עמוד הבית > מדעים > ביולוגיה > גוף האדם > חושיםעמוד הבית > מדעים > ביולוגיה > גוף האדם > המוח ומערכת העצבים
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתאוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגיתקציר
גלי הקול הן תנודות של החומר. בתהליך השמיעה מתחלפות תנודות של אוויר מהאוזן החיצונית לתנודות של עצמות באוזן התיכונה ואלה הופכות לתנודות של נוזל באוזן הפנימית. שם מתורגמות התנודות לדחפים חשמליים הנשלחים אל המוח.תהליך השמיעה
מחברות: ד"ר יעל קשתן; ד"ר רחל מינץ


גלי הקול הן תנודות של אוויר, כמו שגלי ים הן תנודות של מים. תנודות האוויר מתקדמות במרחב ומגיעות אל אוזננו. האפרכסת מרכזת אותם אל תוך תעלת השמע. האוויר בתעלה רועד ומרעיד את עור התוף. קול גבוה (כמו שריקה) מרעיד את האוויר בתדירות גבוהה, כלומר, רעידות מרובות בכל שנייה ולעומתו קול נמוך (כמו קולו של תוף גדול) מרעיד את האוויר בתדירות נמוכה, מעט רעידות בכל שנייה.

עור התוף רועד בהתאם לתדירות גלי הקול ומעביר את התנודה לעצמות השמע הקטנות. אלה מעבירות את התנודה מאחת לשניה – מהפטיש לסדן ולארכובה.
הארכובה מכה על פני הקרום המתוח על החלון הסגלגל. חלון זה נמצא בקיר השבלול המהווה את האוזן הפנימית. הארכובה מרעידה את הקרום באותה התדירות בו עברה התנודה מגלי הקול שבאוויר ועד אליה.

השבלול מורכב משני צינורות מסובבים (בצורת שבלול) שניים וחצי סיבובים. הצינורות מלאים בנוזל. כשקרום החלון הסגלגל רועד הוא מרעיד גם את הנוזל. קולטנים המצוים לאורך הצינור קולטים את התנודות, מתרגמים אותם לדחף עצבי ושולחים את המידע למוח דרך סיבי העצבים העוברים אליהם. צרור הסיבים היוצאים מהשבלול אל המוח נקראים עצב השמיעה.

הקולטנים הנמצאים בבסיס השבלול מגיבים לקולות גבוהים ואילו הקולטנים הנמצאים בפסגת השבלול מגיבים לקולות נמוכים.

מדוע יש לנו שתי אוזניים?

כדי לדעת מאיזה כיוון הצליל מגיע. כאשר צליל מגיע מצד ימין, הוא נקלט קודם באוזן ימין, ולאחר שבריר של שנייה הוא נקלט באוזן שמאל. המוח מסוגל להבחין בהפרש הזמנים הזעיר הזה, וכך אנו מסוגלים להבחין מאיזה כיוון הצליל מגיע.

ביבליוגרפיה:
כותר: תהליך השמיעה
מחברות: קשתן, יעל (ד"ר) ; מינץ, רחל (ד"ר)
שם  התקליטור: חלונות אל גוף האדם : על האדם ובריאותו
תאריך: 1998
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי
הערות: 1. ניהול מדעי ודידקטי: ד"ר רחל מינץ.
2. התכנית פותחה בשיתוף עם אוניברסיטת תל אביב. בית הספר לחינוך. המרכז הטכנולוגי חינוכי - מדע וטכנולוגיה לחטיבות הביניים.
3. פתוח וכתיבה: ד"ר יעל קשתן, אלון ברהם, ד"ר רחל מינץ, ד"ר גילי מרבך-עד, ד"ר סמדר רייספלד.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית