מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתאוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגימינרלים בעלי חשיבות כלכלית
מחברים: בילי סביר; יאיר הראל


מינרלים בעלי חשיבות כלכלית: מלכיט - מינרל מכיל נחושת, אפטיט - מינרל זרחתי, המינרל גבס, המטיט - מינרל ברזל, פיריט - מינרל גופרית.

מלכיט - מינרל מכיל נחושת: נחושת משמשת בתעשיות שונות בעיקר בכבלי חשמל ותקשורת, כלים, תכשיטים ועוד. נחושת משמשת גם כמרכיב בסגסוגות שונות כמו למשל ארד, סגסוגת המורכבת מנחושת ומבדיל.
אפטיט - מינרל זרחתי: הסלע פוספוריט מורכב בעיקר מן המינרל אפטיט, מינרל עשיר בזרחן. הסלע המכיל גם גיר, עשיר בעצמות דגים. חשיבותו הכלכלית הגדולה של הפוספט, המופק מסלע הפוספוריט, הוא בהיותו דשן מצוין לחקלאות.
המינרל גבס: לגבס שימוש רב בבנייה וברפואה. הסיבה לכך היא המבנה שלו. מינרל הגבס מכיל מים בתוך המבנה הגבישי שלו. לאחר שמייבשים אותו וגורסים אותו, מוסיפים לו שוב מים, ומקבלים עיסה. את החומר הזה אפשר לייבש שוב ולהקשות בצורה הרצויה (למשל, לתקן חורים בקיר או לקבע יד שבורה).
המטיט - מינרל ברזל: המטיט הוא מינרל שהרכבו הוא תחמוצת ברזל וצורתו בדרך כלל מעוגלת. הוא משמש (יחד עם המגנטיט) כחומר גלם להפקת ברזל המשמש במגוון רחב של תעשיות ברזל ופלדה.
פיריט - מינרל גופרית: פיריט הוא מינרל שהרכבו ברזל גופריתני. למרות שהוא נראה כזהב (ואף מכונה "זהב הטיפשים"), הוא מהווה חומר גלם לייצור גופרית לתעשיות כימיות שונות.


מלכיט - מינרל מכיל נחושת


אפטיט - מינרל זרחתי


המטיט - מינרל ברזל


פיריט - מינרל גופרית


מעבר ללקסיקון > לקסיקון גיאוגרפיה
ביבליוגרפיה:
כותר: מינרלים בעלי חשיבות כלכלית
שם  התקליטור: גיאותור : מסע למעמקי הזמן בארץ ישראל
מחברים: סביר, בילי ; הראל, יאיר
תאריך: 2001
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי
הערות: 1. ניהול מדעי ודידקטי: ד"ר רחל מינץ
2. התכנית פותחה בשיתוף אוניברסיטת תל-אביב. בית הספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי - מדע וטכנולוגיה לחטיבות הביניים
הערות לפריט זה: 1. ניהול מדעי ודידקטי: ד"ר רחל מינץ
2. התכנית פותחה בשיתוף אוניברסיטת תל-אביב. בית הספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי - מדע וטכנולוגיה לחטיבות הביניים
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית