הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעים > ביולוגיה > גוף האדם > חושים
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתאוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגיתקציר
האוזן מורכבת משלושה חלקים – האוזן החיצונית, האוזן התיכונה והאוזן הפנימית. גלי הקול מרעידים כל פעם חומר אחר הנמצא במעבר עד שהם נקלטים בקולטנים שבאוזן הפנימית.מבנה האוזן
מחברות: ד"ר יעל קשתן; ד"ר רחל מינץ


האוזן מורכבת משלושה חלקים: האוזן החיצונית, האוזן התיכונה והאוזן הפנימית.

האוזן החיצונית

האוזן החיצונית כוללת את האפרכסת ואת תעלת השמע. גלי הקול מתרכזים בעזרת האפרכסת ועוברים באוויר שבתעלת השמע ומרעידים אותו עד שהם מגיעים לעור התוף. עור התוף מהווה את הגבול שבין האוזן החיצונית והאוזן התיכונה.

האוזן התיכונה

האוזן התיכונה היא כעין חדר שחצוב בתוך הגולגולת. ה"קיר" החיצוני הוא עור התוף ושאר הקירות עשויים מעצם. אל עור התוף מחוברת עצם קטנה הנקראת פטיש. היא מחוברת אל עצם קטנה נוספת – הסדן שמחובר לארכובה. שלוש העצמות האלה הן העצמות הקטנות ביותר בגוף והן נקראות גם עצמימי השמע. עצם הארכובה נוגעת בחלון סגלגל (אליפטי) המהווה את הגבול עם האוזן הפנימית.

כשגלי הקול מרעידים את עור התוף, מרעיד עור התוף את הפטיש שמרעיד את הארכובה שמרעידה את הסדן שמרעיד את הקרום שמתוח על פני החלון הסגלגל. גלי הקול עוברים באוזן התיכונה על ידי כך שהם מרעידים את עצמות השמע הקטנות.

ב"רצפה" של האוזן התיכונה קיים פתח המוביל לתעלה שמחברת את חלל האוזן התיכונה לחלל הלוע. תעלה זו נקראת התעלה ע"ש אוסטאש. כשמשתנה לחץ האוויר מסביבנו כמו בהמראה או נחיתה במטוס, נסתמת החצוצרה ואנו חשים כאילו נסתמו לנו האוזניים. דרך תעלה זו גם מטפסים גורמי מחלה מהלוע, בעיקר אצל ילדים, וגורמים לדלקות אוזניים.

האוזן הפנימית

האוזן הפנימית מורכבת מהשבלול ומאיבר שיווי המשקל, שאינו קשור לשמיעה. בשבלול יש צינורות, המכילים נוזל, שכרוכים סביב המרכז כמו קונכיה של שבלול. בתוך הצינורות יש קולטנים המגיבים לרעידות של הנוזל. הקולטנים הופכים את הרעידות לדחף עצבי ומעבירים את המידע למוח דרך עצב השמיעה. המוח מפענח את המידע לצלילים.

ביבליוגרפיה:
כותר: מבנה האוזן
מחברות: קשתן, יעל (ד"ר) ; מינץ, רחל (ד"ר)
שם  התקליטור: חלונות אל גוף האדם : על האדם ובריאותו
תאריך: 1998
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי
הערות: 1. ניהול מדעי ודידקטי: ד"ר רחל מינץ.
2. התכנית פותחה בשיתוף עם אוניברסיטת תל אביב. בית הספר לחינוך. המרכז הטכנולוגי חינוכי - מדע וטכנולוגיה לחטיבות הביניים.
3. פתוח וכתיבה: ד"ר יעל קשתן, אלון ברהם, ד"ר רחל מינץ, ד"ר גילי מרבך-עד, ד"ר סמדר רייספלד.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית