הסדרי נגישות
עמוד הבית > יהדות ועם ישראל > היישוב בארץ ישראל טרם הקמת המדינה > היישוב בארץ ישראל בתקופה העותומנית [1516 - 1917]עמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > שליטים וממלכות בארץ-ישראל > תקופת האימפריה העות'מאניתעמוד הבית > ישראל (חדש) > היסטוריה > שליטים וממלכות בארץ ישראל > תקופת האימפריה העות'מאנית
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתההסתדרות הציונית העולמית. הארכיון הציוני המרכזי


תקציר
על השלטון העות'מאני בארץ-ישראל (1517-1917).השלטון העות'מאני בארץ-ישראל
מחברת: ד"ר אביגיל אורן


העות'מאנים שלטו בארץ-ישראל כמעט ברציפות במשך 400 שנים (מ- 1517 עד 1917). ההפסקה היחידה בשלטון היתה בשנים (1832-1840), כאשר מוחמד עלי, ששלט מטעם השולטן במצרים, מרד בו בתמיכת הצרפתים. מוחמד עלי כבש את ארץ-ישראל וסוריה והתקדם לעבר הבירה קושטא. בעזרת בריטניה ורוסיה החזירו לעצמם העות'מאנים את השלטון, ובתמורה לסיוע נאלצו לחתום על הקפיטולציות, אשר פגעו בריבונותם, שלפיהן נתינים זרים באימפריה העות'מאנית נהנים מהזכות להישפט על-ידי הקונסולים של מדינתם ולא בפני המערכת השיפוטית המקומית, העות'מאנית.

התנאי הבסיסי לקיומו של כל משטר תקין שחובתם של פקידי הרשות לשרת את האוכלוסייה ללא תשלום - לא התקיים. ללא מתן "בקשיש" לא ניתן היה להשיג דבר. דאגתם העיקרית של השליטים היה לגבות מיסים, והם לא נתנו את דעתם לפיתוחה הכלכלי של הארץ, לשיפור תנאי התברואה, או התחבורה. אפילו הגנה מפני שודדי דרכים לא הצליחו לספק. רק בהשפעת החדירה האירופית לאזור באמצע המאה ה- 19 חלו שינויים הדרגתיים בתחומים שונים: מיסיונים התחרו ביניהם על הקמת בתי-חולים, בתי-ספר ומוסדות פילנטרופיים; נסללו דרכים, הונחה מסילת ברזל מיפו לירושלים וחל שיפור בביטחון בדרכים; המעצמות הפעילו שירותי דואר. הדואר האוסטרי נחשב לאמין ולמהיר ביותר בארץ-ישראל.

ביבליוגרפיה:
כותר: השלטון העות'מאני בארץ-ישראל
שם  האתר: מסע בעקבות הרצל בארץ ישראל (1898)
מחברת: אורן, אביגיל (ד"ר)
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; ההסתדרות הציונית העולמית. הארכיון הציוני המרכזי
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; ההסתדרות הציונית העולמית. הארכיון הציוני המרכזי
הערות: 1. האתר  "מסע בעקבות הרצל בארץ ישראל (1898)"  פותח בשיתוף פעולה בין מטח והארכיון הציוני המרכזי.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית