הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעים > ביולוגיה > גוף האדם > מערכת העיכול ותזונה
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתאוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי


תקציר
הוויטמינים הם יסוד תזונתי חיוני לגוף האדם.
הם מצויים במזון מן החי ומן הצומח. פירות וירקות לא מבושלים מכילים ויטמינים רבים. הם ממלאים תפקידים שונים בשמירה על התפתחותו של הגוף ועל תפקודו התקין.הויטמינים
מחברים: ד"ר יעל קשתן; אלון ברהם


פירות וירקות טריים הם המקור העיקרי לוויטמינים. הוויטמינים דרושים לגוף בכמויות קטנות מאוד. הם אינם משתתפים בבניית הגוף ואינם נותנים לו אנרגיה, אך בלעדיהם לא יוכל גופנו לבצע תהליכים חשובים מאוד, כמו מלחמה בחיידקים או חשיבה. גופנו אינו יכול לייצר את הוויטמינים בעצמו, ולכן חשוב לקבל אותם מהמזון. צמחים וחיידקים שונים מסוגלים לייצר את הויטמינים.

יש סוגים רבים של ויטמינים, כגון: ויטמין אֵי, קבוצת ויטמין בי, ויטמין סי ועוד, וכל סוג משתתף בתהליך אחר בגוף ומחסור בויטמין מסוים יש תופעות ייחודיות.

בימינו מוצאים תופעות של חסר ויטמינים בקרב אלכוהוליסטים, אנשים הסובלים מתת ספיגה במערכת העיכול או קשישים שאינם מטופלים כפי שצריך. כמויות הויטמינים הדרושות הן כל כך קטנות שכל מי שניזון מדיאטה סבירה מקבל את כל הויטמינים הנחוצים. מקרה יוצא דופן היה בפרשת "רמדיה" שבה לתחליף חלב לתינוקות לא הוסף ויטמין וכתוצאה מכך חלו תינוקות במחסור בויטמין.

מקורם של כמה ויטמינים וסימני המחסור בהם:

ויטמין A – מצוי בכבד של בעלי חיים, בדגים, בביצים, בחמאה וכן בגזר, חסה, עגבניות ועוד.
מחסור בויטמין A עלול לגרום לעיוורון לילה ויובש בעין אך סימנים אלה הם נדירים ביותר כיון שהויטמין מצוי בסוגים רבים של מזונות.
הויטמין מסיס בשמן ועודפים ממנו אינם מסולקים מהגוף דרך השתן (המסלק רק חומרים מסיסים במים). עודף ויטמין A אינו נגרם מהמזון אלא רק ממתן יתר של טיפות ויטמין ועלול לגרום לתופעות נוירולוגיות.

ויטמינים מקבוצת B – ויטמינים בקבוצה זו מתמוססים במים ולכן כל עודף מופרש בשתן והם אינם מצטברים בגוף.

ויטמין 1B (תיאמין) מצוי בכבד, בשר, חיטה, אורז שעועית וסויה. מחסור בו גורם למחלה הנקראת ברי-ברי שהיתה קיימת באזורים במזרח הרחוק בהם מירב התזונה היתה מבוססת על אורז שקולף מקליפתו. לאחרונה פרצה שערורית "רמדיה" ובה שווק מזון תינוקות שבו חסר היה ויטמין 1B וכיון שהתינוקות שניזונו ממזון זה לא קיבלו תוספות כלשהן ולא היה להם מקור כלשהו לספיגת הויטמין הם לקו בחוסר ויטמין וחלקם אף מתו ממחסור זה.

ויטמין 2B (ריבופלאבין) מצוי במוצרי חלב, ביצים, בשר, ירקות עליים, חיטה. מצבי מחסור הם נדירים מאוד.

ויטמין 3B (ניאצין) מצוי בשמרים, בשר, חיטה, סויה ובטנים. גם מצבי מחסור של ויטמין זה הם נדירים ביותר.

ויטמין 12B מצוי בכבד, בשר וחלב. מחסור בויטמין זה גורם לאנמיה (חסר דם). כיון שהויטמין נמצא רק במזונות שמקורם בבעלי חיים הרי שלעיתים קרובות מוצאים אנמיה מחוסר וטמין 12B בצמחוניים. הפיתרון הוא להזריק את הויטמין.

ויטמין C אף הוא מסיס במים ועל כן אינו נאגר בגוף. מקורו בפירות וירקות טריים. מחסור בויטמין C מתאפיין בדימומים מהחיניכיים וממקומות נוספים והיה שכיח בעבר אצל מלחים שבילו תקופה ארוכה בהפלגה בים ללא אכילה של פירות וירקות טריים.

ויטמין D דרוש ליצירת העצמות ומחסור ממנו גורם למחלת הרככת. ויטמין זה נוצר בגופנו בהשפעת קרינת השמש ולכן, בארצנו, נדיר שיהיה מחסור בו.

ויטמין K נוצר על ידי חיידקים במעיים שלנו. הוא נחוץ לקרישת הדם.

קראו עוד:

קבוצות המזון
פירמידת המזון
החלבונים
המינרלים
השומנים
הפחמימות

ביבליוגרפיה:
כותר: הויטמינים
מחברים: קשתן, יעל (ד"ר) ; ברהם, אלון
שם  התקליטור: חלונות אל גוף האדם : על האדם ובריאותו
תאריך: 1998
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי
הערות: 1. ניהול מדעי ודידקטי: ד"ר רחל מינץ.
2. התכנית פותחה בשיתוף עם אוניברסיטת תל אביב. בית הספר לחינוך. המרכז הטכנולוגי חינוכי - מדע וטכנולוגיה לחטיבות הביניים.
3. פתוח וכתיבה: ד"ר יעל קשתן, אלון ברהם, ד"ר רחל מינץ, ד"ר גילי מרבך-עד, ד"ר סמדר רייספלד.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית