הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי הרוח > פילוסופיה עמוד הבית > יהדות ועם ישראל > מקרא [תנך] > סיפורי הראשית > סיפור הבריאה
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית


תקציר
לסיפורי בריאת האדם בתרביות השונות יש צד משותף. האדם מורכב בהם משני חלקים- אחד גופני והשני- רוחני. כיצד נוצר שיתוף זה? מהן הגישות המרכזיות לתיאור יחסי הגומלין בין הגוף והנפש?הנפש והגוף
מחברים: אבי ורשבסקי; אביבה לוטן; ד"ר רוני מגידוב; אילה פז


ברוב המיתוסים של האזור, ואף במיתוסים מרוחקים יותר כמו המיתוסים הסיניים - בריאת האדם מורכבת משני חלקים: האחד חומרי והאחר 'רוחני'. אצלנו החומרי הוא בריאת האדם מהעפר, וה'רוחני' הוא נפיחת רוח חיים באדם.

ממה נובע הצד המשותף שבין כל המיתוסים האלה? נראה שהסיפורים האלה משקפים במשהו את האופן שבו האדם תופס את עצמו כישות המורכבת משני חלקים. כל אדם מורכב מחומר - יש לו משקל, הוא תופס מקום במרחב, חלים עליו חוקי הפיזיקה, הכימיה והביולוגיה. ואולם כל התיאורים האלה ותיאורים נוספים אינם מספיקים כדי לתאר מי אנחנו. כדי לתאר את האדם תיאור שלם צריך לעסוק בתחום נוסף, שנהוג לכנותו בשם 'נפש' - האדם זוכר ומתרגש וחושב וחולם ואוהב, שונא וכועס ושמח וכן הלאה.

התחום החומרי שלנו הוא תחום גלוי ופומבי - כולם יודעים איזה מקום אנחנו תופסים במרחב, מהו הגובה שלנו ובאיזה שלב של התהליכים הביולוגיים של ההזדקנות אנחנו מצויים. אולם איש אינו שותף לחלק האחר של הזהות שלנו. המחשבות והרגשות שלנו שייכים לעולמנו הפרטי והאישי, והזולת נחשף במידה מסוימת בלבד לעולם הזה, ועל פי רוב רק אם אנחנו מעונינים בכך. מאז ומתמיד ניסתה הפילוסופיה להבין מה טיבה של ה'נפש', ולהתמודד עם השאלה כיצד ייתכן ששני סוגים של תהליכים מתחוללים ביצור אחד. היו פילוסופים שהתאמצו להוכיח שהאדם הוא יצור חומרי בלבד, וכי כל ההיבטים הנפשיים שלו הם סוג של אשליה. בעת העתיקה טענו הוגים, שהנפש היא מין גוף חומרי שקוף ודק. בעת החדשה התאמצו כמה הוגים להראות, שכל תכונה של ה'נפש' היא תוצאה של התרחשויות עצביות שמקורן במוח. אחרים טענו, שהאדם הוא יצור דואלי, יצור הכולל בתוכו שני מאפיינים שהם שונים לגמרי זה מזה ושאי-אפשר לגשר ביניהם. יש לאדם גוף ויש לו נפש. לצד שתי הגישות האלה עלו גם גישות אחרות: הגוף והנפש הם שני חלקים נפרדים, אבל יש ביניהם יחסי גומלין מגוּונים ועשירים.

בעת החדשה, עם התפתחות חקר המוח, הפסיקה השאלה הזאת להיות נחלתם של הפילוסופים בלבד והתחילה להעסיק גם נוירופיזיולוגים - חוקרים העוסקים בחקר המוח. למרות עתיקותה של השאלה, ולמרות ההתפתחויות הרבות בחקר המוח, שאלת ה'גוף-נפש' עדיין לא הוכרעה.

ביבליוגרפיה:
כותר: הנפש והגוף
שם  הספר: עלילות הראשית : פרקי לימוד במקרא עם מדריך הכנה לבגרות
מחברים: ורשבסקי, אבי ; לוטן, אביבה ; מגידוב, רוני (ד"ר) ; פז, אילה
עורכי הספר: אלרואי, נורית; נחום-לוי, נירית
תאריך: תשס"ג,2003
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הערות: 1. על פי תכנית הלימודים החדשה לחטיבה העליונה.
2. נורית אלרואי ערכה את פרקי הספר, נירית נחום-לוי ערכה את הנספחים והמקורות.
3. הספר פותח במסגרת היחידה להוראה מותאמת במרכז לטכנולוגיה חינוכית.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית