הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי הרוח > ספרות ושירה
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית


תקציר
האידיליה היא יצירה אפית (סיפורית) שלווה. ביוונית משמעה – ציור קטן. אידיליה עוסקת בדרך כלל בתיאור חייהם של אנשים פשוטים, באופן מפורט ובקצב איטי .אידיליה
מחברת: דינה ציונית


האידיליה היא יצירה אפית (סיפורית) שלווה. ביוונית משמעה – ציור קטן. אידיליה עוסקת בדרך כלל בתיאור חייהם של אנשים פשוטים, באופן מפורט ובקצב איטי.
האידיליה התפתחה על ידי המשורר היווני תיאוקריטוס שכתב אידיליות המתארות חיי רועים בטבע, בעקבותיו ניסה המשורר הרומי וורגיליוס לכתוב אף הוא אידיליות. בתקופת הרנסנס, חיקו היוצרים את הכתיבה הקלאסית וניסו לכתוב אידיליות. במאה ה- 19 נכתבה האידיליה "הרמן ודורותיה" על ידי המשורר הגרמני גיתה.
עלילת האידיליה רגועה ואינה מלווה בשינויים דרמטיים. השיחות באידיליה מנוהלות בצורה מאופקת. נושא האידיליה עשוי להיות דרמטי כשמוטיבים טרגיים שלובים בו, מצב זה יוצר מתח בין דרך התיאור האידילית לבין נושאיה העצובים. הדרך שבה מתוארים הפרטים הם שהופכים את היצירה ליצירה אידילית.

בספרות העברית:
בולטים היוצרים העבריים: שמעוני וטשרניחובסקי. טשרניחובסקי כתב אידיליות רבות, כמו: "לביבות" ו"חתונתה של אלקה" שעוסקים בעולם היהודי באוקראינה, לכאורה, על רקע רגוע נחשף האיום ונגלים הסדקים של עולם משתנה וחרב בראשית המאה ה-19, ערב פרוץ מלחמת העולם הראשונה.

ביבליוגרפיה:
כותר: אידיליה
שם  הפרסום מקורי: מושגים מרכזיים בתחום הספרות והשירה
מחברת: ציונית, דינה
תאריך: 2003
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית