הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעים > רפואה וקידום הבריאות
מכביתון : להרגיש טוב, להיות בריא!


תקציר
על הגישה ההוליסטית, על התמודדות הרפואה המשלימה עם הכאב, על הדיקור הסיני במצבי כאב ועל הטיפול בכאבי בטן ובכאבי ראש.הרפואה המשלימה והטיפול בכאב
מחברת: ד"ר ליאורה שכטר


מהי הגישה ההוליסטית?

ביסוד הטיפול לפי הגישה ההוליסטית עומדת התפישה שבכל אדם אצורים כוחות ריפוי טבעיים. כוחות אלה מאפשרים לו להתמודד עם כאב ועם המצב הגופני והנפשי שהוא נתון בו. מכאן שבכל טיפול באדם הסובל, מומלץ לשקול שילב שיטות טיפול משלימות – בראש וראשונה לתמיכה באדם ולחיזוק כוחות הריפוי האצורים בתוכו.

כיצד הרפואה המשלימה מתמודדת עם הכאב לסוגיו?

לרפואה המשלימה מגוון שיטות לטיול בכאבים מסוגים שונים. לדוגמה סוגי הטיפול בכאבי גב ובכאבי צוואר הם בעיקרם טיפולי מגע כמו כירופרקטיקה, אוסתיאופתיה, תרפיה מנואלית, שיאצו, עיסוי ורפלקסולוגיה.

בספרות הרפואית יש עבודות רבות שתוצאותיהן תומכות בטיפולים אלה לעתים יותר מאשר בטיפול התרופתי – הן מבחינת יעילותם לטיפול בכאב והן מבחינת הסיכון שבהשפעות הלוואי. מלבד השפעתם על הכאב עצמו, ידוע כי טיפולי מגע גורמים להפרשת חומרים הקרויים "אנדורפינים". הפרשה זו כשלעצמה מגבירה את התחושה הטובה בגוף ומשפרת את מצבו הכללי של האדם הסובל.

האם הטיפולים האלה בטוחים?

טיפולים משלימים מקובלים בעולם כבר שנים רבות ולפי הניסיון שנצבר הטיפולים בטוחים. הסיכון לסיבוכים קטן מאוד ומצטמצם עוד יותר ככל שהמטפל מיומן יותר.

האם אפשר להיעזר ברפואה משלימה להקלת כאבי גב בזמן ההיריון?

בעיקרון כן ומומלץ: מגוון טיפולים משלימים רחב מותר לאישה ההרה, אלא שחשוב מאוד לפנות למטפל מיומן ומנוסה. היא עשויה ליהנות מהטיפולים – להקלת כאבי גב, לאיזון כללי וגם להקלה מהותית של תופעת הבחילות.

דיקור סיני – האם הוא יעיל במצבי כאב? האם הטיפול במחטים כואב והאם הוא מסוכן?

הניסיון הרפואי המצטבר תומך בדיקור כטיפול במגוון כאבים רחב כמו כאבי צוואר, כאבי גב, כאבי שיניים, כאבי ראש ועד מצבים כרוניים כמו CTS (תסמונת הגיד הקרפלי ובה נוצר לחץ באזור האמה על גידי כפות הידיים).
הדיקור אושר לטיפול גם בחולי סרטן – להקלת כאב וגם לטיפול בבחילות. הדיקור נעשה במחטים דקיקות לשימוש חד-פעמי והחדרתן כמעט שאינה מורגשת. הטיפול בטוח. בסקירות רבות נמצאה הסכנה מהשפעות לוואי או מסיבוך בשל הדיקור קטנה מאוד.

האם יש טיפול בכאבי בטן בשל הפרעות עיכול?

לרפואה המשלימה מענה טוב למצבים כמו "תסמונת המעי הרגיז". ממגוון השיטות האפשריות, אנו נעזרים לרוב ברפלקסולוגיה ובביו-פידבק (משוב ביולוגי – המטופל צופה בצג המחשב בשינויים פיזיולוגיים המתרחשים בגופו).

האם אפשר להיעזר ברפואה משלימה להקלת כאבי ראש?

בכמה סוגי כאב ראש הנובעים מלחץ, ממתח או מצלחה (מיגרנה) אפשר להיעזר בה.
לאחרונה אף פורסם בספרות הרפואית מאמר שבו הראו כי טיפול מקדמי בהתקף מיגרנה באמצעות דיקור, עשוי למנוע את התפתחות ההתקף בשיעור ניכר.

עוד בנושא הכאב:
מחלת הכאב הכרוני
כאבי גב וצוואר : טיפול במרפאת כאב
הפסיכולוגיה של הכאב
אורחות חיים בריאים וכאב
כאבי ראש ופנים
כאב שמקורו באיברים פנימיים
כאבי חזה שמקורם בלב
כאבי גפיים עקב הספקת דם לקויה
"כואב לי כל הגוף" : כאבי פרקים ופיברומיאלגיה
כאב המלווה מחלות ממאירות
טיפול בכאב שלאחר פגיעה עצבית
אינני בוכה אף פעם...
כאב בשל פגיעות בפעילות גופנית ובתאונות
צלחה (מיגרנה) - כיצד להתמודד עמה

ביבליוגרפיה:
כותר: הרפואה המשלימה והטיפול בכאב
מחברת: שכטר, ליאורה (ד"ר)
תאריך: יוני 2003 , גליון 107
שם כתב העת: מכביתון : להרגיש טוב, להיות בריא!
הוצאה לאור: מכבי שירותי בריאות
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית