הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעים > רפואה וקידום הבריאותעמוד הבית > מדעים > ביולוגיה > גוף האדם > הלב ומערכת ההובלהעמוד הבית > אחר > עישון, סמים ואלכוהולתקציר
על הגורמים העיקריים שמשפיעים על בריאות הלב: עישון, כולסטרול, העדר פעילות גופנית וסוכרת.מה משפיע על בריאות הלב?
מחברים: זוהר פסטרנק; חוה בן חורין אברמסקי


מחלות של הלב ושל מערכת הדם נפוצות ביותר בעולם המערבי, והן הגורם העיקרי לתמותה בו.

נתוני משרד הבריאות לגבי סיבות המוות העיקריות בישראל

ישנם כמה גורמים עיקריים, המשפיעים במישרין על מצב זה:

* עישון - זהו גורם הסיכון המשמעותי ביותר להתקף לב מתחת לגיל 50 (נשים מעשנות הנוטלות גלולות למניעת היריון נמצאות ברמת סיכון גבוהה במיוחד). העישון גורם בבירור לזירוז קצב ההתפתחות של טרשת העורקים, לפגיעה באיברים השונים, מעלה את הסיכון ללקות בשבץ מוחי ומסרטן.

גם העישון הפסיבי מסוכן. מחקרים רבים מראים שאלפי אנשים מתים כל שנה כתוצאה משאיפת עשן סיגריות מיד-שנייה. אולם, הגוף יכול לנקות את עצמו, אם רק ניתן לו: הסיכון למחלת לב יורד בכ-50% בתום שנה אחת לאחר הפסקת העישון, ולאחר 5-15 שנים הסיכון שווה לאדם שלא עישן מימיו.

* כולסטרול - הכולסטרול הוא חומר שומני, אשר גופנו זקוק לו כדי לתפקד באופן נורמלי. אולם, כמות גבוהה מדי של כולסטרול מסוג LDL ("הכולסטרול הרע") בגוף מהווה גורם סיכון להתפתחות טרשת עורקים: הכולסטרול שוקע בדופן העורקים, דבר העלול להוביל להיצרות העורקים ובהמשך לאנגינה פקטוריס ולאוטם שריר הלב.

* העדר פעילות גופנית - פעילות גופנית קבועה מפתחת את שריר הלב, תורמת להפחתת לחץ הדם, מסייעת בהפחתת משקל ובשחרור ממתח, ואף מעלה את רמת ה-HDL ("הכולסטרול הטוב"), אשר עוזר למזער את השפעת ה-LDL ("הכולסטרול הרע").

* סוכרת ולחץ-דם גבוה - שתי מחלות הגורמות לפגיעה מצטברת בדפנות של כלי-הדם, ולכן הן מגבירות את הסיכון לפתח טרשת עורקים כלילית.

* התפתחות של מחלות לב ומערכת הדם קשורה גם בגורמים גנטיים. הבנתנו את הגורמים האלה אינה מושלמת, אולם ידוע בבירור כי מי שבמשפחתם היסטוריה של אנשים שחלו במחלות אלה (בעיקר בגיל צעיר), חשופים לסיכון גבוה יותר, ולכן צריכים להישמר כפליים מגורמי הסיכון האחרים.עוד בנושא:
מהו הלב וכיצד הוא פועל?
מהן מחלות לב?
איך לשמור על בריאות הלב?

ביבליוגרפיה:
כותר: מה משפיע על בריאות הלב?
מחברים: פסטרנק, זוהר ; בן חורין אברמסקי, חוה
הערות לפריט זה: 1. מתוך פרויקט שפותח במטח - ''בריאות הלב''
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית