הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעים > רפואה וקידום הבריאות
מכביתון : להרגיש טוב, להיות בריא!


תקציר
הכאב שמקורו באיברים פנימיים מפוזר, בלי גבולות ברורים. עובדה זו גורמת לטעויות באבחון ומכאן לטיפול לא מתאים ואף לסכנת חיים.כאב שמקורו באיברים פנימיים
מחבר: ד"ר זאב קריסטל


הכאב שמקורו באיברים פנימיים מפוזר, בלי גבולות ברורים. עובדה זו גורמת לטעויות באבחון ומכאן לטיפול לא מתאים ואף לסכנת חיים.

שלא ככאב שמקורו בעור, מיקומו של כאב הנובע מאיברי הגוף הפנימיים אינו קשור בבירור למיקום האיבר הסובל. סוג פגיעה זו מאופיין בכאב מעתק (Referred Pain) – אנו חשים את הכאב באזור אחד בגוף בעוד הוא למעשה נגרם מחלק גוף אחר, לרוב מרוחק מאתר הכאב. דוגמה שכיחה לכאב מסוג זה הוא הכאב המלווה התקף לב, המתבטא לרוב בלחץ בחזה, בכתף ולאורך הצד הפנימי של הזרוע השמאלית. באזור כאב המעתק מתפתחת לרוב רגישות יתר – אפילו לחץ קל יכול לגרום לתחושת כאב. דוגמה נפוצה הוא הכאב המועתק לבטן מרכזית-ימנית עליונה עקב כיב פעיל בשוער הקיבה. החולה מגיב לרוב ברגישות לכל לחץ באזור זה. כאב ממקור השלד מקרין בדרך כלל לפי פיזור עצבי מוגדר. לא כן הקרנת הכאב ממקור פנימי – היא מפוזרת ולא ניתנת להגדרה בגבולות ברורים. אף קיימת חפיפה בין איברי הגוף הפנימיים השונים מבחינת אזורי הקרנת הכאב לעור, ומתוך כך עולה שכיחות הטעויות באבחון מקור הכאב. טעויות אלה עלולות להביא לידי טיפול לא מתאים והן לעתים הרות גורל לחולה עקב אי-אבחונן של מחלות מסכנות חיים. מכאן החשיבות בהבנת תופעת כאב המעתק והכרת מפת הפיזור האזורי בחוט השדרה, הקשורה בקליטת גירויי הכאב מחלקי הגוף הפנימיים, וכן את אזורי העצבוב העורי והשרירי המקבילים המתלכדים לאותם אתרים.

הביטוי הקליני מורכב עוד יותר במצבים כרוניים כמו תסמונת המעי הרגיז או דלקת כרונית של כיס השתן, המתבטאים בכאבים בלתי אופייניים. זאת, עקב התפתחות רגישות יתר במערכת העצבים המרכזית והרחבת השדה התחושתי בחוט השדרה, המגיב לגירויי כאב ולגירויים מכניים כמו התרחבות האיבר המתפרשים ככאב.

הכאב השטחי אופין עמום ומציק, ואילו הכאב הפנימי הוא חד, לרוב בא בגלים ומלווה בבחילות ובהקאות. דוגמאות קליניות: כאב שמקורו בדרכי המרה מורגש לרוב במפוזר בבטן העליונה או בבטן הימנית ועשוי להקרין לגב ליד עצם השכמה הימני ולכתף הימנית; כאב מדלקת הלבלב מורגש לרוב בבטן העליונה או ברביע הבטן השמאלי העליון, ואפשר שיקרין במישרין לגב באותו מפלס או לאזור הבין-שכמתי; כאב שמקורו בכליה מקרין מהמותן למפשעה. התהליך הדלקתי שמתחולל באיבר הפגוע מעורר קולטנים רדומים שהם כנראה המקור העיקרי לגירויי כאב. לפיכך כאב מסוג זה רגיש לטיפול בתרופות נוגדות דלקת יותר מהטיפול במורפין.

יש מקום לבחור בתרופות אופיואידיות הנוגדות באופן ספציפי קולטנים המצויים באיברים פנימיים. איברים פנימיים משדרים גירויי כאב כאשר מופעל עליהם מתח. הכאב משודר ממעטפת האיבר המתוח עקב תהליך המתפתח בתוך האיבר החלול (אבן בדרכי השתן, גידול במעי) או מלחץ חיצוני על המעטפת (שבר צלע הלוחץ על מעטפת הריאה).

הטיפול בכאב כרוני שמקורו באיברים פנימיים נעשה בחסימה כימית או ניתוחית של העצבים המגיעים מהאיבר הפגוע. שיטה טיפולית נוספת היא גירוי חשמלי של חוט השדרה באמצעות אלקטרודה המושתלת בתוך עמוד השדרה. טיפולים אלו עשויים להיות יעילים בחסימת גירויי הכאב ממקור תחושתי ומכני המועברים דרך סיבי העצב השונים. אפשר להשלים את הטיפול בתרופות המייצבות את קרומי תאי העצב – נוגדי פרכוסים, נוגדי דיכאון וכדומה – כדי להפחית את רגישות היתר במערכת העצבים המרכזית.

כל הטיפולים האמורים חייבים להינתן במרפאת הכאב, במסגרת תכנית שיקומית רב-תחומית שמטרתה להחזיר את החולה ליכולת תפקודית במשפחה ובחברה.

עוד בנושא הכאב:
מחלת הכאב הכרוני
כאבי גב וצוואר : טיפול במרפאת כאב
הפסיכולוגיה של הכאב
אורחות חיים בריאים וכאב
כאבי ראש ופנים
כאבי חזה שמקורם בלב
כאבי גפיים עקב הספקת דם לקויה
הרפואה המשלימה והטיפול בכאב
"כואב לי בכל הגוף" : כאבי פרקים ופיברומיאלגיה
כאב המלווה מחלות ממאירות
טיפול בכאב שלאחר פגיעה עצבית
אינני בוכה אף פעם...
כאב בשל פגיעות בפעילות גופנית ובתאונות
צלחה (מיגרנה) - כיצד להתמודד עמה

ביבליוגרפיה:
כותר: כאב שמקורו באיברים פנימיים
מחבר: קריסטל, זאב (ד"ר)
תאריך: יוני 2003 , גליון 107
שם כתב העת: מכביתון : להרגיש טוב, להיות בריא!
הוצאה לאור: מכבי שירותי בריאות
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית