עמוד הבית > יהדות ועם ישראל > היישוב בארץ ישראל טרם הקמת המדינה > היישוב בארץ ישראל בתקופה העותומנית [1516 - 1917]עמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > שליטים וממלכות בארץ-ישראל > תקופת האימפריה העות'מאנית > הישוב היהודי במאה ה-19עמוד הבית > ישראל (חדש) > יישובים > מטרופולינים > ירושליםעמוד הבית > ישראל (חדש) > היסטוריה > שליטים וממלכות בארץ ישראל > תקופת האימפריה העות'מאנית > הישוב היהודי במאה ה- 19
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתההסתדרות הציונית העולמית. הארכיון הציוני המרכזי


תקציר
על ישראל ב"ק ובית הדפוס הראשון בארץ שנוסד בירושלים.בית הדפוס הראשון בירושלים
מחברת: ד"ר אביגיל אורן


ישראל ב"ק (בן קדושים) היה מתושבי צפת. הוא היה בעל מלאכות שונות והתעניין גם בסודות הרפואה. הודות לטיפולו בפחה המצרי קיבל במתנה מחצית אדמות הג'רמק (מירון). לאחר הרעש בצפת בשנת 1837, בו ניספו כ- 2,000 יהודים וצפת היהודית נחרבה, עלה שמעון ב"ק ביחד עם בנו ניסן ומספר משפחות להר מירון לעבד את אדמותיו.

ב- 1839 הוזמנו משה מונטיפיורי ורעייתו יהודית לברית של נכדו. גב' מונטיפיורי רשמה ביומנה שישראל ב"ק אמר לה באושר רב: "עשיתי לי גנות, זרעתי שדות ועוד בשנה הראשונה אכלתי לשובע מזרע הארץ". ועוד היא מספרת, שהכפר קטן אך מטופח ויפה ובו 6 בתים, אסם ואורותי. היה זה הכפר היהודי הראשון בארץ בעת החדשה, הוא קדם לפתח-תקווה (בכ- 40 שנה) ולגיא אוני. אבל כאשר פטרונו המצרי איבד את שליטתו בארץ, נחרב הכפר בן-בלי-שם הזה וישראל וניסן בק נמלטו לירושלים. כאן יסד את בית הדפוס העברי הראשון בארץ בסיועו של משה מונטיפיורי ב- 1842. הודפסו בו ספרי תפילה, קבלה ושבחי ירושלים.

ביבליוגרפיה:
כותר: בית הדפוס הראשון בירושלים
שם  האתר: מסע בעקבות הרצל בארץ ישראל (1898)
מחברת: אורן, אביגיל (ד"ר)
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; ההסתדרות הציונית העולמית. הארכיון הציוני המרכזי
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; ההסתדרות הציונית העולמית. הארכיון הציוני המרכזי
הערות: 1. האתר  "מסע בעקבות הרצל בארץ ישראל (1898)"  פותח בשיתוף פעולה בין מטח והארכיון הציוני המרכזי.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית