב
שם  הספר: The Bible gallery
מחברים: Dore, Gustave ; Chambers, Talbot Wilson
תאריך: 1880
הוצאה לאור: Cassell
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית