הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעים > רפואה וקידום הבריאות
מכביתון : להרגיש טוב, להיות בריא!


תקציר
על כאבים שמקורם בפגיעה ברקמות רכות, על כאבי צוואר, על כאבי גב, על כאבים הנגרמים מפגיעה בעצמות, בגולגולת ובעמוד השדרה ועל כאביםי שמקורם בפגיעה עצבית - מרכזית או היקפית.כאב בשל פגיעות בפעילות גופנית ובתאונות
מחבר: ד"ר אלכסנדר מלצמן-צייחין


פגיעות שנגרמות מפעילות גופנית או מתאונה שכיחות מאוד. הפגיעות הקשות מצריכות אשפוז בבית החולים וגורמות לעתים למחלת הכאב הכרוני.

פעילות גופנית בוודאי הכרחית. היא שומרת על כושר גופני, מונעת מחלות לב, כלי דם וריאות ומעכבת שינויים הכרוכים בהזדקנות. ואולם פגיעות שנגרמות מפעילות גופנית או מתאונה שכיחות מאוד. הפגיעות בחלקן קלות וחולפות בתוך זמן קצר, בלי שישאירו נזק או ליקוי תפקודי קבוע. פגיעות קשות יותר מצריכות אשפוז בבית החולים וגורמות לעתים להופעת תסמונות כאב מתמשכות – מחלת כאב כרוני.

מקובל לסווג את סיבות הכאב בשל פגיעות התעמלות או תאונות לשלוש קבוצות עיקריות:
א. כאבים הנובעים מפגיעה ברקמות רכות הכוללות בעיקר שרירים, רצועות וגידים.
ב. כאבים הנובעים מפגיעה בעצמות, בגולגולת ובעמוד השדרה.
ג. כאבים הנובעים מפגיעה עצבית (מרכזית או היקפית).

כאבים שמקורם בפגיעה ברקמות רכות

א. עקב פגיעה ישירה או תאונה:
בשריר – קרע בשל מתיחת יתר של השריר או מעיכתו, אפשר שיהיה חלקי או מלא.
דמם בתוך השריר או בחלל שבין השרירים.
בגידים וברצועות – נקיעה אז קרע חלקיים או מלאים.

ב. עקב שימוש יתר:
בשריר – התכווצות יתר (muscle cramp), דלקת בשריר (myositis).
בגידים וברצועות – דלקת בגיד או במעטפת הגיד (tendonitis/peritendinitis).

הכאבים מסוג זה מורגשים ברקמות הרכות בשרירי הגפיים ובסביבת עמוד השדרה – בעיקר שרירי הגב, הגידים והרצועות שתפקידם לאזן או לייצב את תנועתיות החוליות האחת כלפי האחרת.
את הכאבים חשים לאחר תנועת גפיים חדה בהתעמלות או לאחר חבלה לא מהותית ברצועה או בשריר כגון לאחר תנועת גב סיבובית כנגד התנגדות והרמת משא כבד בלי להקפיד על התנוחה הנכונה. כאבים חדים אלה מופיעים פתאום, מתגברים במאמץ ונחלשים במנוחה. הכאב מורגש לרוב באזור הפגיעה ברצועה או בשריר, ולעתים באזור המרוחק ממקום הפגיעה – כאב מוקרן (referred pain).

כאבי צוואר

תסמונת הצוואר המעוקם (Wry-neck/torticollis) – כאבים בשרירי הצוואר בלא הקרנה לידיים, מלווים בהתכווצות כואבת בשרירי הצוואר ועקב כך תנוחת צוואר בלתי רצונית ועקומה. הכאבים מורגשים לרוב לאחר תנועות צוואר חדות, לדוגמה בעת קפיצה למים בבריכת שחייה.
הטיפול כולל חימום מקומי, תרופות להרפיית שריר, משככי כאבים, צווארון ומתיחות שרירי הצוואר בעדינות. הכאבים יחלפו בדרך כלל בתוך ימים אחדים עד שבוע.

כאבי גב

תסמונת כאב חד המוכרת יותר לאוכלוסייה הבוגרת מכונה מתנת (Lumbago). התסמונת מופיעה בכ-80 אחוזים מהאוכלוסייה הבוגרת לפחות פעם אחת בחייהם ומתבטאת בהתקף כאבים בגב התחתון לאחר תנועת גב חדה וסיבובית, כיפופו או יישורו החד בפעילות גופנית או בהרמת משא כבד. הכאב מורגש באזור הגב התחתון ולפעמים מוקרן לרגל אחת או לשתיהן. כאבים אלה חולפים לרוב בתוך שבוע עד שבועיים. בכל שנה, כ-15 אחוזים מהאוכלוסייה העובדת, בני 20-45 שנה, יסבלו מכאבים ממושכים וקשים יותר, בדרך כלל על רקע מחלות כרוניות בעמוד השדרה ובמפרקיו. יש להפנות חולים אלה להמשך טיפול במרפאת כאב שמציעה מגוון טיפולים, אף כי לרוב יחלוף ההתקף בתוך ימים אחדים מתחילת הטיפול השמרני הכולל תרופות. בזמן התקף אפשר להקל את הכאב גם בעזרת גירוי חשמלי (TENS), דיקור (אקופונקטורה), כירופרקטיקה ועוד.
אם עקב הפגיעה בהתעמלות או בתאונות יש קרעים, נקיעות, דימומים או דלקת בגידים, ברצועות ובשרירים, יש לפנות מיד לאבחון ולטיפול המתאים אצל רופא הקופה או בבית חולים.

כאבים הנגרמים מפגיעה בעצמות, בגולגולת ובעמוד השדרה


א. שברים (סגורים ופתוחים) בעצמות ובגולגולת.
ב. נקיעות ושברים בחוליות, ברצועות ובמפרקים בין-חולייתיים, קרעים ופריצות דיסקים בין-חולייתים, היצרות תעלת השדרה, ספונדילוליזיס/ספונדילוליסתזיס.
עמוד השדרה מורכב משבע חוליות צוואריות, 12 חוליות הגב, חמש חוליות מותניות, חמש חוליות העצה וארבע-חמש חוליות זנב מנוונות. כל חוליה בנויה משני חלקים המחוברים זה לזה: חלק קדמי המכונה "גוף החוליה" וחלק אחורי – "קשת החוליה", וביניהם חלל ובו חוט השדרה.
שבר בחוליות עשוי להתרחש בכל חלק של עמוד השדרה בשל נפילה בעת התעמלות או תאונה. השבר עלול ללחוץ על חוט השדרה בתוך התעלה או לפגוע בו או בשורשי עצבים היוצאים ממנו. שברים בחוליות נפוצים באוכלוסייה המבוגרת, בעיקר אצל נשים שלקו באוסטיאופורוזיס.
תסמונת "צליפת שוט" (Whiplash injury) יכולה להתרחש בשל כיפוף צוואר פתאומי לאחור ואחר כך קדימה, לדוגמה בעת תאונת דרכים כשהרכב נפגע מאחור. כל המבנים עלולים להיפגע כולל חוליות הצוואר ושריריו, מפרקים ורצועות בין-חולייתיות.
התסמונת מתבטאת בכאבים בצוואר המחמירים בתנועות, מקרינים לידיים ומשרים הרגשת נמלול. במקרים קשים יש חולשת שרירים וחוסר תחושה מתחת לגובה הפגיעה. בכל המקרים דרושה בדיקה רפואית, כולל צילומי רנטגן של עמוד השדרה הצווארי. הטיפול כולל צווארון, תכשירי הרפיית שריר ומשככי כאב. הכאב יחלוף לרוב בתוך שבוע עד שבועיים. כאבים כרוניים עקב פגיעה כזאת אינם נדירים, ויש להפנות את החולה לטיפול משולב במרפאת כאב.
פריצת דיסק – ראה מאמר "כאבי גב וצוואר".
ספונדילוליזיס וספונדילוליסתזיס – מצבים המלווים בדרך כלל בכאב גב. בספונדילוליזיס יש הפרדה בין קשת החוליה ובין גוף החוליה – פגם מלידה או נרכש בשל פגיעה או מאמץ יתר (stress fracture). בספונדילוליסתזיס אחת החוליות אינה במקומה הרגיל לעומת החוליה שמתחתיה, בדרך כלל בשל בעיה במפרקים המחברים בין החוליות. לכן נגרמת אי-יציבות בתנועתיות החוליות וגלישת החוליה קדימה או החלקתה.
המצבים האלה דורשים אבחון מדויק כולל הערכה נירולוגית קפדנית, בדיקות עזר כגון טומוגרפיה מחשבית (CT),
MRI של עמוד השדרה, EMG/NCS. אחר כך דרוש טיפול משולב מצוות מומחים מיומן במרפאת כאב, שכן אם אי אפשר לטפל בגורם לכאב, אזי הטיפול מכוון לאיזון הכאב ולהקלתו.

כאבים שמקורם בפגיעה עצבית - מרכזית או היקפית

א. מרכזית: חבלת ראש, זעזוע מוח, דימומים תוך-גולגולתיים או תוך-מוחיים, פגיעות בחוט השדרה.
ב. היקפית: קריעה (avulsion), לכידה (entrapment), לחץ (compression) או חיתוך של שורשים, מקלעות או עצבי הגפיים.
במקרים אלה, לאחר שנקבעה אבחנה ומוצתה אפשרות הניתוח, הטיפול במרפאת כאב מתמקד בכאבים שאופיים עצבי.

עוד בנושא הכאב:
מחלת הכאב הכרוני
כאבי גב וצוואר : טיפול במרפאת כאב
הפסיכולוגיה של הכאב
אורחות חיים בריאים וכאב
כאבי ראש ופנים
כאב שמקורו באיברים פנימיים
כאבי חזה שמקורם בלב
כאבי גפיים עקב הספקת דם לקויה
הרפואה המשלימה והטיפול בכאב
"כואב לי בכל הגוף" : כאבי פרקים ופיברומיאלגיה
כאב המלווה מחלות ממאירות
טיפול בכאב שלאחר פגיעה עצבית
אינני בוכה אף פעם...
צלחה (מיגרנה) - כיצד להתמודד עמה

ביבליוגרפיה:
כותר: כאב בשל פגיעות בפעילות גופנית ובתאונות
מחבר: מלצמן-צייחין, אלכסנדר (ד"ר)
תאריך: יוני 2003 , גליון 107
שם כתב העת: מכביתון : להרגיש טוב, להיות בריא!
הוצאה לאור: מכבי שירותי בריאות
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית