הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעים > רפואה וקידום הבריאותעמוד הבית > מדעים > ביולוגיה > גוף האדם > השלד והשרירים
מכביתון : להרגיש טוב, להיות בריא!


תקציר
על הטיפול בהספקת דם לרגליים המפחית את תחושות הכאב בהן.כאבי גפיים עקב הספקת דם לקויה
מחבר: ד"ר בן-ציון שקליאר


הטיפול בהספקת דם לרגליים יפחית את תחושות הכאב בהן.

הספקת דם לקויה לגפיים גורמת לכאבים איסכמיים. חסר בהספקת דם לגפיים נובע בדרך כלל מהיצרות כלי דם המובילים דם לגף. תיתכן היצרות קבועה עקב שינויים אנטומיים בקיר כלי הדם או היצרות זמנית בשל התכווצות כלי הדם.

הספקת דם לקויה לגפיים אינה מספקת לרקמות את החמצן החיוני לתפקודן התקין. עקב כך משתחררים חומרים כימיים שגורמים לגירוי העצבים ולכאב וכן לכיווץ יתר של כלי הדם הקטנים. הכאב עצמו גורם לעוררות המערכת הלא-רצונית (סימפתטית) שמביאה לידי החמרת החסר בהספקת הדם לגף עקב כיווץ נוסף של כלי הדם.

קטע המערכת הסימפתטית המופקד על הגף העליון מקומו בצדי עמוד השדרה הצווארי, ואילו קטע אחר המופקד על הגף התחתון נתון בצדי עמוד השדרה המותני. מערכת העצבים הסימפתטית שומרת על רמת כיווץ כלי דם מתאימה כדי לאפשר הספקת דם נאותה לגף. מחלות למיניהן עלולות לשנות את קוטרם של כלי דם קטנים ועקב כך ישתנה ויסות המערכת הסימפתטית לבלתי מתאים, הספקת הדם לגף תיפגע והחולה יתחיל לסבול מכאבים.

במרפאת כאב מופעלות כמה שיטות טיפול – תרופות, חסימת עצבים סימפתטיים, הכנסת אלקטרודות מיוחדות לחלל מעטפת עמוד השדרה (חלל אפידורלי) – המאפשרות לשפר את תפקוד מערכת העצבים הסימפתטית ובאופן זה לשפר את הספקת הדם לגפיים. כצעדים ראשונים מומלץ לחולה הסובל מכאבי גפיים בגלל חוסר הספקת דם ליטול תרופות המשפיעות השפעה מקומית או מרכזית על קוטר כלי הדם. תרופות אלה מרחיבות את כלי הדם המכווצים ומשפרות את זרימת הדם לגפיים ואת החמצון בהן, דבר המקל את כאבי החולה. אם הטיפול התרופתי אינו מספק, מומלץ לחולה לקבל טיפול לחסימת עצבים סימפתטיים שבצדי עמוד השדרה. ברגע שמערכת העצבים הסימפתטית חסומה על ידי חומרים כימיים (פנול, אלכוהול או חומרי אלחוש מקומיים), כלי הדם מתרחבים באון מרבי, הספקת הדם לגף משתפרת והכאבים חולפים.

בשנים האחרונות פותחה שיטה חדשה לחסימת עצבים סימפתטיים בעזרת גלי רדיו (Radiofrequency). בטיפול זה מוחדרת מחט מיוחדת לקרבת ריכוזי העצבים הסימפתטיים ודרכה נשלח גירוי חשמלי בתדר גלי רדיו. סביב קצה המחט מתהווים חום ושדה אלקטרומגנטי חזק במיוחד. שני גורמים אלה משרים חסימת עצבים סימפתטיים, מגבירים את הזרמת הדם לגפיים ומביאים לידי הפסקת הכאבים האיסכמיים.

במקרים אחדים, כשהשיטות הנזכרות לעיל אינן מקלות את הכאב, מומלץ לטפל בשיטה יעילה אחרת והיא גריית חוט השדרה. בשיטה זו מוחדרת אלקטרודה מיוחדת לחלל האפידורלי בעמוד השדרה. אלקטרודה זו ממוקמת באזור הקרוב לקטע חוט השדרה האחראי לתפקוד התקין של הגף. הזרם החשמלי המועבר לאלקטרודה ודרכה לחוט השדרה מקל את הכאב ומשפיע על מערכת העצבים הסימפתטית. הגרייה החשמלית מביאה אף היא לידי שיפור זרימת הדם לגף ולהקלת הסבל מהכאבים האיסכמיים.

עוד בנושא הכאב:
מחלת הכאב הכרוני
כאבי גב וצוואר : טיפול במרפאת כאב
הפסיכולוגיה של הכאב
אורחות חיים בריאים וכאב
כאבי ראש ופנים
כאב שמקורו באיברים פנימיים
כאבי חזה שמקורם בלב
הרפואה המשלימה והטיפול בכאב
"כואב לי בכל הגוף" : כאבי פרקים ופיברומיאלגיה
כאב המלווה מחלות ממאירות
טיפול בכאב שלאחר פגיעה עצבית
אינני בוכה אף פעם...
כאב בשל פגיעות בפעילות גופנית ובתאונות
צלחה (מיגרנה) - כיצד להתמודד עמה

ביבליוגרפיה:
כותר: כאבי גפיים עקב הספקת דם לקויה
מחבר: שקליאר, בן-ציון (ד"ר)
תאריך: יוני 2003 , גליון 107
שם כתב העת: מכביתון : להרגיש טוב, להיות בריא!
הוצאה לאור: מכבי שירותי בריאות
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית