הסדרי נגישות
עמוד הבית > יהדות ועם ישראלעמוד הבית > מדעי החברה > גיאוגרפיה > גיאוגרפיה של האדם > אוכלוסייה ודמוגרפיהעמוד הבית > ישראל (חדש) > היסטוריה > יהודים בתפוצות
הסוכנות היהודית לארץ-ישראל


תקציר
סיכום למאמר העוסק בדמוגרפיה יהודית בת-זמננו.דמוגרפיה יהודית בת-זמננו : סיכום הנושא - הצעות למשמעות
מחבר: סטיב ישראל


מאמר, שפורסם לאחרונה בכתב-עת (Jerusalem Report, 21.10.2002), ציטט את דבריו של הדמוגרף האחראי על הדוח של סן פרנסיסקו, שהוזכר למעלה. לדבריו: "יהודים אינם נעלמים, אלא משתנים... המונחים, שהשתמשנו בהם בעבר לתיאור אוכלוסיות, הם חסרי תועלת ומכזיבים... עלינו להיות פתוחים יותר לרעיון שהקהילה היהודית רחבה יותר וכנראה מנותקת מחיי יהדות. לדעתי, הפוטנציאל של קהילה יהודית גדולה יותר ואפילו תוססת יותר, הוא כביר".

אנו מצטטים דעה זאת, משום שיש לה השלכות עצומות על ההגדרה של הקהילה היהודית של היום. בין השאר, היא מעלה את השאלה של המשמעות המסתתרת מאחורי המספרים.

מה הן ההשלכות על אוכלוסייה יהודית, אשר בחלקה הגדול היא מנוכרת לקהילה היהודית "ומנותקת מחיי קהילה יהודית"? האם יש משמעות כלשהי ליהודים, החיים את חייהם ללא קהילה יהודית? יהדות וחיים יהודיים התבססו תמיד על קהילה. המשמעות של חיים יהודיים נמצאה תמיד ביחסי הגומלין בין הפרט היהודי לבין הקהילה היהודית.

ניתן לטעון: ברגע שהדמוגרפים והסטטיסטיקאים מתחילים לדבר על מספרים גדולים של יהודים, המנותקים מקהילה יהודית ואשר מספרם בקולקטיב היהודי הוא משמעותי, הגיע הזמן לחזור אל לוח השרטוט ולשאול שאלות על המשמעות של להיות יהודי בעולם של היום. אין די בדיבור על מספרים. על הדמוגרפיה להיות בעלת יכולת לדבר על המשמעות של המספרים לגבי קהילות יהודיות חיות. סקרנו את הכוחות, שיצרו את העולם היהודי של היום. הצענו את המשמעות של המגמות הדמוגרפיות העיקריות וניסינו לשרטט בקווים כלליים את קווי המתאר של העולם היהודי של היום. הנתונים הסטטיסטיים הרשמיים מדברים על קצת יותר מ- 13,000,000 יהודים בעולם היום. יש האומרים שבספקם את המספרים האלה, הדמוגרפים השלימו את משימתם. אנחנו מציעים שבספקם את המספרים האלה, עבודתם רק מתחילה. העבודה האמתית היא בהערכה של משמעות המספרים לגבי היהדות בימינו וכך גם לגבי היהדות בעתיד.

 

חלקים נוספים במאמר:
1. דמוגרפיה יהודית בת-זמננו : מבוא
2. דמוגרפיה יהודית בת-זמננו : מאורעות ברוסיה בסוף המאה ה-19
3. דמוגרפיה יהודית בת-זמננו : השואה
4. דמוגרפיה יהודית בת-זמננו : הציונות והקמתה של מדינת ישראל
5. דמוגרפיה יהודית בת-זמננו : נפילת הקומוניזם במזרח אירופה ובמזרח מרכז אירופה
6. דמוגרפיה יהודית בת-זמננו : גורמים כלכליים כסיבה להגירה
7. דמוגרפיה יהודית בת-זמננו : התבוללות ונישואי תערובת
8. דמוגרפיה יהודית בת-זמננו :סיכום הנושא - הצעות למשמעות

ביבליוגרפיה:
כותר: דמוגרפיה יהודית בת-זמננו : סיכום הנושא - הצעות למשמעות
מחבר: ישראל, סטיב
שם  הפרסום מקורי: Contemporary Jewish Demography
מחבר: ישראל, סטיב
עורכת הפרסום מקורי: בוהק, חוה
תאריך: 2002
הוצאה לאור: הסוכנות היהודית לארץ-ישראל
הערות: 1. תרגום ועריכת המאמר לעברית: חוה בוהק.
הערות לפריט זה:

1. תרגום ועריכה: חוה בוהק


הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית