הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעים > רפואה וקידום הבריאות
מכביתון : להרגיש טוב, להיות בריא!


תקציר
על תופעת האלרגיה בעונות השנה.אלרגיה ועונות השנה
מחבר: -


אביב

בעונה זו יפנו רבים מהלוקים בקדחת השחת לקבל טיפול רפואי. באביב אבקת הצמחייה האלרגית מתפזרת ברוח ולכן יופיעו רוב התסמינים בדרכי הנשימה. ברוש, דגניים, דשא, זית, פקאן ואחרים מעוררים בעיה אלרגית. גם צמחי הבר מפזרים את אבקתם באביב. הבעייתית מכול היא בעיקר כותלית יהודה הטיפוסית לאזורנו. היא מפזרת את אבקתה מחודש פברואר עד אוגוסט. גם חולי גנחת (אסתמה) האלרגיים לצמח זה יחושו את השפעתו.

קיץ

זו נחשבת לעתים תקופה רגועה, אך הלוקים באלרגיה לצמחייה שמפזרת את אבקתה גם בקיץ (כגון כותלית יהודה), ימשיכו לסבול מהאבקה. בעונה זו לא ניכרים שינויים קיצוניים בלחות ובטמפרטורה ואף לא בלחצים הברומטריים.

סתיו

גם לעונה זו יש אלרגנים אופייניים ובהם הלענה – צמח בר שצומח באזורים רבים בארץ. יש לציין כי שינויי טמפרטורה קיצוניים יחמירו את התסמינים בדרכי הנשימה וירבו את ההתקפים עקב המחלות הזיהומיות של דרכי הנשימה ובהן שפעת.

חורף

הקור והגשמים אמנם מנקים את האוויר ומקטינים את החשיפה לאלרגנים, אך יש לשוב ולהדגיש שהמחלות הזיהומיות של החורף (בעיקר הנגיפיות) הן גורם חשוב בהחמרת המחלה.

עוד יש להדגיש את חשיבות הלחות הנמוכה בתקופה זו בהחמרת מצבו של עור אלרגי (atopic dermatitis). מלבד זאת, בשרפת הדלק הרבה בחורף נפלטים מזהמים רבים ולכן יש עלייה בזיהום האוויר. כנגד זה, קרדית אבק הבית – האלרגן העיקרי בארץ-ישראל – אמנם מצויה רוב ימות השנה. אך עם ירידת הטמפרטורה גם כמותה פוחתת.

לסיכום, האביב הוא העונה העיקרית שבה יחושו האלרגיים לאבקות צמחים את האלרגיה. ואכן, בעונה זו מומלץ לשהות בחדרים סגורים וממוזגים ולהימנע מחשיפה. יש להביא בחשבון שריצה או שהייה ממושכת בחוץ בתקופה שבה רבה כמות האבקה באוויר, תביא לידי החמרת התסמינים והתלונות.

עוד בנושא אלרגיה:

קדחת השחת
טיפול במחלות אלרגיות
טיפה על אלרגיה - וטיפים על התמודדות עימה
אלרגיה לעקיצות דבורים וצרעות
רגישות לתרופות
אלרגיה למזון
קרדיט אבק הבית: גורם מספר אחד לתופעות אלרגיות בארץ
קרדיט אבק הבית: עצות זהב להקלת המצב
חרלת (אורטיקריה) ואנגיואדמה - פריחה עורית
אלרגיה ללטקס (גומי טבעי)
גנחת הסימפונות: אסתמה
היבטים פסיכולוגיים של גנחת הסימפונות (אסתמה) במשפחת הילד החולה
מנגנון התגובה האלרגית
הגישה האבחונית לאלרגיה

ביבליוגרפיה:
כותר: אלרגיה ועונות השנה
מחבר: -
תאריך: מרץ 2003 , גליון 106
שם כתב העת: מכביתון : להרגיש טוב, להיות בריא!
הוצאה לאור: מכבי שירותי בריאות
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית