עמוד הבית > מדינת ישראל > כלכלה
מינא : המכון הישראלי לנפט ולאנרגיה


תקציר
ישראל מתכננת להזרים נפט גולמי מהים הכספי לאילת בצינור אילת –אשקלון, שתקטין את התלות במפיקות הנפט מן המפרץ."פיירפליי": ישראל תזרים נפט מהים הכספי לאילת
מחברת: ורדה מור


שבועון הספנות, "פיירפליי", חושף תכנית ישראלית להזרמת נפט גולמי מהים הכספי לאילת בצינור אילת –אשקלון, שתקטין את התלות במפיקות הנפט מן המפרץ. לדברי השבועון, מתכננת "קו צינור אילת אשקלון" (קצא"א) להפוך את כיוון הזרימה בצינור, שאורכו 254 ק"מ, ולהזרים את הנפט שתפרוק ממכליות שיגיעו לנמל אשקלון לנמל אילת, שם יוטען על מכליות שיובילו אותו מזרחה.

השותפה האסטרטגית של ישראל במיזם היא תורכיה, שבשטחה מתוכנן לעבור צינור שיזרים כ- 1 מיליון ח/י נפט מהים הכספי לים התיכון. השלמת עבודות הנחת הצינור צפויה ב- 2005. לפי "פיירפליי", יושלמו העבודות לשינוי כיוון הזרימה בצינור בקיץ הבא. הצינור הישראלי הונח בשנות ה- 60, לאחר סגירת תעלת סואץ, על מנת להזרים נפט גולמי מאיראן. כיום משמש הצינור להזרמת נפט מצרי מאילת צפונה, ופועל בחלק קטן מכושרו.

המתכננים מקווים שצינורות הנפט בישראל ובתורכיה יקטינו את התלות בנפט מערב הסעודית ומדינות המפרץ האחרות, אולם השבועון מציין שהסיכון הביטחוני, כפי שהתגלה בעת ההתקפה על מכלית הנפט בתימן, לא יקטן. הנפט שיזרום מצפון לדרום, באמצעות צינור אילת – אשקלון, צינור "סומד" או תעלת סואץ, יובל לאחר מכן במכליות הפגיעות להתקפות טרור.

(Fairplay, 31.10.02)

ביבליוגרפיה:
כותר: "פיירפליי": ישראל תזרים נפט מהים הכספי לאילת
מחברת: מור, ורדה
תאריך: דצמבר 2002 , גליון 295
שם כתב העת: דפי מידע : המכון הישראלי לנפט ולאנרגיה
עורכת הכתב עת: מור, ורדה
הוצאה לאור: מינא : המכון הישראלי לנפט ולאנרגיה
הערות לפריט זה:

1. מקור: Fairplay, 31.10.02
2. ורדה מור היא עורכת החומר


הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית