עמוד הבית > מדעים > רפואה וקידום הבריאות
מכביתון : להרגיש טוב, להיות בריא!


תקציר
על שיטות שונות של "רפואה משלימה" ותרומתן לשיפור המערכות האנרגטיות של הגוף.נוגעים בגוף-נפש
מחברת: ד"ר ליאורה שכטר


שיטות ה"רפואה המשלימה" תופסות בשנים האחרונות מקום מכובד לצד הרפואה הקונבנציונלית.
שיטות אלה יכולות לסייע בשיפור המערכות האנרגטיות בגוף.
יתרונן בכלים שהן מקנות למטופלים בשמירה על הברואות, בתרומה לאיזון הגוף גם בזמנים של בריאות ובתמיכה במצבים של חולי.


"רפואה משלימה" היא שם כולל למגוון שיטות טיפול ותיקות, שאינן מבוססות על עקרונות הרפואה המערבית. בכל שיטות ה"רפואה המשלימה" בולטת התפישה של איזון "שיווי משקל" פנימי, חיזוק כוחות הריפוי הטבעיים והקשר גוף-נפש. אין מדובר ברפואה אלטרנטיבית שנועדה להחליף את הרפואה הקונבנציונלית, אלא בשיטות ריפוי שהרבה פעמים עשויות להוסיף על הטיפולים המקובלים ברפואה המערבית ולהשלימם. מעניין ששיטות הטיפול ברפואה המשלימה זוכות לביקוש רב בשנים האחרונות דווקא, בעת שהרפואה המערבית-הקונבנציונלית מפותחת כל כך.

דרכים רבות להסבר התופעה ובהן:
* מגמתו של הפרט להשתתף יותר בתהליך הריפוי שלו עצמו.
* רצון להיעזר בשיטות טיפול חלופיות ולהימנע מתופעות לוואי של טיפולים תרופתיים.
* שאיפה להפחתת מתחים כדי לשפר את איכות החיים של הפרט.


 

כירופרקטיקה


שיטת טיפול המתאימה בעיקר להפרעות הקשורות בעמוד השדרה ועצמות השלד. הטיפול יעיל בייחוד לפגיעות עמוד השדרה הצווארי, המותני, גב תחתון והמפרקים הגדולים. הטיפול הכירופרקטי מתאים למצבים חריפים וכרוניים וכן לפגיעות בשל תאונות דרכים. המטפלים הם בעלי תואר דוקטור לכירופרקטיקה (.D.C). 

אקופונקטורה


משיטות הרפואה הסינית. הפילוסופיה הסינית גורסת שבמקביל לגוף הפיזי קיים גם גוף אנרגטי שזורמת בו אנרגיית החיים בערוצים הנקראים מרידיאנים. לפי תפישה זו, הפרת האיזון לאורך מסלולי האנרגיה או חסימתם משפיעות לרעה על הגוף. דיקור במחטים מיוחדות ועדינות פותח ומאזן את הזרימה האנרגטית של הגוף במצבי בריאות ומסייע בהחלמה במצב של חולי. הטיפול באקופונקטורה נעשה במקיים של כאבים כמו כאבי ראש ומגרנות, כאבי פרקים, בחילות בכלל ובחילות בהיריון, הפרעות במערכת העיכול, הפרעות הנובעות מהמחזור החודשי, אסתמה, פריחות שונות ועוד. 

שיאצו


שיטת טיפול שפותחה ביפן לפי עקרונות הרפואה הסינית. בשיאצו (שי-אצבע, אצו-לחץ), נעשה עיסוי מיוחד בלחיצות באצבעות הידיים לאורך ערוצי האנרגיה (מרידיאנים) בגוף המטופל. מטרת הלחיצות היא לשחרר חסימות אנרגטיות ובדרך זו להביא לידי זרימה תקינה של האנרגיה בגוף, כדי להשיג איזון כללי במצבי בריאות, הרפיית מתח שרירים ותמיכה בתהליכי ריפוי. הטיפול נעשה כשהמטופל שוכב על מזרן או על מיטה בלבוש מלא. 

טווינא


שיטת טיפול סינית הנעשית בלחיצות מהירות לאורך מסלולים אנרגטיים.
טווינא ושיאצו מומלצים בעיקר במצבי מתח כלליים, כאבים ממקור שרירי ועצבי וכן לאיזון אנרגטי. יש להגיע לטיפול בבגדים קלים ונוחים. 

הומיאופתיה


שיטת ריפוי שפיתח לפני כ- 200 שנה ד"ר סמואל הנמן בגרמניה, לפי העיקרון ההומיאופתי (הומיאו-דומה, פתוס-סבל) - דומה בדומה יירפא; כלומר התרופה ההומיאופתית מותאמת לאדם בהתחשב באישיותו ולפי תסמינים שהוא סובל מהם. התרופה ההומיאופתית מופקת בדרך כלל מחומר טבעי שעבר תהליך דילול מיוחד. התרופה ניתנת בטיפול או בכדורים קטנים העשויים מסוכר פירות. כדי להתאים לאדם את התרופה המתאימה ביותר יערוך ההומיאופת ריאיון מקיף עם המטופל. בריאיון יתאר המטופל בפירוט רב את עצמו, תסמיניו, אורחות חייו ועוד. על סמך המידע שיתקבל תיבחר לו תרופה אישית. התרופה מפעילה את כוחות הריפוי הפנימיים המצויים באדם ומסייעת לו לשוב למצב בריאות. 

רפלקסולוגיה


טיפול בכפות הרגליים והידיים. ברפלקסולוגיה, כל נקודה בגוף מחוברת במסלולי אנרגיה לנקודות קבועות על פני כפות הרגליים והידיים. לכל איברי הגוף והמערכות הפנימיות ייצוג וביטוי בכפות הרגליים ובכפות הידיים. הפרעה באיבר הפנימי תתבטא ברגישות וכאב בנקודות הייצוג. עיסוי בנקודות אלה יביא לידי שחרור חסימות אנרגטיות במסלולי הזרימה, וישפיע על המערכות הפנימיות בכיוון של איזון ושחרור ממתחים, סיוע בתהליכי ריפוי ושיקום והתמודדות עם מחלות כרוניות. העיסוי ברפלקסולוגיה נעשה בכפות ידי המטפל על כפות הרגליים והידיים של המטופל. 

ביו-פידבק


שיטת טיפול המאפשרת לאדם לרכוש ידע, כלים ומיומנויות לפיתוח והעמקה של המודעות האישית לתחושות הגוף, כדי להשיג שליטה, ויסות ואיזון של מערכות פיזיולוגיות. השיטה מלמדת לשלוט בדחפים בלתי רצוניים דרך התופעות שהם גורמים (פחד יכול לגרום להזעה או רעד). השיטה מאפשרת להתמודד יותר טוב עם מצבי לחץ, כאב והפרעות בתפקוד האישי. בשיטה זו משמש מכשור מדידה אלקטרוני מתוחכם שמפענח ומיידע מיד על השינויים המתרחשים בגופנו. שינויים אלו קשורים בדרך כלל באירועים מלחיצים, המשפיעים ביותר על מצבנו הגופני, הרגשי והשכלי. הביו-פידבק היא שיטת טיפול אקטיבית. שיטות השליטה הנלמדות נשמרות לאורך זמן. הטיפול יעיל למבוגרים ולילדים ומקובל במצבים של הפרעות קשב וריכוז, יתר לחץ דם, מיגרנות ועוד מצבים הנובעים מלחץ. 

ייעוץ לתזונה בריאה


תזונה נבונה היא הבסיס לבריאות ולאיכות חיים. תזונה מאוזנת מותאמת על פי אורח חיים, צרכים ורצונות אישיים וכן על פי דרישות תזונתיות ספציפיות כמחלה, היריון, לידה ועוד.
תזונה נכונה מטרתה להפיק את מרב הערך התזונתי מהמזון שאנו אוכלים ולקיים גוף בריא. 

אוסטיאופתיה / תרפיה מנואלית


שיטה טיפולית המבוססת על זיהוי ליקויים מכניים שנגרמו בתאונה, ממחלה או עקב זעזועים (טראומות) אחרים. הטיפול האוסטיאופתי מתמקד בהפרעות בשלד וברקמות הרכות, והוא אינו חודרני ואינו מכאיב. משתמשים בכמה טכניקות ובהן טכניקות עדינות שמתאימות גם לטיפול בתינוקות, ילדים וקשישים. 

צמחי מרפא


צמחי מרפא מוגדרים צמחים בעלי השפעה על הפעילות הפיזיולוגית של מערכות בגופנו. השפעה זו אפשרית בזכות המרכיבים הכימיים שבחלקי הצמח. צמחים משפיעים על כמה וכמה מערכות בגוף כגון מערכת החיסון, הנשימה, העור והעיכול, ויש בהם כדי לסייע בתפקודן התקין. מלבד זאת, צמחי מרפא עשויים לשמש טיפול במחלות שונות. 

התעמלות בשיטת פאולה


שיטת השרירים הטבעתיים, הפועלת בעיקר לחיזוק השרירים הטבעתיים בלימוד ובתרגול פעולת כיווץ ושחרור בו-זמני (סימולטני) של שרירים אלה. השיטה מתאימה בייחוד למצבים של דליפת שתן, חוסר שליטה בסוגרים, הפרעות במערכת העיכול והנשימה ועוד. השיטה נלמדת באופן יחידני במרפאה ובד בבד בתרגול בבית. 

שיטת אלכסנדר


שיעורים פרטניים ללימוד יציבה והפעלה נכונה של השלד ועמוד השדרה מתוך מודעות ומתוך כוח רצון. השיטה כוחה יפה למניעה ולטיפול בכאבי גב, צוואר, ראש, כתפיים וכאבים המקרינים לגפיים מעמוד השדרה. 

פלדנקרייז


שיטת התעמלות המורכבת מרצף של תנועות עדינות לחיזוק השרירים והרחבת אפשרויות התנועה הקיימות בגוף. חיזוק השרירים והחזרת התנועתיות למפרקי הגב ומפרקים אחרים בגוף נעשים בסדרה של תרגילים שמבצע אותם המטופל באופן סדיר בביתו. השיטה טובה ביותר לאחר פגיעות מפרקיות כגון פריצת דיסק ויכולה לסייע לעתים לאחר ניתוח. 

עיסוי הגוף


העיסוי הוא דרך יעילה להפגת מתחים, לחידוש החיוניות ולרענון, המוכרת מתרבויות עתיקות. נוסף על היותו גורם מרגיע, הוא פועל במישרין להרפיית שרירים, לשיפור זרימת הדם ואף להפחתת כאבים.

עיסוי שבדי (קלסי): עיסוי זה מצטיין בהרגעת הגוף ובהפחתת ההשפעה של מצבי לחץ, כאב ומתח. הטיפול מורכב מתנועות חיכוך ולישת העור ובשימוש בשמנים.

עיסוי תאילנדי: עיסוי שמקורו ביוגה. העיסוי התאילנדי נעשה בשכיבת המטופל על מזרן והוא מבוסס על שילוב מתיחות בלחיצות אטיות. הטיפול מצוין לשחרור פרקים ושרירים תפוסים.

עיסוי ארומתרפי: שימוש בשמנים ארומתרפיים שונים למטרות טיפוליות. השמנים מעודדים התחדשות התאים, משפרים וממריצים אותם. פעולת העיסוי מגבירה את יעילות השמנים.

ביבליוגרפיה:
כותר: נוגעים בגוף-נפש
מחברת: שכטר, ליאורה (ד"ר)
תאריך: ספטמבר-נובמבר 2002 , גליון 104
שם כתב העת: מכביתון : להרגיש טוב, להיות בריא!
הוצאה לאור: מכבי שירותי בריאות
הערות לפריט זה: 1. ד''ר ליאורה שכטר היא מנהלת רפואית, רשת ''מכבי טבעי'', ''מכבי שירותי בריאות''
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית