הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי החברה > כלכלה וניהול
מינא : המכון הישראלי לנפט ולאנרגיה


תקציר
ארה"ב החלה לגלות עניין במערב אפריקה. הסיבה לעניין הגובר היא הנפט.אמריקה מגלה את אפריקה
מחברת: ורדה מור


ארה"ב החלה לגלות עניין במערב אפריקה. דוברי אנגלית במבטא טקסני גודשים את בתי הקפה בלואנדה, בירת אנגולה, ומזכיר המדינה, קולין פאוול, ביקר בספטמבר באנגולה ובגבון. הנשיא, ג'ורג' בוש, צפוי לבקר באזור בתחילת השנה הבאה, ועשרה ראשי מדינות באפריקה נפגשו עמו באוקטובר בוושינגטון.

הסיבה לעניין הגובר היא הנפט. "הנפט האפריקאי הפך לבעל חשיבות אסטרטגית," אומר וולטר קנסטיינר, עוזר לענייני אפריקה במחלקת המדינה. אפריקה מחזיקה ב- 7% מעתודות הנפט המוכחות בעולם, אולם התגליות הגדולות מול חופי מערב אפריקה, הצפויות להגדיל את העתודות, מעוררות עניין רב בקרב חברות הנפט המערביות.

"שברון טקסקו" השקיעה ב- 5 השנים האחרונות באפריקה 5 מיליארד דולר, ומתכננת להשקיע ב- 5 השנים הבאות 20 מיליארד דולר נוספים. "של" מתכוונת להכפיל ב- 5 השנים הבאות את תפוקת הנפט והגז שלה באפריקה, ו"בי. פי." מתכננת להשקיע באנגולה לבדה מיליארדי דולרים.

דו"ח על מדיניות האנרגיה האמריקאית, שערך דיק צ'ייני, קובע שעתודות אפריקה מספקות כ- 15% מייבוא הנפט לארה"ב, ועד 2015 צפוי האזור לספק כ- 25% מהיבוא ולהקטין את התלות בייבוא מהמפרץ הפרסי ומאופ"ק. ניגריה היא המדינה היחידה מדרום לסהרה החברה בארגון, וכושר התפוקה שלה עולה על מכסת התפוקה שהקצה לה אופ"ק – 1.8 מיליון ח/י. נפט לא-אופ"ק צפוי להגיע לארה"ב מצ'אד, מסאו טומה, מגינאה המשוונית ובעיקר מאנגולה. אנגולה הפיקה ב- 2001 כ- 750 אלף ח/י, וכושר התפוקה שלה גדל והולך.

השיקולים האסטרטגיים אינם השיקולים היחידים המניעים את המשקיעים. איכות הנפט הגולמי ממערב אפריקה היא טובה ומתאימה לבתי הזיקוק במזרח ארה"ב, אף שהנפט אינו נקי וקל כנפט מערב הסעודית. בנוסף, הנפט האפריקאי קרוב יותר לארה"ב מהנפט של מדינות המפרץ הפרסי (כמחצית המרחק).

יתרון נוסף טמון במים עמוקים בהם התגלה הנפט. ההפקה ממים עמוקים מקטינה את הסיכון לפרסום השלילי הכרוך בפעילות החברות המערביות במדינות האזור. החברות מואשמות לעתים קרובות בסיוע למשטרים מושחתים על חשבון האזרחים, ומחאות הפעילים למען זכויות האדם מגיעות רק לעיתים לכדי פלישה לאסדות בלב ים. שאלת הבעלות על שדות ימיים נתונה לפעמים לוויכוח. ניגריה דחתה באוקטובר פסק דין של בית משפט בינלאומי וסירבה למסור לקמרון את חצי האי בקאשי, עתיר הנפט.

דו"ח שהודלף מסוכנות המטבע הבינלאומית קובע ששליטי אנגולה משלשלים לכיסם כ- 1 מיליארד דולר לשנה מהכנסות הנפט. ארגונים כ"גלובאל וויטנס" מוחים נגד תשלומים בלתי חוקיים שמשלמות חברות הנפט, על מנת להשיג דריסת רגל במערב אפריקה. ביקורת חריפה נמתחה על "בי. פי.", לאחר שהתגלה ששילמה בסוף שנות ה- 90 "בונוס חתימה" לממשלת אנגולה.

הבעיות לא ירתיעו את המשקיעים, שזיהו נפט מתאים להפקה מחד ושווקים רעבים בעבר השני של האוקיינוס האטלנטי מאידך. הביקור המתוכנן של נשיא ארה"ב באזור יגביר את העניין בנפט האפריקאי, וצפוי שעובדי חברות הנפט האמריקאיות ימשיכו לבלות את זמנם הפנוי בבארים של מערב אפריקה.

(The Economist, 26.10.02)

ביבליוגרפיה:
כותר: אמריקה מגלה את אפריקה
מחברת: מור, ורדה
תאריך: דצמבר 2002 , גליון 295
שם כתב העת: דפי מידע : המכון הישראלי לנפט ולאנרגיה
עורכת הכתב עת: מור, ורדה
הוצאה לאור: מינא : המכון הישראלי לנפט ולאנרגיה
הערות לפריט זה:

1. מקור: The Economist, 26.10.02 .
2. ורדה מור היא עורכת החומר


הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית