הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעים > ביולוגיה > גוף האדם > הלב ומערכת ההובלה
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתאוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי


תקציר
המים מהווים 70% ממשקל גוף האדם. רובם נמצא בתוך תאי הגוף, חלקם מחוץ לתאים וחלקם בתוך כלי הדם. היכולת של חומרים רבים להתמוסס במים ויכולת הזרימה של המים מאפשרות להם לשמש במערכת ההובלה של הגוף.המים בגוף
מחברים: ד"ר יעל קשתן; אלון ברהם


משקל המים בגוף האדם הוא כ70% ממשקל הגוף כולו. גם יצורים חיים אחרים מורכבים מכמות גדולה של מים, אפילו עד 99% מים, כמו למשל המדוזה.

המים בגופנו נמצאים במדורים שונים – המדור התוך תאי, המדור הבין תאי והמדור שבתוך כלי הדם.

הנוזל הנמצא במדור התוך תאי הוא הציטופלסמה שממלאת את נפח התא. הנוזל התוך תאי מהווה 71% מכל המים שבגוף. משקלו מהווה כ 50% ממשקל הגוף.

הנוזל הבין תאי מורכב מהמים שנמצאים בין התאים ובצינורות הלימפה. הוא מהווה 22% מכל המים שבגוף. הנוזל שבתוך כלי הדם נקרא פלסמת הדם והוא מהווה 7% מכל המים שבגוף.

המים עוברים ממדור אחד למדור שני על פי לחץ הנוזל במדור ועל פי הפרשים בריכוזי החומרים המומסים בהם. במצבי רעב ממושך, למשל, פוחת ריכוזו של החלבון אלבומין המומס בפלסמת הדם. כתוצאה מכך יורד הפרש הריכוז של חלבון הזה בין הנוזל שבתוך כלי הדם והנוזל שמחוץ לכלי הדם ומים יוצאים מכלי הדם אל המדור הבין תאי. מים אלה יוצרים בצקות והם אלה שאחראים לתופעת הבטן התפוחה שרואים בילדים מוכי רעב.

המים חשובים לגוף היצור החי כיון שהם משמשים ממיס לחומרים רבים המתמוססים בהם. תהליכים רבים מתרחשים בקצב סביר רק בתמיסות כי בהן מפורקים החומרים לחלקיקים.

המים חשובים גם בגלל תכונת הזרימה שלהם. תכונות המסיסות והזרימה מאפשרים הובלת חומרים בגוף ממקום למקום, וזאת מבצע הדם. גם חום מועבר ממקום למקום בגוף על ידי הדם, בזכות תכונת הזרימה.

ביבליוגרפיה:
כותר: המים בגוף
מחברים: קשתן, יעל (ד"ר) ; ברהם, אלון
שם  התקליטור: חלונות אל גוף האדם : על האדם ובריאותו
תאריך: 1998
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי
הערות: 1. ניהול מדעי ודידקטי: ד"ר רחל מינץ.
2. התכנית פותחה בשיתוף עם אוניברסיטת תל אביב. בית הספר לחינוך. המרכז הטכנולוגי חינוכי - מדע וטכנולוגיה לחטיבות הביניים.
3. פתוח וכתיבה: ד"ר יעל קשתן, אלון ברהם, ד"ר רחל מינץ, ד"ר גילי מרבך-עד, ד"ר סמדר רייספלד.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית