הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעים > ביולוגיה > גוף האדם > רבייה והתפתחות
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתאוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגיתקציר
אברי המין הנשיים הם פנימיים והם כוללים את השחלות, הרחם, החצוצרות, הנרתיק ואת הפות החיצונית.אברי המין הנשיים
מחברים: ד"ר יעל קשתן; אלון ברהם


בגיל ההתבגרות, בין גיל 10 לגיל 16, הילדות הופכות לנשים צעירות. חלק מהשינויים הם חיצוניים: שיער גדל במקומות שונים בגוף; מופיעות בליטות בחזה - ניצני השדיים; והגוף מתעגל כתוצאה משכבת שומן המצפה את הישבן ואת הירכיים. יחד עם הופעת הסימנים החיצוניים הנקראים סימני המין המשניים חלים בנערה גם שינויים פנימיים רבים, שבמהלכם גופה מבשיל לקראת היריון ולידה.
אברי המין של האישה הם פנימיים לעומת אברי המין של הגבר שהם חיצוניים.

השחלות

השחלות הם זוג איברים בגודל שזיף הנמצאים באגן. בתוכן מצויות הביציות והן מייצרות ומפרישות לדם את ההורמונים הנשיים. השינוי העיקרי המתחולל בגופה של הנערה הוא הבשלת הביציות בשחלות. כבר ברחם אמה, כשהנערה עוד הייתה עובר, נוצרו בגופה ביציות. בשחלותיה של תינוקת, שזה עתה נולדה, יש כ-400 אלף ביציות! אך הן אינן בשלות. הביציות שרויות ב"תרדמה" עמוקה, ורק בגיל ההתבגרות הן "מתעוררות", משלימות את תהליך ההבשלה שלהן ויוצאות מהשחלה. תהליך זה מתרחש פעם בחודש, בכל פעם מבשילה ביצית אחת. יציאתה של הביצית מהשחלה נקראת "ביוץ".
לאחר יציאתה מהשחלה, הביצית נאספת על-ידי החצוצרה, שנמצאת בקרבת מקום, ושם היא נשארת במשך כשלושה ימים.
זהו הביוץ. ביצית זו מוכנה להפריה, אם זו תתרחש.
השחלות מקבילות לאשכים אצל הגבר. גם האשכים נוצרים אצל העובר באגן, באותו מקום כמו השחלות ורק מאוחר יותר הם נודדים אל שק האשכים.

הרחם

הרחם הוא גוף שרירי, צורתו צורת אגס ובתוכו חלל שם מתפתח העובר בזמן הריון. הדפנות השריריים מתכווצים בזמן הלידה ודוחפים את התינוק החוצה. בצד התחתון של הרחם מצוי צואר הרחם הבולט אל תוך הנרתיק. בחלק העליון של הרחם, משני הצדדים יוצאות החצוצרות.

החצוצרות

החצוצרות הן שני צינורות המקשרים בין הרחם והשחלות. החלק הקרוב לשחלה הוא בעל צורה של משפך. הוא סמוך לשחלה אך אינו מחובר אליה. כשביצית יוצאת מהשחלה בזמן ביוץ היא נאספת על ידי ה"משפך" של החצוצרה. הפריה, מפגש בין תא זרע לתא ביצית, מתרחש בחצוצרה, בשליש הקרוב לשחלה.

הנרתיק

הנרתיק מוביל מהחלק החיצוני של אברי המין אל הרחם. אליו נכנס איבר המין הגברי בעת קיום יחסי מין והחלק האחורי שלו הוא שקולט את נוזל הזרע ותאי הזרע בזמן השפיכה. תאי הזרע נודדים מהנרתיק אל צואר הרחם, חודרים דרכו אל הרחם, עולים לחצוצרות ונודדים עד השליש המרוחק של החצוצרות. אם מחכה שם ביצית אז מתרחשת הפריה.

הפות

החלק החיצוני של אברי המין הנשיים מורכב משפתיים חיצוניות ושפתיים פנימיות שביניהן נמצא פתח הנרתיק, מעליו פתח השופכה שמוביל את השתן משלפוחית השתן ומעליו הדגדגן שאחראי על ההתרגשות המינית אצל האישה.

ביבליוגרפיה:
כותר: אברי המין הנשיים
מחברים: קשתן, יעל (ד"ר) ; ברהם, אלון
שם  התקליטור: חלונות אל גוף האדם : על האדם ובריאותו
תאריך: 1998
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי
הערות: 1. ניהול מדעי ודידקטי: ד"ר רחל מינץ.
2. התכנית פותחה בשיתוף עם אוניברסיטת תל אביב. בית הספר לחינוך. המרכז הטכנולוגי חינוכי - מדע וטכנולוגיה לחטיבות הביניים.
3. פתוח וכתיבה: ד"ר יעל קשתן, אלון ברהם, ד"ר רחל מינץ, ד"ר גילי מרבך-עד, ד"ר סמדר רייספלד.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית