הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי החברה > פמיניזםעמוד הבית > מדעי החברה > אזרחות ומדע המדינה > דמוקרטיה > עקרונות הדמוקרטיה > זכויות אדם ואזרח > זכויות נשים
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית


תקציר
בחודש דצמבר 1977, החליטה האסיפה הכללית של האומות המאוחדות (או"ם) לאמץ את ההחלטה בדבר כינונו של יום המוקדש לציון זכויות האישה ולשלום עולמי.
ציון יום זה נועד להעלות את המודעות לכך שקידום השלום והחברה כרוכים בהשתתפות פעילה ובשוויון זכויות מלא של נשים.יום האשה הבין לאומי – 8 במרץ
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות הספריה הוירטואלית


ביום 8 במרץ מציינים בעולם את יום האישה הבין-לאומי. יום זה צוין לראשונה בשנת 1911 באוסטריה, דנמרק, גרמניה ושוויץ. מקובל לראות את המקור לתאריך ביום 8 במרץ בשנת 1857, כאשר הנשים שעבדו במתפרות ובבתי המלאכה לטקסטיל בניו-יורק פתחו בשביתה על תנאי העסקתן. בשנת 1913 ציינו נשות רוסיה את יום האישה הבין לאומי ביום א' הראשון של חודש פברואר. בשנת 1914, המשיכו נשים להפגין בשאר חלקיה של אירופה בין אם כדי למחות נגד המלחמה או כדי להביע אחווה בין נשים.

בחודש דצמבר 1977, החליטה האסיפה הכללית של האומות המאוחדות (או"ם) לאמץ את ההחלטה בדבר כינונו של יום המוקדש לציון זכויות האישה ולשלום עולמי.

חגיגת יום האישה הבין לאומי היא ההכרה בכך שקידום השלום והחברה כרוכים בהשתתפות פעילה ובשוויון של נשים, ובהכרה בתרומתן של נשים לשלום ולביטחון העולמיים.

בישראל מציינים את יום האישה הבינלאומי בדיונים שונים ובעצרות והפגנות על מצב האישה במדינת ישראל בתחומים השונים, כגון השוואת שכר, אלימות במשפחה ועוד.

עוד בספריה הוירטואלית:

נשים בישראל - מאת פרופ' חנה הרצוג
נשים בישראל: התפתחות המודעות לשוויון והפעילות להשגתו – מאת פרופ' אליס שלוי
יום אחד יבינו שאנחנו צודקות – מאת ד"ר חנה ספרן
'המפרנסת השנייה' בעידן הגלובליזציה : נשים בשוק העבודה בישראל - מאת ד"ר סילביה פוגל-ביז'אווי

ביבליוגרפיה:
כותר: יום האשה הבין לאומי – 8 במרץ
שם  הפרסום מקורי: ימים וארועים מיוחדים בארץ ובעולם
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות הספריה הוירטואלית
תאריך: -
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הערות לפריט זה:

1. מחברת : עינת בן-מנחם.
2. תשס"ד, 2004.


הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית