הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעים > ביולוגיה > גוף האדם > המוח ומערכת העצבים
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתאוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגיתקציר
המוח אחראי לעיבוד המידע המגיע מהחושים ומשאר העצבים התחושתיים שבגוף ולשליחת פקודות המפעילות שרירים ובלוטות בתגובה למידע. בקליפת המוח מתרחש עיבוד מידע המגיע למודעות שלנו.המוח
מחברות: ד"ר יעל קשתן; ד"ר רחל מינץ


המוח הגדול הוא האיבר העיקרי במערכת העצבים המרכזית. מלבדו מכילה מערכת העצבים המרכזית גם את המוח הקטן, גזע המוח וחוט השדרה. המערכת הזאת היא מרכז הבקרה של הגוף.

המוח הגדול וקליפת המוח

המוח הגדול מורכב משני חלקים שצורת כל אחד מהם דומה לחצי כדור. חצאים אלה נקראים המיספרות (חצי כדור). קיימות ההמיספרה השמאלית וההמיספרה הימנית. ההמיספרה הימנית מקבלת מידע מצד שמאל של הגוף ושולטת על התנועות בצד שמאל של הגוף ולהפך לגבי ההמיספרה השמאלית. כל המיספרה מתחלקת לקליפת המוח ולחלקים פנימיים יותר. עיבוד המידע המתרחש בקליפת המוח מגיע לתודעתנו ועל כן זהו חלקו המודע של המוח.

בכל המיספרה, קליפת המוח מחולקת לאונות – אונת המצח (האונה הקדמית), אונת הקדקד, אונת העורף (האונה האחורית), אונת הצדע (האונה הצדדית ).

קליפת המוח מחולקת לאזורים גם על פי התפקוד השונה של כל חלק – מאחור, באונת העורף, נמצאת קליפת המוח החזותית שאחראית על עיבוד המידע המגיע מהעין, בצד, באונת הקדקד, נמצאת קליפת המוח האחראית לפענוח מידע תחושתי, המגיע מהעור ובסמוך אליה מרכז האחראי על התנועות הרצוניות. קדמת המוח, אונת המצח, אחראית על תפקודים גבוהים כגון פתרון בעיות, תכנון וחשיבה.

קליפת המוח מורכבת בעיקר מנוירונים והיא נראית אפורה ועל כן נקראת לפעמים – החומר האפור. מתחתיה נמצאת שכבה המורכבת מהסיבים היוצאים מהנוירונים ומראיה – לבן. הסיבים מגיעים מהגוף ונשלחים אל הגוף. אלה שמגיעים מצד ימין מצטלבים עם אלה המגיעים מצד שמאל ולכן הם מגיעים להמיספרה הנגדית. גם הסיבים היוצאים מקליפת המוח ונושאים אתם פקודות לשרירים מצטלבים ולכן אחראית כל המיספרה על התנועות של חצי הגוף הנגדי. קליפת המוח מקופלת ויוצרת מראה של קפלים וחריצים ביניהם. מבנה זה נוצר מכך שקליפת המוח גדלה ונוצר צורך "לצופף" אותה על שטח קטן. לאדם יש את קליפת המוח המפותחת ביותר מכל בעלי החיים.

המוח הקטן

המוח הקטן צמוד למוח הגדול מאחור. גם לו יש שתי המיספרות. תפקידי המוח הקטן הם בשמירה על שיווי המשקל וביצירת תנועות חלקות ומדויקות. כשיש פגיעה במוח הקטן קשה ללכת ישר לאורך קו, קשה להסתובב במקום, קשה לגעת עם האצבע בקצה האף ונפגעות כל התנועות העדינות הדרושות לעבודה, לאכילה ולמלאכות עדינות.

גזע המוח

גזע המוח מחבר בין חוט השדרה למוח הגדול. זהו אזור צר ובו עוברים הסיבים המביאים תחושות מהגוף למוח והסיבים הנושאים פקודות מהמוח לשרירים ולבלוטות. פגיעה בגזע המוח היא מסוכנת מאוד בגלל שכל הסיבים מצופפים בו. בנוסף לסיבים קיימים בגזע המוח גם מרכזים חיוניים – מרכזי הפיקוח על הנשימה, קצב הלב, לחץ הדם, ערנות, רעב, ויסות החום, ויסות רמת הסוכר בדם ועוד. תפקידים אלה הם בסיסיים ביותר ואחראים על עצם הקיום.

ביבליוגרפיה:
כותר: המוח
מחברות: קשתן, יעל (ד"ר) ; מינץ, רחל (ד"ר)
שם  התקליטור: חלונות אל גוף האדם : על האדם ובריאותו
תאריך: 1998
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי
הערות: 1. ניהול מדעי ודידקטי: ד"ר רחל מינץ.
2. התכנית פותחה בשיתוף עם אוניברסיטת תל אביב. בית הספר לחינוך. המרכז הטכנולוגי חינוכי - מדע וטכנולוגיה לחטיבות הביניים.
3. פתוח וכתיבה: ד"ר יעל קשתן, אלון ברהם, ד"ר רחל מינץ, ד"ר גילי מרבך-עד, ד"ר סמדר רייספלד.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית