הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי הרוח > ספרות ושירה > ספרות
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית


תקציר
אקספוזיציה היא מידע ראשוני, בסיסי הנמסר ביצירה ותפקידו להציג בפני הקורא מידע שישמש אותו להבנת היצירה: מידע על הדמויות, על מקום התרחשות העלילה ועל הזמן בו מתרחשת העלילה.אקספוזיציה
מחברת: דינה ציונית


אקספוזיציה היא מידע ראשוני, בסיסי הנמסר ביצירה ותפקידו להציג בפני הקורא מידע שישמש אותו להבנת היצירה: מידע על הדמויות, על מקום התרחשות העלילה ועל הזמן בו מתרחשת העלילה.
אקספוזיציה עשויה להופיע בתחילת היצירה (אקספוזיציה תחילית), בסופה (אקספוזיציה סופית), באופן מרוכז (אקספוזיציה גושית) או בקטעי מידע הפזורים לאורך היצירה (אקספוזיציה מפוזרת).

האקספוזיציה אינה מרכז העלילה, אך לעיתים קרובות, כאשר היא נמצאת בתחילת היצירה (בדרך כלל ביצירות קלאסיות) היא מאפשרת מעין "שער כניסה" ליצירה. האקספוזיציה עשויה למסור פרטי מידע שעשויים להיות בעלי חשיבות בהמשך היצירה.

אקספוזיציה תחילית מציגה מידע בשני אופנים:
"מבראשית": באקספוזיציה מסוג זה יוצג המידע ההכרחי להבנת העלילה מתחילתו, כפי שהתרחש באופן כרונולוגי מבחינת זמן, מקום והדמויות.
אגדות הן דוגמה טובה לאקספוזיציה תחילית המתחילה מבראשית, הן פותחות במילים "היו היה…". קטע המידע הראשון באגדה מציג את הדמויות ופועלן מרגע חשוב בחייהם והלאה.
"באמצע הדברים": באקספוזיציה מסוג זה יוצג מידע שאינו מהווה את תחילת השתלשלות האירועים מבחינת זמן.

ביבליוגרפיה:
כותר: אקספוזיציה
שם  הפרסום מקורי: מושגים מרכזיים בתחום הספרות והשירה
מחברת: ציונית, דינה
תאריך: 2003
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית