עמוד הבית > טכנולוגיה ומוצרים > תעשייה
ראש גדול


תקציר
על התפתחות הנייר במהלך ההיסטוריה.הנייר בעל אלף השימושים
מחבר: ראש גדול : עמותה לקידום הידע והחינוך המדעי


עוטף, מודפס, נשלח, מנקה, משלם ו...


 

עולם ללא נייר


אולי נתחיל בסיפור על איש ושמו ריין, שחלם לילה אחד שהוא קם בבוקר בעולם שאין בו נייר. נכנס לשירותים וגילה שאין נייר טואלט, התעטש אך לא היו ממחטות נייר, לא היה עיתון בוקר וגם לא היה במה לעטוף את הכריך לעבודה... וניתן היה כך להמשיך בסיפור עוד ועוד, אולם אז התעורר מר ריין ומצא ליד המיטה את הספר שבו קרא לפני השינה והבין כי חזיון התעתועים שנגלה לו היה רק חלום רע. 

איך שנייר מתגלגל


מוצר זה משרת אותנו כמעט בכל תחומי החיים. הוא קיים בסוגים שונים, זול או יקר, חלק או מחוספס, חזק או עדין, מתפורר או עמיד. ניתן לקפלו, לצבעו, לצפותו, להדפיסו ולמחזרו. מייצרים ממנו שקיות נייר, טפטים, שטרות כסף, דברי דואר ובולים, נייר טואלט, כרטיסים, דרכונים, כלים חד פעמיים ועוד. עליו מדפיסים ספרים, עיתונים, יומנים ועוד. 

נייר על שם הפפירוס


המצרים הקדמונים הפיקו מצמח הגומא פפירוס, שעל שמו נקרא הנייר בלשונות רבות (פייפר באנגלית). הם חתכו את גבעולי הצמח לרצועות שהונחו זה לצד זה לאורך ולרוחב והוצמדו יחדיו. הלוחות שנוצרו שוטחו ויובשו בשמש.
מזכר צבאי יווני כתוב על פפירוס 

ושוב הסינים


כבר אמרנו שהסינים היו ממציאים גדולים? גם טכניקת ייצור הנייר, כפי שאנו מכירים אותו, החלה בסין כבר בשנת 105 לספירה. מספרים אודות קיסרית סין שאהבה מאד ספרים. עד לזמנה, הם יוצרו ממגילות משי שהיו מאד יקרות. קראה הקיסרית לטצ'י לון, אחד ממשרתיה והטילה עליו למצוא חומר זול יותר ליצירת ספרים. לפי הסיפור, התמודד טצ'י תשע שנים עם המשימה עד שהגיע אל ייצור הנייר. תחילה יצר עיסה משבבי עץ אשר שוטחה על ידי פטיש עץ ויצרה שכבת סיבים דקה שהומסה במכל מים והונחה/פוזרה על רשת או בד מתוחים במסגרת. לאחר מכן הועלתה המסגרת מהמים לייבוש בשמש ושכבת הנייר הדקה שנוצרה הופרדה ממנה בקלות והוצאה. 

הנייר מגיע לאירופה


ב– 610 לספירה הגיעו שיטות הפקת הנייר לקוריאה וליפן. משם הופץ הידע למרכז אסיה, טיבט והודו. הערבים התוודעו לשיטות אלו בשנת 751 בעת מסע כיבושיהם. הם כבשו עיירה שלמה של יוצרי נייר ולמדו מהם את סודות הייצור. במהרה הקימו טחנות נייר בבגדד, דמשק, קהיר מרוקו, ספרד ואיטליה. עם השנים נוצר באירופה מחסור בסיבי עץ ואלה הוחלפו בסיבי בדים. נייר הבד היה באיכות פחות טובה פחות והם ציפו אותו בממרח עמילן. 

זמנים מודרנים


מכונת ייצור הנייר הראשונה הומצאה ב– 1799 על ידי לואי רובר הצרפתי. אחר כך בנו מכונות נוספות לייצור עיסת הנייר. עם הפיכת ייצור הנייר לתהליך תעשייתי, גדלה זמינותו ומחירו הוזל. כיום ניתן להפיק סוגים שונים של נייר בעובי, בצבע ובמרקמים שונים. 

מה ניתן למחזר?


הנייר הוא אחד מחומרי המחזור הזמינים והטובים ביותר. אפשר וכדאי למחזר עיתונים, אריזות קרטון, מגזינים, קטלוגים, כרטיסי ברכה ועוד. הנייר הנאסף נשלח למטחנות נייר והופך לעיסה העוברת לעיתים גם תהליך כימי להסרת דיו. לעיסה זו מוסיפים סיבים חדשים ומקבלים נייר חדש וטוב.
שלבי ייצור ידני של נייר (משמאל לימין)


------------------------------------

במגדל העמק ממחזרים נייר: סדנת מחזור בביה"ס "עליזה בגין"

מתחילים בגיל צעיר.
תלמידי כיתות ג' בבית הספר ע"ש עליזה בגין במגדל העמק, בהנהלת רחלי טל, התנסו בסדנת מחזור נייר. כהכנה לסדנא למדו התלמידים על שלבי המחזור ועל חשיבותו הרבה.
הפרוייקט התקשר לשלושה נושאי לימוד שבם עסקו התלמידים במהלך שנת הלימוד:
1. עולם היצורים החיים – הצמח .
2. חומרים ואנרגיה – החומר "מים" .
3. איכות הסביבה – פרוייקט שיתוף בין בית הספר לחברת "אמניר". במסגרת הפרוייקט אספו התלמידים נייר שנועד למחזור לאורך כל השנה ואילו בפעילות הסדנא הם יצרו נייר ממוחזר בשילוב עלים ופרחים יבשים. היצירות הוצגו בתערוכה בבית הספר לאחר הייבוש. על הלמידה והארוע נצחו חנה כהן - המדריכה האזורית והמורה למדעים - אילנית שחר.

ביבליוגרפיה:
כותר: הנייר בעל אלף השימושים
מחבר: ראש גדול : עמותה לקידום הידע והחינוך המדעי
תאריך: ספטמבר 2001 , גליון 17
שם כתב העת: ראש גדול
הוצאה לאור: ראש גדול : עמותה לקידום הידע והחינוך המדעי
הערות: 1. ירחון מדע לצעירים.
2. העמותה למצוינות בחינוך.
הערות לפריט זה: 1. ירחון מדע לצעירים
2. תכנית קרב למעורבות בחינוך
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית