הסדרי נגישות
עמוד הבית > יהדות ועם ישראל > תרבות ישראל > אישיםעמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > ההיסטוריה של מדינת ישראל > כלכלה, חברה ותרבות
הסוכנות היהודית לארץ-ישראל. המחלקה לחינוך יהודי ציוני. המרכז לתכנים ותקשוב


תקציר
על נחמה ליבוביץ (1905-1997) שהייתה חוקרת תנ"ך, פרשנית ומורה.נחמה ליבוביץ
מחבר: הסוכנות היהודית


חוקרת תנ"ך, פרשנית, מורה.

נחמה ליבוביץ (אחותו של הפרופסור ישעיהו ליבוביץ) נולדה בריגה, חונכה בברלין ועלתה לארץ ישראל ב-1930. היא לימדה במשך שנים רבות בסמינר המזרחי למורות, באוניברסיטת תל-אביב ובמספר רב של בתי-ספר אחרים כולל ישיבות הסדר. ב-1942 היא החלה להפיץ דפי סטנסיל של שאלות על פרשת השבוע. במהלך השנים ה"דפים" שנהפכו ל"סמל המסחרי" שלה הגיעו לקהל רב שמספרו רק הלך וגדל. ליבוביץ שימשה כפרשנית תורנית בשידורי הרדיו של קול-ישראל וזכתה בפרס ישראל לחינוך ב-1956 היא מתה בירושלים ב-1997 .

למרות שהיא מונתה כפרופסור באוניברסיטת תל-אביב ב-1968 וזכתה להכרה בציבור פעמים רבות. ליבוביץ, הידועה בפשטות כ"נחמה" לתלמידיה, העדיפה את התואר מורה על פני תארים אחרים. גישתה לתנ"ך הייתה פעילה ודרך שאלותיה מעוררות המחשבה היא גרמה ודרשה מתלמידיה לנקוט בגישה דומה לטקסט. במהלך שנים רבות ה "דפים" שלה הכילו רק שאלות ורק לאחר התעקשות של תלמידים רבים היא הסכימה לפרסם את התשובות יחד עם השאלות אך היא עדיין הוסיפה שאלות להמשך הלימוד. פירושיה שיקפו את הידע הנרחב שהיה לה על פרשנים חדשים וישנים, והפגינו רגישות לדת, לניתוח הספרותי ולפרושים הפסיכולוגים של הטקסט. היא חיפשה להחדיר בתלמידיה את אהבת התנ"ך וגם את האמונה שהרבדים הרבים של כוונות ופרושים שמצויים בתנ"ך נועדו להיחקר על ידי קוראיו.
ה"דפים" של ליבוביץ תורגמו לשפות רבות והגיעו לתלמידים ומחנכים גם יחד, בכל העולם. ה"דפים" נאספו לאחר מכן לסדרה של ספרים כאשר לכל חומש יש ספר משלו. היא מזוהה כאחת מהמורים המובילים לתורה במאה העשרים, וכמו כן, היא היוותה מודל לדוגמא שלאישה לנשים אורתודוקסיות שעוסקות בהוראה ובלימוד יהדות.


על אנשי תרבות נוספים:
חיים נחמן ביאליק (1873-1934)
נחמה ליבוביץ (1905-1997)
נעמי שמר (1930-)
גילה אלמגור (1940-)
רחל ינאית בן צבי (1886-1979)
שושנה דמארי (1923-)
חנה רובינא (1889-1980)
חוה אלברשטיין (1949-)
אסתר רוט-שחמורוב (1952-)
שרה לוי-תנאי (1911-)
יעל ארד (1967-)
יפה ירקוני (1925-)
דליה רביקוביץ (1936-)

ביבליוגרפיה:
כותר: נחמה ליבוביץ
מחבר: הסוכנות היהודית
שם  האתר: הסוכנות היהודית לארץ ישראל. המחלקה לחינוך יהודי ציוני
בעלי זכויות : הסוכנות היהודית לארץ-ישראל. המחלקה לחינוך יהודי ציוני. המרכז לתכנים ותקשוב
הוצאה לאור: הסוכנות היהודית לארץ-ישראל. המחלקה לחינוך יהודי ציוני. המרכז לתכנים ותקשוב
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית