הסדרי נגישות
עמוד הבית > טכנולוגיה ומוצרים > אלקטרוניקה וחשמלעמוד הבית > מדעים > פיסיקה ומבנה החומר [כימיה] > חשמל ומגנטיות
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתישראל. משרד החינוך. מפמ"ר. הפיקוח על הוראת מדע טכנולוגיהלמדע : מרכז ארצי למדע וטכנולוגיה לבתי הספר היסודיים
אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי


תקציר
מייקל פרדיי (1867 - 1791), התפרסם בעיקר בזכות העובדה שגילה את הקשר בין חשמל למגנטיות. הוא הבין שחשמל יכול ליצור כוח מגנטי, ושגם ההפך נכון: כוח מגנטי יכול לחולל חשמל!
פרדיי בנה את המנוע החשמלי הראשון ואת הדינמו הראשון ובכך הניח את הבסיס לכל תעשיית החשמל המודרנית.מייקל פרדיי
מחברת: ד"ר סמדר רייספלד


אתם יושבים מול המחשב לאור המנורה, שומעים מוסיקה ואוכלים תפוח שהוצאתם מהמקרר...אם כן, חשבו על מייקל פרדיי. תגליותיו והדברים שבנה בעקבותיהן, היו הבסיס לכל תעשיית החשמל המודרנית.

אביו של פרדיי היה נפח באנגליה. הוא היה חולה מאוד והמשפחה חיה בדוחק. כשמייקל היה בן עשר, כללה התזונה שלו כיכר לחם אחת בשבוע. החינוך שקיבל היה בסיסי בלבד: קריאה, כתיבה ומעט חשבון ובגיל צעיר מאוד כבר עבד. הוא החל כנער שליחויות בחנות ספרים ובגיל 14 למד להיות כורך ספרים.

קורא נלהב ונמשך למדעים
כשהוא מוקף בספרים, היה פרדיי לקורא נלהב, ומהר מאוד גילה שהוא נמשך למדעים. בעיקר אהב לקרוא על ניסויים בחומרים ובחשמל. הוא חזר על הניסויים בעצמו והצטרף למועדון מדעי שנפגש בכל שבוע כדי לקרוא, לדון ולהדגים.

המפגש הגורלי עם דייבי
התעניינותו במדע נודעה לקהל הלקוחות שפקד את חנות הספרים שעבד בה. אחד הלקוחות נתן לו פעם כרטיסים להרצאה של מדען ידוע, שנועדה לקהל הרחב. המרצה, מדען מוכשר בשם דייבי, שאף הוא התעניין בעיקר בחומרים ובחשמל, עשה רושם כביר על פרדיי.
פרדיי הבין שיותר מכל היה רוצה להיות מדען. רצה הגורל ודייבי איבד את ראייתו באופן זמני בשל פיצוץ שהתרחש במעבדתו. פרדיי התנדב להיות המזכיר שלו וכך הגיע למעבדה.

פריידי עזר למפעלים לפצח בעיות
בזכות סקרנותו החל פרדיי ללמוד ולחקור. כאשר התחתן דייבי עם אלמנה עשירה ויצא לטיול ארוך עם אשתו הטרייה, הוא לקח אתו את פרדיי. בטיול זה פגש פרדיי את טובי המדענים באירופה והתלהבותו למדע גברה. אפילו התייחסותה המתנשאת של אשתו של דייבי כלפיו לא פגמה בהתלהבותו...
כשחזר למכון, פנו אל פרדיי מפעלים רבים בבקשה שיעזור להם לפצח בעיות. הוא עשה זאת בהצלחה רבה.

חשמל יכול ליצור כוח מגנטי ולהפך: כוח מגנטי יכול לחולל חשמל
כחוקר עצמאי גילה פרדיי תופעות רבות ומגוונות בכימיה, אך הוא התפרסם בעיקר בזכות העובדה שגילה את הקשר בין חשמל למגנטיות. הוא הבין שחשמל יכול ליצור כוח מגנטי, ושגם ההפך נכון: כוח מגנטי יכול לחולל חשמל!

המנוע החשמלי הראשון והדינמו הראשון - הבסיס לכל תעשיית החשמל המודרנית
פרדיי בנה את המנוע החשמלי הראשון ואת הדינמו הראשון (אותו התקן שקיים, למשל, באופניים, וגורם לכך שכאשר מסובבים את הדוושות, אור נדלק בנורה). בכך הניח את הבסיס לכל תעשיית החשמל המודרנית.

הרצאות לילדים בחג המולד
לפרדיי לא היו ילדים, ולמרות זאת התעניין מאוד בחינוך. כשהיה בן 36 חנך מסורת של הרצאות לילדים, שניתנו בכל חג מולד.
הרצאות אלה היו מפורסמות מאוד, ועדיין הן ניתנות בימינו בטלוויזיה...
פרדיי מת בשנת 1867.

ביבליוגרפיה:
כותר: מייקל פרדיי
מחברת: רייספלד, סמדר (ד"ר)
שם  האתר: מט"ר : מדע וטכנולוגיה ברשת
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; ישראל. משרד החינוך. מפמ"ר. הפיקוח על הוראת מדע טכנולוגיה; למדע : מרכז ארצי למדע וטכנולוגיה לבתי הספר היסודיים; אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; ישראל. משרד החינוך. מפמ"ר. הפיקוח על הוראת מדע טכנולוגיה; למדע : מרכז ארצי למדע וטכנולוגיה לבתי הספר היסודיים; אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי
הערות לפריט זה:

1. מתוך המדור: ממציאים ומגלים.


הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית