הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעים > ביולוגיה > גוף האדם > הלב ומערכת ההובלה
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתאוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי


תקציר
בוורידים מצויים מסתמים המאפשרים לדם לזרום רק בכוון הלב. כשהמסתמים בוורידי הרגליים נהרסים מופיעות דליות ברגליים (וורידים מורחבים).מסתמי ורידים
מחברת: ד"ר יעל קשתן


הדם הזורם בעורקים זורם בלחץ חזק הנגרם מפעולת הדחיפה של הלב אך הדם המגיע לוורידים אחרי שזרם באיטיות ברשתות הנימים מגיע בלחץ נמוך. כיצד מצליח בכל זאת הדם לזרום בוורידים לכוון הלב?
הדם זורם בוורידים בזכות הלחץ שמפעילים עליו שרירי הידיים והרגליים שביניהם נמצאים הוורידים. כשהדם מגיע לחלל הבטן פועל עליו גם כוח שאיבה הנגרם על ידי פעולת הלב ופעולת בית החזה בנשימה.
השרירים בידיים וברגליים "סוחטים" את הדם שבוורידים כשהם מתכווצים. הדבר קורה תוך כדי בצוע פעולות שונות – הליכה, עבודה וכדומה.
פעולת הסחיטה כשהיא לעצמה דוחפת את הדם לשני הכוונים. שרירי השוק, למשל, כשהם יתכווצו וילחצו על הווריד ידחפו את הדם גם כלפי מטה וגם כלפי מעלה אך מי שמונע את חזרת הדם לכוון שממנו בא הם מסתמים (שסתומים) חד כיווניים הנמצאים בווורידים. מסתמים אלה מאפשרים לדם לזרום רק בכוון אחד, אל הלב.
החוקר וויליאם הרווי צייר את מסתמי הוורידים כבר ב מאה ה 16.

בגיל מסוים נפגעים מסתמי הוורידים ו"מתקלקלים", בעיקר ברגליים. כתוצאה הדם אינו זורם כמו שצריך כלפי מעלה וחלק ממנו נותר ברגליים וגורם להרחבת הוורידים. כשהוורידים המורחבים נמצאים קרוב לפני העור רואים אותם כנחשים סגולים או כבליטות והם נקראים – דליות. הדליות גורמות לעיתים לכאבי רגליים בנוסף לבעיה הקוסמטית.
הסיבות לכך שהמסתמים בוורידי הרגליים נהרסים הן מגוונות – נטייה תורשתית, הורמונים נשיים (בדרך כלל מופיעות דליות לראשונה בהריון), עמידה ממושכת ללא הליכה ועוד. הטיפול הוא הרמת רגליים ככל שניתן, גריבת גרביים לוחצות, סתימה של הוורידים המורחבים בחומרים שונים ועד ניתוח להוצאת הוורידים העמוקים המורחבים.

ביבליוגרפיה:
כותר: מסתמי ורידים
מחברת: קשתן, יעל (ד"ר)
שם  התקליטור: חלונות אל גוף האדם : על האדם ובריאותו
תאריך: 1998
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי
הערות: 1. ניהול מדעי ודידקטי: ד"ר רחל מינץ.
2. התכנית פותחה בשיתוף עם אוניברסיטת תל אביב. בית הספר לחינוך. המרכז הטכנולוגי חינוכי - מדע וטכנולוגיה לחטיבות הביניים.
3. פתוח וכתיבה: ד"ר יעל קשתן, אלון ברהם, ד"ר רחל מינץ, ד"ר גילי מרבך-עד, ד"ר סמדר רייספלד.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית