הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעים > ביולוגיה > גוף האדם > מערכת העיכול ותזונהעמוד הבית > מדעים > ביולוגיה > גוף האדם > מערכת הנשימה
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתאוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי


תקציר
בגרון נמצאת לשונית קטנה האחראית על רפלקס הבליעה. כשהיא יורדת היא חוסמת את המעבר לקנה ומונעת מעבר מזון ומשקה לריאות. מתחתיה, בגרון, נמצאים מיתרי הקול. כשאוויר מהריאות עובר דרכם נשמע קול.הגרון
מחברים: ד"ר יעל קשתן; אלון ברהם


רפלקס הבליעה

הגרון נמצא בין הלוע וקנה הנשימה. כשהרופא מבקש להוציא את הלשון ולעשות אהה בזמן שהוא מסתכל פנימה, אין הוא בודק את הגרון, כפי שנהוג לחשוב אלא את הלוע. כדי לראות את הגרון עליו למשוך החוצה את הלשון ולהסתכל דרך מראה קטנה כי הגרון עמוק מדי מכדי לראותו בצורה ישירה. מהגרון יוצאים שני צינורות: הקנה והושט. הקנה נמצא מקדימה ודרכו עובר האוויר לריאות. הושט נמצא מאחוריו ודרכו עוברים המזון והמשקה אל הקיבה. יש סכנה בבלבול בין הצינורות – אסור למזון או משקה להגיע לריאות כי אז הם עלולים לגרום לזיהום. אין סכנה בכך שאוויר יכנס לושט ואומנם אנו בולעים אויר כל הזמן. רפלקס (החזר) הבליעה שומר מפני כניסת מזון ומשקה לקנה.

בגרון נמצאת לשונית קטנה. בדרך כלל, כשאנו נושמים כרגיל, הלשונית פתוחה והאוויר נכנס לקנה (וגם קצת לושט) אך כשטיפת משקה או חתיכת מזון נגעו בחלק האחורי של הלשון , נסגרת הלשונית וחוסמת את פתח הקנה. יחד אתה סוגר גם החך הרך את המעבר מהפה לאף וכך, הופך חלל הפה, הלוע, הגרון והוושט לרגע לצינור אחד המכוון את האוכל והמשקה רק לושט. בין ביס לביס, בין גמיעה לגמיעה מתרוממת הלשונית (וזז גם החך הרך) ומאפשרת לאוויר להיכנס לריאות. בזמן שתיה ואכילה עולה ויורדת כל הזמן הלשונית שבגרון ובכך מאפשרת לנו גם לנשום וגם לבלוע.
תנועת הלשונית היא מהירה מאוד, בלתי רצונית ובלתי מודעת ואלה הם המאפיינים של רפלקס (החזר).

מיתרי הקול

בגרון נמצאים גם מיתרי הקול. אלה הם שני גידים המחוברים לשרירים וביכולתם להימתח או להרפות. בהתאם למידת המתיחות שלהם נסגר או נפתח הרווח שביניהם. כשאוויר עובר דרכם מהריאות החוצה הוא מרטיט את המיתרים וכך נוצר קול. הרווח שביניהם קובע את גובה הקול וכמות האוויר העוברת בבת אחת קובעת את עוצמת הקול. הצלילים השונים שאנו משמיעים נוצרים בעקבות עיבוד של הקול הנוצר במיתרים על ידי חלל הפה, הלשון, השפתיים.

הבכי הראשון של הילוד מצביע על כך שהוא נשם את נשימתו הראשונה כי הנה יצא האוויר מריאותיו, עבר דרך מיתרי הקול שלו ועל כן נשמע קול בכי.

צרידות נובעת מכך שמיתרי הקול איבדו מיכלתם להימתח ולהתרפות. לפעמים קורה הדבר עקב שימוש יתר כמו אחרי שעות של שירה, לפעמים עקב דלקת במיתרי הקול כמו שקורה בעקבות הצטננות ולפעמים עקב עישון ממושך, גידולים שונים על גבי המיתרים ועוד.

ביבליוגרפיה:
כותר: הגרון
מחברים: קשתן, יעל (ד"ר) ; ברהם, אלון
שם  התקליטור: חלונות אל גוף האדם : על האדם ובריאותו
תאריך: 1998
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי
הערות: 1. ניהול מדעי ודידקטי: ד"ר רחל מינץ.
2. התכנית פותחה בשיתוף עם אוניברסיטת תל אביב. בית הספר לחינוך. המרכז הטכנולוגי חינוכי - מדע וטכנולוגיה לחטיבות הביניים.
3. פתוח וכתיבה: ד"ר יעל קשתן, אלון ברהם, ד"ר רחל מינץ, ד"ר גילי מרבך-עד, ד"ר סמדר רייספלד.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית