הסדרי נגישות
עמוד הבית > יהדות ועם ישראל > ציונות > אישיםעמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > מיישוב למדינה > המוסדות הלאומייםעמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > מיישוב למדינה > מפלגות ופוליטיקהעמוד הבית > ישראל (חדש) > היסטוריה > מיישוב למדינה > המוסדות הלאומייםעמוד הבית > ישראל (חדש) > היסטוריה > מיישוב למדינה > מפלגות ופוליטיקה
הסוכנות היהודית לארץ-ישראל. המחלקה לחינוך יהודי ציוני. המרכז לתכנים ותקשוב


תקציר
על חייו ופועלו של חיים ארלוזורוב, (1899-1933), סופר ומדינאי, מראשי תנועת הפועלים בא"י, חבר בהנהלת הסוכנות ומנהל המחלקה המדינית שלה.חיים ארלוזורוב


חיים ארלוזורוב (1899-1933) סופר ומדינאי, מראשי תנועת הפועלים בא"י, חבר בהנהלת הסוכנות ומנהל המחלקה המדינית שלה.

חיים ארלוזורוב נולד ברומאני שבאוקראינה. בעקבות הפוגרומים ב 1905 עברה משפחתו לגרמניה. לאחר שסיים את בית הספר התיכון, למד כלכלה באוניברסיטת ברלין ובשנת 1924 קיבל תואר דוקטור.

במהלך לימודיו באוניברסיטה, כתב ארלוזורב מאמרים בהם הביע את השקפתו כי רק על ידי שיתוף פעולה והבנה הדדית בין העם היהודי והעם הערבי, תוכל התנועה הציונית להגשים את רעיון הבית הלאומי. ב 1923, בהיותו בן 24 בלבד, נבחר לחבר בוועד הפועל הציוני. שנה לאחר מכן עלה ארצה.

עם הקמת מפא"י היה ארלוזורוב לאחד ממנהיגיה. היה מקורב לחיים וייצמן. בקונגרס הציוני ה 17, ב 1931, נבחר לחבר הנהלת הסוכנות ולמנהל המחלקה המדינית בירושלים. בתפקיד זה נתגלה לא רק כאידיאולוג ופובליציסט, אלא גם כדיפלומט ומדינאי מן המעלה הראשונה. קשר קשרים עם הנציב העליון ושיפר את היחסים בין הממשל הבריטי בארץ ישראל לתנועה הציונית. ארלוזורב האמין כי שלטונות המנדט הבריטי יסייעו להגשמת המפעל הציוני. עד מהרה התאכזב מהמדיניות הבריטית והגיע למסקנה כי יש להגשים את רעיון הקמת המדינה גם במחיר התנגשות עם השלטונות הבריטים.

בתחילת 1933, עם עליית היטלר לשלטון, החל ארלוזורוב לעסוק בהעלאת יהודי גרמניה ובאירגון תכנית "העברה", שאפשרה הוצאת חלק מרכושם.

בליל שבת, 16 ביוני 1933, בטיילו עם רעייתו על שפת ימה של ת"א, נורה ארלוזורוב ונהרג. התנועה הציונית איבדה את אחד ממנהיגיה החשובים והבולטים. הרצח עורר בציבור סערה. היו שהאמינו כי ארלוזורוב נרצח בידי יהודים, חברי פלג קיצוני של המפלגה הרוויזיוניסטית שחלקו על דעותיו, והיו שסברו כי ארלוזורוב נורה בידי שני מתנקשים ערבים. תעלומת הרצח לא נפתרה עד היום.

על שמו הקיבוץ גבעת חיים והמושב כפר חיים וכן רחובות ביישובים עירוניים וכפריים.

ביבליוגרפיה:
כותר: חיים ארלוזורוב
שם  האתר: הסוכנות היהודית לארץ ישראל. המחלקה לחינוך יהודי ציוני
בעלי זכויות : הסוכנות היהודית לארץ-ישראל. המחלקה לחינוך יהודי ציוני. המרכז לתכנים ותקשוב
הוצאה לאור: הסוכנות היהודית לארץ-ישראל. המחלקה לחינוך יהודי ציוני. המרכז לתכנים ותקשוב
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית