הסדרי נגישות
עמוד הבית > אמנויות > אמנויות פלסטיות
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתישראל. משרד החינוך. מפמ"ר. הפיקוח על הוראת מדע טכנולוגיהלמדע : מרכז ארצי למדע וטכנולוגיה לבתי הספר היסודיים
אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי


תקציר
לאונרדו דה-וינצ'י (1519 - 1452), צייר (ציוריו המפורסמים ביותר הם "המונה ליזה", ו"הסעודה האחרונה"), פסל, ארכיטקט, מדען, מהנדס וממציא.
הוא נקרא "אבי הרנסאנס", משום שהעז לחקור את התופעות שמסביבו, בצורה שאיש לא עשה לפניו.לאונרדו דה-וינצ'י
מחברת: ד"ר סמדר רייספלד


האגדה מספרת שמילותיו האחרונות של לאונרדו דה-וינצ'י היו: "ספרו לי, האם משהו מכל מה שתכננתי נעשה?"

לאונרדו ששמו הפך לסמל של עשייה רב תחומית, נולד באיטליה לאב שהיה איש עסקים, ולאם שהייתה איכרה פשוטה וגדל בבית אביו בעיר וינצ'י. כילד, הוא בילה רוב הזמן מחוץ לבית, שם היה חופשי לחקור את הטבע, שסקרן אותו מאוד.

מתקן שתכנן לאונרדו דה-וינצ'י להמרת תנועה בעזרת חגורת חיכוך.
הדגם מוצג במוזיאון הלאומי למדע בחיפה.

פירוש המילה "רנסאנס" הוא "לידה מחדש", והכוונה היא לכך שבתקופה זו החלה תחייה מחודשת של האמנות ושל המדעים לאחר תקופה ארוכה של קיפאון מחשבתי ויצירתי, שאפיין את ימי הביניים. בימי הביניים הכנסייה שלטה בחיי האנשים ואסרה עליהם להעמיק ולחקור את הסובב אותם. הכנסייה התייחסה לגוף-האדם כאל דבר טמא, והציירים בתקופת שלטונה לא ציירו כלל בני אדם "רגילים", אלא קדושים בלבד. אנשי הרנסאנס, לעומת זאת, ראו בגוף האדם התגלמות היופי וציירו אותו בפרטי פרטים, בדומה ליוונים של התקופה העתיקה.

לאונרדו דה-וינצ'י היה איש אשכולות: הוא היה צייר (ציוריו המפורסמים ביותר הם "המונה ליזה", ו"הסעודה האחרונה"), פסל, ארכיטקט, מדען, מהנדס וממציא. בתחומים רבים הוא הקדים את זמנו: הוא הקדיש זמן רב לתכנון מכונות שיהוו תחליף לעבודה ידנית, ובכך למעשה, הקדים את המהפכה התעשייתית במאות שנים; הוא תכנן מכונות תעופה בעלות כנפיים עולות ויורדות, דאונים ובורג אווירי, המזכיר את המסוק המודרני. לאונרדו חקר דרכים שונות להמרת תנועה סיבובית לתנועה קווית ולהפך, שעקרונותיהן משמשים אותנו עד היום.

ציירים רבים התעניינו במראהו של גוף-האדם, ורופאים רצו לדעת מה מתרחש בתוכו. לאונרדו דה-וינצ'י התעניין בשני הדברים גם יחד. הוא השתתף בניתוחי גופות של בני אדם, וצייר את גוף האדם מארבע נקודות מבט: מקדימה, מאחור ומכל צד. הוא היה הראשון שצייר גם חתכים של הגוף. ליד כל ציור כתב תיאור קצר באותיות הפוכות - בכתב ראי. משערים, שהיה זה מעין כתב סתרים של לאונרדו דה-וינצ'י, שנועד כנראה, לצמצם את מספר הקוראים שלו.

לאונרדו דה-וינצ'י נקרא "אבי הרנסאנס", משום שהעז לחקור את התופעות שמסביבו, בצורה שאיש לא עשה. הוא מת, מכובד ומפורסם, ב- 1519.

ביבליוגרפיה:
כותר: לאונרדו דה-וינצ'י
מחברת: רייספלד, סמדר (ד"ר)
שם  האתר: מט"ר : מדע וטכנולוגיה ברשת
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; ישראל. משרד החינוך. מפמ"ר. הפיקוח על הוראת מדע טכנולוגיה; למדע : מרכז ארצי למדע וטכנולוגיה לבתי הספר היסודיים; אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; ישראל. משרד החינוך. מפמ"ר. הפיקוח על הוראת מדע טכנולוגיה; למדע : מרכז ארצי למדע וטכנולוגיה לבתי הספר היסודיים; אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי
הערות לפריט זה:

1. מתוך המדור: ממציאים ומגלים.


הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית